3 pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu
Lai noteiktu, ka bērns par maz kustas, nav tik daudz jāskatās uz kādu specifisku viņa sniegumu vai ķermeņa aprisēm. Pirmais, kam pievērst uzmanība, ir bērna kustēšanās paradumi ikdienā.
“Tas nebūs tests, ko veikt bērna fiziskās aktivitātes pietiekamībai. To, ka bērns par maz kustas, jūs pamanīsiet ikdienišķās sadzīves situācijās,” atklāj “Rimi bērniem” eksperts.
1. Izturības trūkums un aizdusa ikdienišķās situācijās
Ja novēro, ka garāka pastaiga, kāpšana uz ceturto stāvu vai neliels skrējiens bērnam sagādā grūtības un no šādām aktivitātēm rodas aizdusa, tas ir signāls, ka kustību ikdienā ir par maz.
“Cilvēkam vajadzētu spēt uzkāpt pa trepēm un vienlaikus sarunāties bez aizdusas. Ja, kāpjot pa trepēm, trešajā ceturtajā stāvā bērns jau ir aizelsies, tas var būt signāls par zemām aerobām darba spējām jeb to, cik maza ir fiziskā sagatavotība,” stāsta Kārlis Matisāns un piebilst: “Tas nav pārbaudījums, kas vecākiem būtu jāveic ar hronometru. Tomēr ir vērts tam pievērst uzmanību!”
2. Sūdzības par nogurumu un noberztām pēdām pēc pastaigas
Esiet vērīgi un modri, ja pēc garākas pastaigas bērnam rodas sūdzības par nogurumu mugurā vai kājās. Pastaigai nevajadzētu nogurdināt muguru; cilvēkam būtu jāspēj nest savu ķermeņa svaru. Ja šāds nogurums rodas, var izdarīt secinājumu, cik neizturīga ir stāja.
Tāpat – ja bērns pēc garākas pastaigas sūdzas par noberztām pēdām, tas nozīmē, ka viņš konkrētajos apavos nav pavadījis ilgu laiku un kustējies (runa nav par situācijām, kad apavi ir pavisam jauni). Arī tas liecina, ka ikdienas kustību ir maz un šādu pastaigu ir maz, īsas vai retas.
3. Veiklība rotaļu laukumiņā
Vecākiem būtu vērtīgi novērot, kāds ir bērna veiklības un kustību aparāts. Arī šis parametrs nav viegli izmērāms, bet var vērot, cik izveicīgi bērns darbojas, piemēram, rotaļu laukumiņā.
“Tur mēs redzam, ka ir bērni, kas skrien, lec, rāpjas – ir ātri un veikli,” saka treneris.
“Turpretī, ja novērojam, ka skrienot bērnam kājas neceļas uz augšu, ka soļi ir smagnēji, var secināt, ka skriešanas mehānika nav attīstīta.
Bērnam būtu dabīgi daudz skriet, lēkt un skraidīt!”
Var arī pavērot bērnu, kas lēkā pa batutu. Ja lēkāšana ir smagnēja, bērns neturas stingri, tas liecina, ka viņš nevar noturēt savu augumu un ķermeņa svaru.
Vai apaļīgums ir indikators kustību nepietiekamībai?
Ne vienmēr tas, ka bērns ir lielāks vai apaļāks, norāda, ka viņam ir par maz fizisko aktivitāšu. “Mēs redzam, piemēram, hokejistus, kas ir augumā raženāki, taču fiziski ļoti aktīvi un, visticamāk, ar veselību viņiem viss ir kārtībā. Tāpēc ārējais izskats vien par kustību trūkumu neliecina,” skaidro “Rimi bērniem” eksperts.
Ko darīt, ja secinām, ka kustību ir par maz
Iespējams, pirmais, kas vecākiem nāk prātā, apjaušot, ka bērns ikdienā kustas par maz, – jāsūta sportot, jāpiesaka pulciņā vai kādā komandā. Tomēr ar šādu lēmumu steigties nevajadzētu.
Proti – bērnam, kuram ir zemāka fiziskā sagatavotība, ikviens nopietnāks sporta treniņš būs mokošs un nesīs pārslodzi kā fiziski, tā mentāli.
“Bērnam būs grūti saskarties ar nereālu uzdevumu un būt vienīgajam grupā, kurš ar to netiek galā. Tāpēc es ieteiktu sākt ar mazumiņu, bet darīt to mērķtiecīgi!” rosina Kārlis Matisāns.
Lūk, daži ieteikumi vecākiem!
- Palielini bērna un visas ģimenes kustību daudzumu ikdienā – pārvietojieties kājām, kāpiet pa trepēm, nevis izmantojiet liftu. Sāciet ar stundu dienā un pakāpeniski palieliniet kustību daudzumu.
- Rūpējies, lai kustības ir regulāras. Svarīgi, lai izkustēšanās notiek ik dienu!
- Brīvdienās plānojiet garas, ģimeniskas pastaigas, pārgājienus.
- Ja ir vēlēšanās, sporta treniņu vietā sākumā izvēlies vingrošanas nodarbības, piemēram, kopīgos treniņus svaigā gaisā. “Tā sauktais tautas sports, kur nav virzības uz rezultātu, bet kas paredz vienkāršas fiziskas aktivitātes, būs piemērotāks bērnam, kura fiziskās spējas nav īpaši attīstītas,” teic treneris.
Atceries!
Ikkatra jauna ieraduma nostiprināšanai nepieciešamas 8–12 nedēļas!