Kustību minimums vidēja auguma cilvēkam
Tāpat ir dzirdēts, ka aktīva dzīvesveida minimums ir dienā nostaigāt vismaz 10 000 soļu. Ļoti aptuveni aprēķinot, vidusmēra pieaudzis cilvēks šādu soļu skaitu veiks, patērējot ap 400–500kcal enerģijas. Šādi varētu viegli izrēķināt, cik daudz liekā svara iespējams nomest, katru dienu pieveicot 10 000 soļu. Svarīgi atcerēties, ka iešana soļos ir cilvēka dabīgais pārvietošanās veids. Šī pieņemtā norma ir tikai absolūts minimums, un, izpildot tikai to, cilvēks nekļūs sportiskāks vai slaidāks – nelielā aktivitāte tikai dos ķermenim iespēju izmantot vielmaiņas potenciālu un nodrošinās izdzīvošanu.
Katram cilvēkam vajadzētu aktīvi kustēties un neaprobežoties tikai ar 10 000 soļiem dienā. Tas nav nekāds sasniegums, par ko sevi atalgot ar dzērienu un treknām uzkodām un gulšņāšanu dīvānā. Kustēšanos var nodrošināt jebkādas ikdienas nodarbes – piemēram, iepirkumus var nest maisos, nevis vienu maisiņu stumt ratiņos. Ja attaisnojums ir sāpošs plecs no smagumu nešanas, tad risinājums ir primitīvi vienkāršs – sadalām viena maisa saturu divos maisos un nesam katrā rokā pa vienam! Tāpat izmantojam kāpnes, nevis vizināmies ar liftu – iegūtās 60 sekundes liftā, stāvot ar telefonā nodurtu skatienu, neuzlabo ne mūsu darba, ne dzīves kvalitāti. Iesaku pēc iespējas biežāk iet ar kājām, pieveicot vairāk par 10 000 soļiem dienā, nest iepirkumus rokās, izrakt savu automašīnu no kupenas un atstāt to turpat, aiziet uz parku, izvest suni pastaigā vai ļaut, lai suns izved pastaigā jūs. Kustību minimums nedrīkst būt normēts. Mūsdienās cilvēce attīstās, taču, manuprāt, kustību minimuma noteikšana tikai aiztur attīstību. Ja fiziskā slodze ir minimāla un kaut kas iesāpas, uzsākot kustēties, tad visbiežāk vaina ir nevis kustībā, bet tajā, ka šī kustība notiek pārāk reti.
Ja šobrīd lasāt šo rakstu un zināt, ka vienmēr stumjat iepirkumu ratiņus, izmantojat un gaidāt liftu pie katras izdevības, braucat ar auto, nevis ejat kājām vai braucat ar divriteni, un izvairāties no jebkādām citām kustībām, tad noteikti ir vērts sākt uztraukties par savu veselību! Visbiežāk dzirdamas sūdzības par muguras un sprandas sāpēm no sēdoša darba vai automašīnā pavadītajām stundām, savukārt no kāpšanas pa kāpnēm vai pārvietošanās kājām ikdienā ļoti reti rodas negatīvas sekas. Ja tādas ir, noteikti jāvēršas pie speciālista un jānoskaidro iemesls, jo cilvēka ķermenim kustības ir absolūti nepieciešamas. Tas ir tik vienkārši, ka to pat nevar iekļaut kustību standartos – tikai tā cilvēce līdz šim ir izdzīvojusi.