Skolēna stāju visbiežāk ietekmē: mazkustīgs dzīvesveids, ilgstoša viedtālruņu lietošana, smaga vai nepareizi nēsāta mugursoma, palielināts ķermeņa svars, psiholoģiskie faktori.
“Stāju izlabot ir iespējams. To var darīt, izmantojot speciālus vingrojumus, ko parakstījis fizioterapeits un kas tiek pildīti regulāri un pareizi. Vingrojot var uzlabot iegurņa simetriju, lāpstiņu simetriju, centrēt galvas pozīciju, mazināt mugurkaula izliekumu, ka arī uzlabot muskuļu balansu un ķermeņa līdzsvaru,” skaidro Rimi Bērniem eksperte Jekaterina Bovtramoviča. Viņa iesaka stājas uzlabošanas vingrojumus pildīt arī profilaktiski, jo īpaši, ja ir tāds dzīvesveids, kas var provocēt stājas traucējumus.
Pietupieni ar muguru pie sienas
Nostājas ar muguru pie sienas, rokas paceļ augšā un saliec elkoņos deviņdesmit grādu leņķī. Papēži no sienas ir aptuveni 10 centimetru attālumā. Muguru neatraujot no sienas, veic lēnus pietupienus, bet nenotupjas līdz grīdai.
Ieguvumi: stabilizē lāpstiņas, trenē muguras un kāju spēku. Skolēns mācās izjust savu stāju taisnā pozīcijā.
Taisna stāja pie sienas
Nostājas ar muguru pie sienas tā, lai lāpstiņas izvietojas paralēli mugurkaulam. Arī galva ir pie sienas, skatiens taisni, pleci atbrīvoti, plaukstas izvērstas uz āru, vēders savākts. Pēdas ir aptuveni 10 centimetru attālumā no sienas. Ieņemtajā pozā stāv 15–20 sekundes.
Ieguvums: māca skolēnu sajust un noturēt taisnu stājas pozīciju.
Plecu iztaisnošana
Nostājas ar skatu pret sienu un pie sienas piespiež elkonī saliektu roku. Ķermeni nedaudz iegriež uz otras rokas pusi tā, lai iestiepjas lielais krūšu muskulis. Ieņemto pozīciju pie sienas notur aptuveni 15 sekundes. Vingrojumu izpilda ar abām rokām.
Ieguvumi: stiprina lielo krūšu muskuli, mazinot plecu rotāciju uz priekšu.