Kāpēc ņemt līdzi bērnu vasaras izbraukumā? Iemeslu ir daudz!

Veselīgam dzīvesveidam • 09. Jūlijs, 2021
Iespējams, šī vasara daudzām ģimenēm būs bez lieliem un tāliem ceļojumiem, to vietā piedzīvojot vairākus un mazākus. Kāpēc ir vērts ģimenes izbraukumos ņemt līdzi bērnus, stāsta Rimi Bērniem eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte.

 

Varētu šķist, ka bērni, kas jaunāki par 5, 6 vai 7 gadiem, neko daudz no šādiem izbraukumiem neatcerēsies. Tomēr katrs šāds pasākums, kas ir veiksmīgi izdevies, ļoti stiprina ģimenes saites un rada vēlmi ko līdzīgu atkārtot. Ja ir plānots tālāks brauciens un vecāki vēlas atpūsties, 4–5 dienu ceļojumā bez bērniem var doties bez vainas izjūtas.

Šoreiz par to, kāpēc ir vērts ģimenes izbraukumā ņemt līdzi bērnus – kā mazus, tā lielus.

Atmiņu krātuvju papildināšana

Pamata lieta, ko bērni un vecāki iegūst, dodoties izbraukumā kopā, ir kopā pavadīts laiks. “Tas ir kas nenovērtējams, un kvalitatīvi aizpildīta laika nekad nevar būt par daudz! Pat ja tas ir pāris stundu garš pārgājiens, tas ir jēgpilni pavadīts laiks!” stāsta Iveta Aunīte. Tas ir svarīgi arī mazā vecumā, jo līdz skolas vecumam bērnam formējas dzīves scenāriji. Ja bērns bērnībā būs piedzīvojis kopīgos brīžus ar vecākiem, tas nozīmē, ka, pieaugušam esot, viņš visdrīzāk to darīs arī ar saviem bērniem. Tas ir ieguldījums bērnu nākotnē! Protams, arī lielāki bērni izjutīs prieku no kopā būšanas, bet tieši jutīgais vecums, kad tiek pārņemti dzīves scenāriji un vērtības no savas ģimenes, ir līdz skolas vecumam. Iespējams, ka piecgadnieks pēc gadiem neatcerēsies konkrēto izbraucienu, bet viņa atmiņās nogulsies kopā būšana ar ģimeni.

Praktiskās iemaņas

4–6 gadu vecums ir atdarināšanas laiks, tāpēc bērns atdarinās un viegli, bez piepūles apgūs tās iemaņas, ko prot viņa vecāki. Piemēram, ugunskura kurināšana, malkas sagādāšana, zupas vārīšana, telts uzsliešana, piknika paklājiņa noformēšana – visas šīs un citas praktiskās lietas mazais pārņem un atdarina. “Viņš skatās, mācās un atkārto. Apmēram pieci gadi ir tas vecums, kad attīstās iniciatīva – bērni ļoti, ļoti grib darboties un papildus tam arī viegli mācās,” teic psiholoģe. Interesanti, ka piecgadniekam iemācīties darboties ar žagariņiem ir daudz vieglāk nekā pusaudzim, kas to nekad nav darījis. Ja bērnam nav bijis šis aktīvās darbošanās posms, kad viņš ar interesi apgūst praktiskās iemaņas, vēlāk to iemācīties ir grūtāk. Tāpēc pirmsskolas posms ir ļoti labs, lai mācītu praktiskās lietas. Ar visu, kas mazulim izdodas, viņš ceļ sev pašvērtējumu.

Redzes atmiņa – pamats labām sekmēm skolā

5–7 gadi ir laiks, kad bērnam attīstās redzes atmiņa, un tas ir viens no svarīgiem elementiem, lai bērnam būtu labas sekmes skolā. Pēc izbraukuma ir lieliski ar bērnu pārrunāt, ko ir redzējuši, kā izskatījās kāds objekts – tādā veidā mēs mācām koncentrēt uzmanību un atcerēties detaļas, vides objektus. Ja šī prasme ir labi trenēta, tā ir ļoti noderīga, vēlāk apgūstot mācības.

Ko vēl mācām bērniem kopīgos izbraukumos?

  • Izklaides pasākumā varam mācīt bezgala daudz lietu – tā ir tik skaista mācību stunda, ko nevarēs apgūt nevienā klases stundā!
  • Izziņas moments – aizbraucot mazā ceļojumā, var uzzināt tik daudz! Kā rodas piens, kā aug kartupeļi, kā tek upe, kāda ir karsta uguns – it kā tik pašsaprotamas lietas, bet bērni, kas to nav pieredzējuši, to var nezināt.
  • Risinājumu meklēšana – parasti tomēr ceļojumā rodas kāda negaidīta situācija, un vecāki var rādīt, ka nevajag krist panikā, bet racionāli risināt radušās grūtības.
  • Orientēšanās spējas – labākais, ja, braucot automašīnā, bērni nelieto ierīces, bet skatās pa logu, pēta karti. Tā var apgūt vietējo vai tālāku apkaimi, mācīties virzienus, attālumus.
  • Palīdzības meklēšana ir lieliska prasme, ko pieaugušie var demonstrēt šādos izbraucienos.
  • Rūpes par vidi – to vietu, kur atpūtāmies, aiz sevis sakopjam.

Ja ģimenē ir dažāda vecuma bērni

  • Ja ģimenē ir zīdainis, jārēķinās, ka mazulis būs tuvāk māmiņai. Lai arī mammai šis izbrauciens būtu kā atpūta, lieliski, ja pārējie ģimenes locekļi var parūpēties par mammu.
  • Ja ģimenē ir bērni 1–3 gadu vecumā, tad viņi ir ļoti, ļoti jāpieskata! Šajā vecumā bērnu zinātkāre ir milzīga, tāpēc ir labi, ja izbraukumā var doties vēl kāds pieskatītājs – vecvecāks vai auklīte.
  • No 3 gadu vecuma bērns jau vairāk prot informēt par savām vajadzībām un sāk izprast, ko drīkst un ko ne, un izbrauciens ar šāda vecuma bērnu jau būs vieglāks.
  • No 4, 5 gadu vecuma, kad bērnam ir liela interese par visu un iniciatīva, šie izbraucieni ir liela bauda ģimenei.
  • Līdz 11 gadiem bērni parasti vēlas pavadīt laiku kopā ar saviem vecākiem, taču lielākā vecumā var aicināt pievienoties braucienam bērna vienaudžus.

Tas ir ģimenes pasākums, nevis sacensība

Speciālistes ieteikums būtu mazāk šajos izbraukumos aizrauties ar fotografēšanu un filmēšanu. “Bieži vien, ieslēdzot kameru, mēs izjaucam to atmosfēru, kuru pēc tam nekad neatgriezīsim. Tas nenozīmē, ka nevajag uzņemt nevienu fotogrāfiju! Pietiks ar dažām bildēm ģimenes albumam. Nevajadzētu padarīt šo izbraucienu par nemitīgu foto sesiju vai sacensību ar citām Latvijas ģimenēm,” iedvesmo Iveta Aunīte.


Populārākie raksti