Vecāku bieds - kolikas

Veselība • 21. Augusts, 2017
Kad jaundzimušais raud, vecāki mēdz būt neziņā – vai mazulis grib ēst vai tās tomēr ir kolikas, kuru dēļ mazajam sāp vēders? Kā tikt galā ar šo vecāku biedu, stāsta pediatre Sanita Mitenberga.



Ilgstoša raudāšana

Zīdainis par savām vajadzībām parasti paziņo raudot. Un vajadzības mēdz būt dažādas – varbūt viņš grib ēst, varbūt viņam ir auksti vai karsti, varbūt ir aizcietējumi vai ir temperatūra. Mazuļa raudas ne vienmēr nozīmē, ka viņu moka kolikas. Tomēr šī problēma skar vismaz 25 procentu jaundzimušo. Kolikas ir neizskaidrojamas mazuļa raudāšanas lēkmes, kad liekas - gandrīz neiespējami viņu nomierināt. Mazais savas kājas pievelk pie vēdera, rociņas, stingri savilktas dūrēs, tiek vicinātas pa gaisu. Raudāšanas lēkmes var ilgt pat trīs stundas dienā un vismaz trīs reizes nedēļā. Ja mazulim ir kolikas, tad vecākiem jārēķinās, ka tās diemžēl var regulāri atkārtoties līdz bērna trīs (retāk arī līdz četru) mēnešu vecumam.

Kā mazulim palīdzēt?
Atbrīvot mazo no koliku sāpēm nevar nedz ātri, nedz vienkārši. Tomēr ir vairākas rekomendācijas, kas var atvieglot zīdaiņa stāvokli un uzlabot viņa pašsajūtu.

  • Mazuli nepārbaro! Starp ēšanas reizēm jābūt vismaz divām stundām.
  • Saglabā istabā optimālu gaisa un mitruma režīmu!
  • Ja bērns saņem ekskluzīvo zīdīšanu (tikai mātes pieniņu), mammai ieteicams samazināt kofeīna un piena produktu daudzumu uzturā vismaz nedēļu. Jāvēro bērna reakcija, ja viņš kļūst mierīgāks, tad labāk turpināt atsacīties no šiem produktiem.
  • Iespējams, ka ar mātes pienu zīdaiņa gremošanas traktā var nonākt olbaltumvielu daļiņas no mātes lietotajiem uztura produktiem, un pastāv iespēja, ka daļa no tiem zīdainim var būt kairinoši. Dažkārt gāzu veidošanos rada, ja māte ēdusi kāpostus, sīpolus, pākšaugus, bet tas nav zinātniski pierādīts.
  • Ja bērns saņem mākslīgā piena maisījumu, tad var būt nepieciešama tā maiņa.
  • Kolikām var palīdzēt arī viegla mazuļa šūpošana un ucināšana. Bērnu nedrīkst kratīt!
  • Izmēģini vieglu vēdera masāžu - ar plaukstu glāsti mazuļa vēderu ap nabu pulksteņa rādītāja virzienā. Var palīdzēt arī kājiņu pieliekšana - ar ceļiem pie vēderiņa.
  • Mazuli var nomierināt silta vanna, jo siltums atslābina muskulatūru.


Pievērs uzmanību zīdīšanai
Ja baro bērnu ar krūti, ņem vērā, lai mazais vispirms kārtīgi izēd vienu krūti un tikai tad, ja nepieciešams, piedāvā otru. Piens, kas tek, bērnam uzsākot zīšanu, ir bagātāks ar laktozi un piena cukuru, savukārt, kas tek vēlāk - ar olbaltumvielām. Līdz ar to mazulis, kas ēd vairāk mātes pirmpieniņu (no abām krūtīm), straujāk pieņemas svarā un viņu var piemeklēt pastiprināta gāzu veidošanās (piena cukura dēļ), kā arī var būt nervozāki un biežāk pieprasīt ēst, jo, saņemot tikai pirmpienu, saņem mazāk olbaltumvielu.

Sagaidi atraudziņu
Gāzu veidošanos vēderā un līdz ar to kolikas var veicināt tas, ka zīdainis zīšanas laikā sarijas gaisu. Ja redzi, ka mazulis ēdot rij gaisu, tad mēģini pārtraukt zīdīšanu, kādas 5 minūtes pagaidīt “atraudziņu” un tad atkal turpināt. Kamēr gaiss ir kuņģī, ar atraudziņu iespējams no tā atbrīvoties, bet vēlāk tas jau nonāk zarnās un veido kolikas. Neaizmirsti sagaidīt bērna atraudziņu ikreiz pēc ēšanas, turot viņu uz vēdera ieslīpi tā, lai galviņa ir augstāk par pārējo ķermeni.

Foto: Shutterstock.com


Populārākie raksti