Vēdera vīruss zīdainim. Rīcības plāns vecākiem
Vīrusi ir ļoti lipīgi, izplatās gaisa pilienu veidā vai cieša kontakta rezultātā – no mutes mutē, šķaudot, klepojot, no rokas rokā saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem ir nokļuvis vīruss. Turklāt tie ir pietiekami noturīgi ārējā vidē un spēj dzīvot pat vairākas dienas.
Vēdera vīrusu pazīmes
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam sākusies kāda no zarnu infekcijām:
- paaugstināta temperatūra,
- slikta apetīte,
- slikta dūša,
- vemšana,
- caureja,
- sāpes vēderā,
- vājums,
- galvassāpes.
Paaugstināta temperatūra ir viena no raksturīgākajām vēdera vīrusu pazīmēm. Turklāt tā var nebūt augsta. Ja zīdainim temperatūra ceļas virs 38,5 grādiem, nekavējoties ir jādod zāles, kas to pazemina. Ja bērnam ir augsta temperatūra un vemšana, labāk izvēlēties rektālās svecītes. Ja caurejas un vemšanas nav, var dot perorālos (šķidros) sīrupus.
Bērnam jādod dzert neliels daudzums šķidruma, piedāvājot padzerties maziem malciņiem.
Ārstēšana
Tā kā vēdera vīrusi visbiežāk izpaužas kā vemšana, caureja vai pat abi simptomi kopā, tad svarīgākais ir nodrošināt pietiekamu šķidruma uzņemšanu. Jo mazāks ir zīdainis, jo lielāks ir atūdeņošanās risks.
Zīdaini, kas ēd mammas pienu, var likt pie krūts pēc iespējas biežāk vai vismaz ik pēc divām stundām. Ja mazais ēd adaptēto piena maisījumu vai jau saņem piebarojumu, tad viņš papildus ir arī jādzirda. Vislabāk izvēlēties speciālos orālās rehidratācijas šķīdumus, kurus ieteiks aptiekā, kā arī piedāvāt tīru ūdeni.
Bērnam jādod dzert neliels daudzums šķidruma, piedāvājot padzerties maziem malciņiem, bet bieži – 5–10 mililitrus ik pēc 15 minūtēm. Nevajadzētu atļaut uzreiz izdzert lielu daudzumu, jo tas var izsaukt papildu vemšanu. Ja vemšana ir bieži un ļoti stipra un bērns vai nu vairs nevēlas dzert, vai dzer par maz, noteikti jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības pie ārsta.
Vecākiem pašiem jāvēro, vai bērns pietiekami uzņem šķidrumu. Jāskaita līdzi dienā izdzertais šķidruma daudzums, jākontrolē urinācijas biežums un urīna krāsa. Ja bērns urinē autiņbiksītēs, tad jāizvērtē to smagums un maiņas biežums. Ja urinācija ir reta un urīna krāsa ir tumša, tas nozīmē, ka dzerts par maz.
Ēst vai neēst?
Ir pavisam normāli, ka slimošanas laikā ēst negribas nemaz vai arī ļoti nedaudz. Mazulim būtu jāpiedāvā nelielas porcijas, izvēloties produktus, kas nav pārāk grūti sagremojami. Zīdainim var dot vārītus kartupeļus, burkānu biezeni, rīsus, griķus, makaronus, skābpiena produktus (kefīru), sausmaizītes, galetes, vieglu vistas buljonu ar rīsiem un burkāniem.
Uzmanīgi ar augļiem! Nevajadzētu dot skābus augļus, bet derēs, piemēram, banāns.
Nepiedāvājiet pienu un produktus, kas satur daudz cukura vai tauku.
Nevajag slimošanas laikā ēdienkartē ieviest jaunus produktus.
Steidzami pie ārsta!
Vēdera sāpju iemesls var būt ne tikai vēdera vīruss. Nekavējoties nepieciešama ārsta konsultācija, ja ir šādas pazīmes:
- ilgstošas vai pastāvīgas stipras sāpes vēderā;
- vēdera izejā ir asins piejaukums;
- ir izmainīta bērna uzvedība – mazais kļuvis miegains vai uzbudināts;
- jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz trīs mēnešu vecumam ir paaugstināta temperatūra virs 38 0C;
- zīdainim no trīs līdz 36 mēnešu vecumam paaugstināta ķermeņa temperatūra virs 39 0C;
- bērnam ir iepriekš diagnosticēta fona slimība (piemēram, cukura diabēts, vielmaiņas slimības, imūndeficīts, gremošanas trakta slimības), vemšana un caureja;
- vemšanu nevar apturēt, un bērns nevēlas dzert pats;
- zīdainim līdz astoņu nedēļu vecumam ir progresējoša strūklveida vemšana;
- šķiet, ka bērns urinē reti vai neurinē;
- atkārtota apjomīga ūdeņaina vai gļotaina vēdera izeja, ko pavada citi slimības simptomi;
- ja bērnam ir šķidra vēdera izeja ilgāk par septiņām dienām;
- ja ir melēna – melni, spīdīgi, nepatīkami smakojoši vai pusšķidri izkārnījumi.
Atūdeņošanās pazīmes
Vemšana, caureja, augsta temperatūra var izraisīt veselībai un dzīvībai bīstamu dehidrāciju jeb atūdeņošanos. Bērns ir kļuvis izteikti saguris, miegains, viņam ir samazināta urinācija, sausas gļotādas (mēle, lūpas), parādās izteikta slāpju sajūta.
Pēc vēdera vīrusa ir nepieciešams atjaunot zarnu mikrofloru. Kādus tieši medikamentus lietot, ieteiks ārsts.