Ar ko aizstāt miltus?

Veselīgam dzīvesveidam • 10. Oktobris, 2018
Ar ko aizstāt ierastos ēdienus, ja ir nepieciešamība no ēdienkartes izslēgt kviešus? “Dažbrīd šķiet, ka mūsdienu pārtikā kvieši ir it visur, jo īpaši veikalā nopērkamajos, jau gatavajos ēdienos,” teic Rimi Labākai dzīvei šefpavārs Normunds Baranovskis.

Pavārs Normunds Baranovskis stāsta, ka arī pats savulaik ir vairāk nekā sešus mēnešus izslēdzis no sava uztura graudaugu izstrādājumus, tādējādi atklājot citu ēdienu pasauli, kā arī saprotot, ar ko labāk aizstāt tik ļoti ierastos ēdienus, kuros kā galvenā sastāvdaļa ir tieši graudaugi. “Tiesa, tas nav viegls uzdevums, jo īpaši, ja graudaugi no ēdienkartes ir jāizslēdz veselības apsvērumu dēļ, piemēram, cilvēkiem ar glutēna nepanesamību.”

Pavārs teic, ka, viņaprāt, ir tikai trīs no kviešiem gatavotu produktu kategorijas, kas mums tik ļoti garšo:

  1. pankūkas, to skaitā vafeles, cepumi un tamlīdzīgi izstrādājumi;
  2. maize, pica, smalkmaizītes un kūkas;
  3. pasta jeb, kā mēs sakām, makaroni (visu krāsu un formu).

Ja minēto kategoriju ēdieni jums ļoti garšo, tomēr kviešu miltiem ir jāsaka nē, deguns nav jānokar! Katrai problēmai ir risinājumi. “Varu padalīties ar savu pieredzi un pateikt, ka, izslēdzot glutēnu no savas ēdienkartes, grūtākais ir gardi paēst ārpus mājas. Taču mājās gatavotais ēdiens ir visdaudzveidīgākais ēdiens pasaulē, un bez miltu produktiem var pat lieliski iztikt. Ja papēta latviešu virtuves senās ēdienkartes, secinu, ka 80% mājas ēdienu miltu nemaz nebija. Ēdienkarte sastāvēja no dārzeņiem, saknēm, putrām, piemēram, grūbu, griķu, auzu u.tml. Tās visas bija bagātinātas ar saknēm, pienu un sviestu,” pieredzē dalās pavārs Normunds Baranovskis.

Cepot nevajag panēt arī zivi – ja tā ir laba, tā miltos noteikti nav jāpanē. Panē pārsvarā saldētas zivis, un panējums noder, lai zivis neizjuktu cepšanas procesā.

Eksperts turpina: “Latviešu ēdieniem tiek pieskaitītas kotletes, kartupeļi un kāposti, un to gatavošanai milti nav nepieciešami. Un vai atceraties skolas ēdienkarti? Arī tajā miltu gandrīz nav – salāti, kartupeļi, rīsi, griķi, mērce no krējuma, gaļa vai zivis. Jāteic, ka cepot nevajag panēt arī zivi – ja tā ir laba, tā miltos noteikti nav jāpanē. Panē pārsvarā saldētas zivis, un panējums noder, lai zivis neizjuktu cepšanas procesā.”

Tātad mājās gatavotam ēdienam ir daudz tādu variāciju, kur kviešu milti nav nepieciešami. Šeit daži piemēri:

  • Ja brokastīs gatavo olas, eksperimentē ar tām! Olas var pagatavot 101 variantā – pievieno omletei dārzeņus, zaļumus, sakul kultenī, var pievienot sviestu, pienu vai krējumu, arī gaļu, zivis un vēl, un vēl!
  • Izmēģini dažnedažādas putras! Ir vērts ļauties eksperimentiem, tā atklājot arvien jaunus putru veidus – auzu, rīsu, griķu, prosas, kukurūzas, kvinojas un citas. Tiesa, mannā šeit jāsvītro.
  • Gatavo mājās musli! Izmanto tajā pie putrām iepriekšminētos produktus un pievieno klāt riekstus, žāvētus augļus un ogas.
  • Paplašini salātu klāstu! Nogaršo un atklāj arvien jaunus dārzeņus un zaļumus. Gluži tāpat atklāj plašo jūras velšu klāstu.

Lai izslēgtu no uztura ierastos kviešu miltus, ēdienkartes izmaiņām ir jāvelta laiks un ēdiena gatavošanai jāpieiet radoši, negaužoties par to, ka miltu ēdieni nu ir liegti, bet priecājoties par jauno ēdienu un garšu pasauli, kuru nu atklāj.


Populārākie raksti