Pilngraudu produkti

Veselīgam dzīvesveidam • 25. Marts, 2019
Graudaugi ir galvenais enerģijas avots, tāpēc graudaugus un pilngraudu izstrādājumus, piemēram, pilngraudu maizi vai makaronus, ieteicams iekļaut galvenajās ēdienreizēs. 

Pilngraudu produkti nodrošina organismu ar B grupas vitamīniem, saliktiem ogļhidrātiem un šķiedrvielām, turklāt, salīdzinot ar rafinētiem, apstrādātiem graudaugiem un to izstrādājumiem, uz ilgāku laiku nodrošina sāta sajūtu un uzlabo gremošanas trakta darbību.

Lietojot uzturā produktus, kas ražoti no augstākā labuma, nevis no pilngraudu miltiem, cilvēki uzņem mazāk šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu, jo graudi tiek pakļauti lielākai ķīmiskai un fiziskai apstrādei – tos balina, pulē un apstrādā ar tvaiku. Tāpēc šāda rafinēta produkta uzturvērtība ir būtiski zemāka nekā izstrādājumiem no pilngraudu miltiem. Piemēram, baltie rīsi, kurus pulē un tvaicē uzreiz pēc novākšanas, praktiski nesatur PP vitamīnu un šķiedrvielas. Savukārt brūnajos un savvaļas rīsos ir krietni vairāk gan PP, gan B grupas vitamīnu, kā arī šķiedrvielu.

Viens no populārākajiem produktiem, ko bieži iesaka lietot uzturā, ir pilngraudu auzu pārslas. Tās ir samērā labs olbaltumvielu avots – pilngraudu auzu pārslās ir 10 grami olbaltumvielu uz 100 gramiem sausa produkta. Tās satur betaglikānus un šķiedrvielas, kas labvēlīgi ietekmē glikozes un holesterīna vielmaiņu, mazinot un kavējot šo vielu uzsūkšanos gremošanas traktā. Labāk lietot uzturā pilngraudu auzu pārslas, nevis ātri vārāmās, jo pilngraudu pārslās ir augstāka vitamīnu un šķiedrvielu koncentrācija.

Vēl viens produkts, ko rekomendēju uzturā, ir makaroni – tikai pilngraudu, jo tiem ir zemāks glikēmiskais indekss un augstāks šķiedrvielu saturs nekā makaroniem, kas ražoti no augstākā labuma miltiem. Spagetti makaroniem pilngraudu garša ir mazāk izteikta nekā citas formas makaroniem (piemēram, fusilli), tāpēc iesaku no sākuma pagaršot pilngraudu spagetti, lai pamazām pierastu pie pilngraudu makaronu garšas.

Graudaugi ir viens no galvenajiem ogļhidrātu avotiem. Svarīgākais ogļhidrātu uzdevums ir nodrošināt organismu ar enerģiju, tāpēc apmēram puse no visa dienā nepieciešamā enerģijas daudzuma jāuzņem ar ogļhidrātiem. Veselības ministrija pieaugušam cilvēkam rekomendē dienā apēst 280–300 gramus ogļhidrātu atkarībā no fiziskās slodzes un cilvēka ķermeņa masas, jo 1 grams ogļhidrātu dod apmēram 4 kilokalorijas. Tātad veselam pieaugušam cilvēkam dienā būtu jāapēd 4–6 porcijas ogļhidrātu saturošu produktu, kur viena porcija ir 2–3 šķēles maizes, pusglāze līdz glāze vārītu makaronu, griķu vai putraimu vai viens vidēja lieluma vārīts kartupelis. Izvēloties ar ogļhidrātiem bagātus pārtikas produktus, ir jāņem vērā veselīga uztura ieteikumi: būtu jāēd graudaugu (īpaši pilngraudu) produkti un kartupeļi, dārzeņi, augļi un ogas, ierobežojot uzturā lietojamo cukuru un to saturošus produktus.

Rimi Labākai dzīvei atzīme tiek piešķirta graudaugu produktiem, ja:

  • Milti, putraimi, auzu pārslas, manna, kuskuss, bulgurs rīsi ir 100% pilngraudu;
  • Pasta (makaroni), brokastu pārslas, sausmaizītes, rudzu maize satur šķiedrvielas ne mazāk kā 6 g / 100 g;
  • Maize, sausmaizītes un biezputras satur cukuru ne vairāk kā 5 g / 100 g, sāli* ne vairāk kā 1.25 g / 100 g un taukus* ne vairāk kā 7 g / 100 g. Pilngraudu pastai (makaroniem) nav pievienots ne cukurs, ne taukvielas.

*Rimi Labākai dzīvei prasības atšķiras atbilstoši katras produktu grupas specifikai - sāls un tauku daudzums vairākiem produktiem ir būtiski mazāks, aicinām skatīt uz etiķetes.


Populārākie raksti