Rūdīšanās ir process, kad temperatūras svārstību un vides apstākļu ietekmē organisms pakāpeniski tiek pieradināts pie šādām izmaiņām un kļūst noturīgāks pret to. “Visu, kas saistīts ar sauli, gaisu un ūdeni, varam pieskaitīt pie norūdīšanās procedūras. Arī vingrošana un masāža norūda un nostiprina imunitāti, jo pastāv fizikāla iedarbība uz ķermeni,” atklāj speciāliste.
Vai rudens ir labs laiks rūdīšanai?
Labāk rūdīšanu būtu uzsākt siltajā gada periodā, kad tam ir labvēlīgāki apstākļi. Rudenī jau vajadzētu baudīt to, kas sasniegts vasarā. Tomēr, ja bērna rūdīšana ir iesākta jau vasarā, rudenī dažādas aktivitātes var turpināt.
Rudenī laikapstākļi nav tik labvēlīgi rūdīšanās procesa sākšanai, jo tā parasti saistās ar skraidīšanu basām kājām pa zemi un peldēšanos dažādās ūdenstilpēs.
Turklāt, laikam kļūstot vēsākam, pieaug saslimstība ar dažādām vīrusu infekcijām.
Procedūras, kas palīdz norūdīt mazuli
Ūdens procedūras
Ūdens peldes mazulis var piedzīvot jebkurā gadalaikā. Šādā veidā rūdīšanos veic, pakāpeniski pazeminot ūdens temperatūru vannā. Procesu vajadzētu sākt ar ūdens temperatūru, kas vienāda ar 37 grādiem pēc Celsija.
“Gribētu uzsvērt, ka higiēnas procedūras, kad bērnu apmazgā, nav norūdīšana! Tieši peldes vannā būs tās, kas palīdzēs mazuli norūdīt,” uzsver Jekaterina Bovtramoviča.
Rīvējošas kustības ar dvielīti pēc vannas
Pēc vannas viegli parīvējiet mazuļa ķermeni ar maigu dvielīti. Tā būs fizikāla ietekme uz bērna ķermeni, kas palīdz rūdīšanās procesā.
Gaisa peldes
Arī gaiss ir daļa no rūdīšanās! Dienas gaitā, kad bērns ir omulīgs, varat uz neilgu laiku, piemēram, trīs vai piecām minūtēm, atstāt mazo drošā vietā bez apģērba, lai āda paelpo. Protams, jāskatās, cik grādu ir telpā. Ja bērns pieradis atrasties istabā, kur ir silts, un pēkšņi strauji pazemināsies temperatūra, tas var būt pārāk liels kontrasts. Vislabāk temperatūru pazemināt pakāpeniski.
Sauļošana
Rudenī, protams, ar sauļošanos nevaram stiprināt imunitāti, bet der zināt, ka vispār šis process palīdz rūdīties. Protams, ir jāievēro visi drošības pasākumi, lai zīdainim atrašanās saulē būtu droša.
Aktivitātes uz grīdas
No brīža, kad bērns pats pēta savas rokas un spēlējas ar tām, viņam vajadzētu ļaut izzināt pasauli uz grīdas. Esot uz grīdas, mazulis jūt savu ķermeni, un tas ir labi gan mentālajai, gan fiziskajai attīstībai.
Atbilstoša ģērbšana
Bērnu svarīgi ģērbt tā, lai viņam nebūtu karsti un lai viņš varētu brīvi kustēties. Svarīgi, lai būtu atvērta roku daļa, tad mazulītis var taustīt dažādas virsmas un pieskarties tām. Tas ir ļoti būtiski viņa attīstībai un vispārējai veselībai.
Pastaigas ar ratiem
Ja bērns ir atbilstoši saģērbts, arī pastaigas nāk par labu viņa norūdīšanai. Vislabāk staigāt vietās, kur nav aktīva auto satiksme, – parkā, mežā, gar jūru. Arī vējainā un lietus laikā var doties pastaigā. Tad galvenais ir pašam vecākam saģērbties tā, lai būtu silti un nesamirktu. Ja vecākiem nav laika un iespēju doties garās pastaigās, var likt bērnu gulēt ratiņos uz balkona, lodžijas vai dārzā, tikai jānovērtē, vai tā ir droša vide. Tāpat jāizvērtē, vai vieta neatrodas netālu no ceļa, kur ir aktīva satiksme. Bet pats galvenais, kas vienmēr jāatceras, – ratos guļošu bērnu nedrīkst atstāt bez pieskatīšanas!
Vingrināšanās un masāža
Ja bērns ir vesels un vecāki zinoši, mazulim mājās var veikt vieglu masāžu vai vingrināt viņu. Tas būs gan labi veselībai, gan savstarpējām attiecībām. “Taču ir jāzina, ko ar bērnu drīkst darīt, ko ne, tāpēc labāk vispirms pakonsultēties ar speciālistiem,” jaunajiem vecākiem iesaka Jekaterina Bovtramoviča. Fizioterapeits ieteiks viegli izpildāmas procedūras, ko vecāki paši varēs lietot praksē.
Vēl daži svarīgi aspekti par zīdaiņa rūdīšanu
- Rūdīšanu var veikt tikai tad, kad bērns ir vesels un jūtas labi. Kad mazais ir saaukstējies vai slims, organismam ir papildu slodze, un vispirms jātiek galā ar to.
- Rūdot bērnu, jāvēro viņa reakcija – vai zīdainis jūtas omulīgs? Rūdīšanas aktivitātēm jānes prieks un labsajūta. To nevajadzētu darīt, ja mazajam ir diskomforts.
- Nav ieteicams sākt norūdīšanu jau no dzimšanas. Jaundzimušam bērnam vajadzētu ļaut adaptēties jaunajos apstākļos. Pirmā rūdīšanās procedūra var būt pelde vannā. Ir speciālisti, kas iesaka citas rūdīšanas aktivitātes sākt no viena mēneša vecuma, tomēr pavisam droši tas būtu no trim mēnešiem.