Ziemas pastaigas ratos – kā ģērbt un segt bērnu
Mazulis ir jārūda
Ikdienas pastaigas svaigā gaisā bērnam nepieciešamas jau pēc piedzimšanas un jebkurā vecumā. Ja mazulis pasaulē nācis ziemas mēnešos, tad, gatavojoties viņa pirmajām pastaigām, jāņem vērā vairāki noteikumi. Pirmkārt, vest mazo pastaigā tad, ja āra temperatūra nav zemāka par mīnus pieciem grādiem. Pastaigu garums – sākot no desmit minūtēm, katru dienu pakāpeniski palielinot līdz četrdesmit minūtēm vienā reizē.
Kad zīdainis sasniedzis mēneša vecumu, viņš ir norūdīts vēsākiem laikapstākļiem un var doties pastaigā arī tad, ja ārā ir līdz mīnus desmit grādiem.
Kad zīdainis sasniedzis mēneša vecumu, viņš ir norūdīts vēsākiem laikapstākļiem un var doties pastaigā arī tad, ja ārā ir līdz mīnus desmit grādiem. Un ir lieliski, ja izdodas laukā iziet pat trīs reizes dienā pa 40 minūtēm vienā reizē. No trīs mēnešu vecuma mazais laukā ratiņos var snaust jau visu pusdienlaiku (pat līdz trim četrām stundām), bet ar noteikumu, ka gaiss nav izteikti mitrs un nepūš auksts ziemeļu vējš. Bērns jau no dzimšanas ir jāradina pie aukstuma, tad arī organisms iemācās pielāgoties zemai temperatūrai.
Sejas un lūpu aizsardzībai
Par mazuļa ādas aizsardzību jādomā arī vēsajā gada laikā. Zīdaiņa āda ir jutīga kā pret sauli, tā pret vēju un salu. Pirms došanās pastaigā ziemīgā dienā būtu ieteicams uz bērna sejas uzklāt barojošu sejas krēmu. Aptiekās var iegādāties zīdaiņiem domātus krēmus, kas paredzēti tieši pastaigām ziemas periodos. Atceries, ka krēms jāklāj 30 minūtes pirms došanās laukā, lai tas paspētu iesūkties ādā. Ja bērns zīž knupi, lūpas nepārtraukti būs mitras, līdz ar to sals tās var kairināt, izraisot apsārtumu. Lai no tā izvairītos, lūpām var uzklāt lūpu balzamu vai to pašu sejas krēmu. Savukārt, kad mazais aizmieg, knupīti no mutes labāk izņemt.
Kā ģērbt
Tas ir jautājums, kas nodarbina visus jaunos vecākus. Kā zināt, ko mazajam vilkt, lai viņam, guļot ratiņos, nebūtu ne auksti, ne karsti. Zīdaini, kas ratiņos tikai guļ, jāsaģērbj siltāk, nekā ģērbjas pati māmiņa, taču iztiekot bez pārmērībām. Mazulis ar savu ķermeņa siltumu sasilda ratu kulbu, un viņam ir silti.
Ja mazulis jau ir paaudzies un fiziski aktīvāks, tad apģērbam jābūt tādam, kas ļauj nodrošināt brīvu kustību, nevelkot mugurā neskaitāmas drēbju kārtas. Labākā izvēle – termokombinezons. Zem tā – kokvilnas apģērbs divās kārtās: apakšveļa un rāpulītis ar garām piedurknēm, zeķes un rokās – cimdi.
Bērniem, kuri tiek vadāti ratiņos, ziemas periodā noder arī aitādas guļammaiss, ko ieklāj kulbā vai sēžamajos ratos. Dabiskais materiāls spēj uzturēt siltumu, pat jā ārā ir mīnus 25 grādu liels sals. Ja ratos ir šāds guļammaiss, mazuli var ģērbt plānākā kombinezonā.
Bērni, kuri jau staigā, pastaigas laikā noteikti gribēs izkāpt no ratiem vai ragaviņām. Tāda vecuma bērnam ieteicams izvēlēties bikses, jaku vai kombinezonu, kas nav par lielu vai pārāk ciešs, lai ir ērti kustēties un galvenais – lai virsdrēbju materiāls nelaiž cauri vēju un mitrumu.
Zīdaini, kas ratiņos tikai guļ, jāsaģērbj siltāk, nekā ģērbjas pati māmiņa, taču iztiekot bez pārmērībām. Mazulis ar savu ķermeņa siltumu sasilda ratu kulbu, un viņam ir silti.
Neļauj mazulim sakarst
Lai noteiktu, vai mazulim nav par karstu vai aukstu, jāpatausta viņa mugura un skausta daļa (bet ar siltām rokām). Ja šīs ķermeņa daļas nav aukstas vai miklas, tad viss kārtībā. Ņem vērā, ka mazuļa rokas un deguns var būt vēsāki. Maziem bērniem nav izteikta svīšana. Tāpēc par to, ka viņam varētu būt par karstu, var liecināt sasārtusi sejas āda un raudulīgums.
Lai mazais nesasvīstu, dodoties laukā, vispirms saģērbjas paši vecāki un tikai tad āra drēbes velk mazulim. Ar maziem bērniem pastaigas laikā nevajadzētu apmeklēt lielveikalus. Mazuļiem imūnsistēma vēl nav nostabilizējusies, tāpēc viņi nespēj ātri reaģēt uz krasām temperatūras izmaiņām. Ja tomēr nonākat siltās telpās, bērns tūlīt jānoģērbj, lai viņš nepārkarstu.