Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Dzīvības eliksīrs – ūdens

Veselīgam dzīvesveidam • 23. Aprīlis, 2021
Tuvojoties vasarai, siltam laikam, darbam dārzā un siltumnīcās, atkal aktualizējas jautājums par pietiekama ūdens daudzuma uzņemšanu ikdienā. Ikvienam jau no mazotnes ir zināms, ka ūdens ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa, bez ūdens nav iespējama dzīvība uz planētas. Tomēr lielākajai daļai cilvēku regulāra ūdens dzeršana optimālā daudzumā sagādā grūtības.
 

Bieži vien nācies dzirdēt: “Man ūdens negaršo!”, “Es nevaru izdzert tik daudz ūdens!”, “Es no ūdens nevaru padzerties!”. Tajā pašā laikā izdzert 3–4 krūzes kafijas, litru sulas vai limonādes vai piecas tējas krūzes dienā nav nekādu problēmu. Vai tiešām var negaršot tas, kas ir dzīvības pamatā? Es ieteiktu iedomāties sevi tuksnesī, kur nav ūdens un priekšā redzama oāze. Pēc kā tu visvairāk tajā brīdī alksi? Pēc suliņas un kafijas vai tomēr ūdens? Ja tev ūdens tiešām negaršo, tas ir pirmais signāls, ka jāpārskata savi ēšanas paradumi.

Runājot par nepieciešamo šķidruma daudzumu diennakts laikā, ir ļoti vienkārša formula, kā to aprēķināt: uz katru kilogramu svara cilvēkam vajadzīgi 35 mililitri šķidruma. Vismaz pusei no šī apjoma vajadzētu būt ūdenim. Piemēram, ja cilvēks sver 75 kilogramus, diennaktī viņam jāuzņem 2625 mililitri šķidruma, un vismaz pusei no šī apjoma jābūt ūdenim. Tātad jāizdzer 1,3 litri jeb aptuveni 6 glāzes ūdens dienā. Pārējo šķidruma daudzumu var uzņemt ar ēdieniem – piena produktiem, zupām, citiem dzērieniem, augļiem un dārzeņiem.

Pirms dzert ūdeni, vajadzētu pārliecināties par tā drošumu – lai tajā nav ķīmiska vai bakterioloģiska piesārņojuma. Tāpēc nedrīkst dzert ūdeni no nezināmiem avotiem, kā arī ūdenstilpēm blakus rūpnīcām un atkritumu poligoniem. Dzerot ūdeni no akas vai no krāna, varam sajust ūdens garšas atšķirības, kaut arī ūdenim teorētiski jābūt bez garšas. Nelielas garšas nianses tomēr var rasties, jo ūdenim no dažādiem avotiem būs dažāds minerālvielu sastāvs. Piemēram, visiem zināmi tādi stipri mineralizēti ūdeņi kā Essentuky vai Darida – šajos ūdeņos ir krietni augstāks nātrija hlorīda saturs nekā citos dzeramajos ūdeņos. Mums visiem labi zināmajā Ķemeru nacionālā parka avotā ir augstāks sēra saturs, tāpēc ūdenim piemīt specifisks, neaizmirstams aromāts. Mineralizētam ūdenim piemīt arī ārstnieciskā iedarbība, tāpēc vietas, kur senāk tika atrasti ūdens avoti ar unikālu ķīmisko sastāvu, ir slavenas visā pasaulē un ražo gan dzeramo ūdeni, gan kosmētiskos līdzekļus, kuru sastāvā ir mineralizēts ūdens.

Dzer ūdeni, lai saglabātu veselību un skaistumu!


Populārākie raksti