Pēc katastrofāli zemās ražas iepriekšējā gadā, Čīles vīnkopjiem daba nāca palīgā iegūt labāko iespējamo no saviem vīnogulājiem. Tātad, galvenais izejmateriāls vīnam bija izcils, ko nevar teikt par tālāko - transformāciju vīnā un tā ceļu līdz pat veikalu plauktiem. Pirmais pārbaudījums Čīles vīndariem – darba spēka trūkums gan vīnogu novākšanā, gan vīna pagatavošanā. Protams, ka izejot vienreiz jau šai ellei cauri iepriekšējās ražas laikā, vīndariem bija iespējas vairāk sagatavoties ražai un veikt pārkārtojumus darbu plānošanā, tomēr bija vērojams darba spēka trūkums un konkurenti – ķiršu, ābolu un citu augļu audzētāji spēja pārvilināt iepriekš vīnogulājos strādājošos palīgus ar augstākām algām.
Nākamais darba resursu izaicinājums – ierasto vīndaru – ceļotāju trūkums. Pateicoties faktam, ka vīna ražošana, tāpat kā raža dienvidu puslodē ir diametrāli pretēja gada kalendāra nogrieznī, daudzi jau daudzi Eiropas vīnzinību studenti mēdza doties praksē uz vīna darītavām otrā pasaules malā – palīdzēt darināt vīnu un iegūt neatsveramu pieredzi. Šogad saprotamu iemeslu dēļ neviens neatbrauca. Līdzīgi Čīlei, no kaimiņzemes otrā pusē Andu kalniem – Argentīnas, pienāk ziņas par lieliskas kvalitātes veselīgu vīnogu ražu, kas nodrošinās koncentrētu aromātu vīnus, vienlaicīgi ar sabalansētu alkoholu un labu skābumu. Mendoza un San Juana – lielākie Malbec reģioni – ziņo par lieliskas kvalitātes vīnu.
Pārceļoties uz Austrāliju, būtu jāatzīmē, ka tur vīnogu raža šogad tiek dēvēta pat par “vienradzi”, tas ir, par kaut ko neredzēti lielu un labu! Piemēram, Austrālijas populārākās vīnogu šķirnes Shiraz raža šogad ir par 41 % lielāka kā vidēji iepriekš. Visiem šiem tālzemju pircēju iekārotajiem un iemīļotajiem vīniem nu jau pirms pāris mēnešiem vajadzēja parādīties mūsu vīnu plauktos. Bet… nebija, tie tagad tikko parādās vai vairākos gadījumos mums ir jāturpina gaidīt. Lieta tāda, ka pilnīgākais haoss, kas pašreiz valda jūras konteineru transportēšanā, ārkārtīgi tieši ir ietekmējis vīnu kuģošanu no Dienvidamerikas un Austrālijas uz Eiropu, to padarot vairākkārtīgi dārgāku un galvenais – ar brīžiem neprognozējamu kavēšanos.
Diemžēl bēdīgākās prognozes ir apstiprinājušās un Jaunzēlandes Sauvignon Blanc 2021. gada raža galu galā bija tik katastrofāli maza, ka sagaidāms ir ne tikai straujš Jaunzēlandes Sauvignon cenu pieaugums, bet reāli tā trūkums! Mīļie kivi zemes Sauvignon fani – esiet gatavi izmēģināt un meklēt savu iemīļoto vīna stilu tagad no citām vīndarīšanas zemēm! Mēs, Rimi komanda, labākos, Jaunzēlandes ierastajam vīna stilam pietuvinātos vīnus jau aktīvi meklējam un izvēlamies labākos, ko jau nākamā gada laikā piedāvāt jums.
Visā Eiropā 2021. gada vīna dārzu vīnogu ražas novākšana ir noslēgusies, un jaunās ražas vīns jau rūgst vai drīz jau tiks pildīts pudelēs un uzsāks savu ceļu uz mūsu veikalu plauktiem. Šogad daba ir izspēlējusi veselu rindu pārsteigumu, daudzos reģionos nesot bēdas, bet dažos arī prieku. Pelējums, sausums, salnas, krusa – tās ir ziņas, kas pienāca visa gada garumā no galvenās vīna valsts Francijas. Papildus tam – vēl arī neierasti vēsā vasara, kas lielāko daļu Francijas vīnu reģionu un to ražotājus ir nostādījusi, kā dzird viņus pašus sakām, vissliktākajā situācijā pēdējo 50 !!! gadu laikā. Dažos prestižajos reģionos – piemēram, Šablī, līdzīgi kā Jaunzēlandē, 2021. ražas vīns nevis vienkārši būs daudz dārgāks par iepriekšējiem gadiem, bet tas gandrīz vispār nemaz nebūs pieejams!
Itālijā – valstī, kas pagājušajā gadā sasniedza lielāko vīnogu ražu Eiropā, šogad ar to vairs nevarēs lepoties, jo vēsā vasara ir ieviesusi ne tās labākas korekcijas vīna ražā. Rādās, ka lielākie cietēji būs vispopulārākais dzirkstošais vīns – prosecco, kura ražās iztrūkums un pieprasījuma pieaugums kopsummā neglābjami atsauksies uz produkta cenu. Salīdzinoši labāk ar ražu veicās Spānijā, bet Vācijā kāpumi un kritumi mijās no dārzu uz dārzu, kopsummā pasludinot šo par auksto ražu, ar paaugstinātu skābumu un zemāku alkoholu un cukuru tajā. Savukārt, priecīgi par savu ražu ir portugāļi, kuriem viss esot izdevies.
Ražas apjoms gan veido tikai daļu no tā, ko mēs redzam atspoguļotu cenu zīmēs veikalu plauktos. Eiropā vislielākais izaicinājums vīndariem ir sagādāt pienācīgu daudzumu stikla pudeļu, nodrukāt etiķetes, sadabūt kartona kastes un samaksāt griestos uzkāpušos enerģijas rēķinus.
Kā lai atrod ko labu šajā visā, ko es jums pastāstīju? Kā saka mana piecgadīgā meita – īzīgi! Iedomājieties, ka mums visiem tiek dota iespēja atklāt ko jaunu, izzināt iepriekš neiepazīto un ieraudzīt neredzēto! Franču šardonē cienītājiem būs iespēja pamēģināt Austrālijas ekvivalentus, Jaunzēlandes Sauvignon mīļotājiem pārbaudīt Čīles vai Dienvidāfrikas upeņu lapu un marakujas piesātinātos baltvīnus, iepazīt jaunus vīnus no dažādiem pagaidām vēl neievērotiem reģioniem – tik atliek pastāvīgi iegriezties Rimi Vīna Dārzā vai e-veikalā un meklēt sev vajadzīgo, izmantojot tieši tam izveidotās - vīnogu šķirnes, vīna stila, vīna salduma un ēdienu saderības norādes cenu zīmēs, vīnu aprakstos vai e-komercijas filtros. Maināmies!
Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.
Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.