Ja paskatāmies Itālijas kartē, Pjemonta atrodas ziemeļrietumos, robežojoties gan ar Franciju, gan Šveici, bet topogrāfija atklāj, ka reģions atrodas starp Alpiem ziemeļos un Apenīniem dienvidos. Jocīgs, runājot par Itāliju, šķiet fakts, ka Pjemontai nav savas jūras un pludmales. Bet to ar uzviju kompensē daudzas citas lietas, ko redzēt un izbaudīt, apmeklējot Pjemontu: piemēram, reģiona galvaspilsēta Turīna, kas lepojas ar savu milzīgo transportlīdzekļu industriju, ko veido gandrīz visi zināmie itāļu auto zīmoli, bet tai pašā laikā – ar pamatīgu vēsturi, bagātīgu mākslas bagāžu, neaizmirstamu iepirkšanās pieredzi, šokolādi un vermutu, vai Madžores ezers un ainaviskās provinces Pjemontas ziemeļos.
Bet, tā kā mūs interesē vīns, dosimies uz Asti un Kuneo provincēm. Asti – tā ir province, pilsēta un visiem zināmā saldā dzirkstošā vīna dzimtene.
Tieši Asti apkārtnē darbojas vairāk nekā 500 vīnkopju, kas darina šo īpašo un neatkārtojamo vīnu vai pārdod izaudzētās vīnogas lielajiem Asti ražotājiem.
Nomācošais vairākums tipiskā dzirkstošā Asti tiek eksportēts – vietējie labprātāk izvēlas sarkanos vīnus no Barbera (visvairāk kultivētajām) vai Dolcetto vīnogām. Bet vispasaules atzinību, slavu un augstāko vērtību Asti un Kuneo provincēs nodrošina Nebbiolo. Tā ir viena no vīnogu šķirnēm ar visgarākajām saknēm, kas mēdz iestiepties zemes dzīlēs līdz pat septiņu metru dziļumam, tādējādi maksimāli atspoguļojot savos augļos katras augsnes unikālo raksturu.
Šai šķirnei raksturīgs dabīgi augsts miecvielu (tanīnu) potenciāls un skābums, kas, rūpīgi audzējot vīnogas un darinot vīnu, ļauj tam kļūt par vienu no pasaulē nedaudzajiem “jo vecāks, jo labāks” vīniem. Šo īpašību dēļ Nebbiolo vīni, bet jo īpaši Barolo un Barbaresko apakšreģionu paraugi šī gadsimta laikā ir kļuvuši par reto un veco vīnu kolekcionāru iekāres objektiem. Vissmalkākās nianšu atšķirības, kas rodas, Nebbiolo audzējot dažādos vīna dārzos ar atšķirīgu augsnes sastāvu un mikroklimatu, mūsdienu vīna ekspertiem liek salīdzināt to ar Burgundijas labākajiem dārziem un cēlo Pinot Noir.
Luidžīno Grimaldi (Luigino Grimaldi) ir viens no vīndariem pašā Nebbiolo audzēšanas sirdī – Albas komūnā. Tas ir ģimenes uzņēmums ar nu jau piektās paaudzes pieredzi vietējo īpašo vīnu ražošanā, kas savu saimniecību ir iekārtojuši idilliskā vietā, vienā no neskaitāmo provinces pakalnu virsotnēm. Lai nokļūtu vīndarītavā un ģimenes mājvietā, jādodas augšup pa tik stāvu piebraucamo ceļu, ka dažreiz starptautisko pārvadājumu lielās mašīnas pat atsakās tur rāpties, lai neiesprūstu. Bet ne par to ir Grimaldi stāsts – skaista vieta, pievilcīgi dabas skati vai UNESCO mantojumā iekļauta vīna reģiona statuss negarantē, ka pats vīns būs labs.
Vīna vērtību un kvalitāti nodrošina tikai un vienīgi pats vīndaris. Un šajā gadījumā Luidžīno ir izcils sava amata meistars!
Septiņdesmit gadu laikā rūpīgi iekopti vīna dārzi dažādos provinces nostūros un smags darbs, tos ar rokām apstrādājot, ir pirmais solis, lai vīns būtu labs. Ar rokām novāktas, sašķirotas vīnogas nonāk vīndarītavā, paša Luidžīno un viņa dēla gādīgajās rokās. Tradīcijas un jaunākās tehnoloģijas – tas ir nākamais nepieciešamais solis garda vīna radīšanā. Grimaldi šos nosacījumus izpilda ar uzviju – modernas vīna spiedes, nerūsējošais tērauds, precīza temperatūras kontrole, milzum daudz vecu dažādas koksnes dažādu tilpumu tvertņu, dabiskie raugi un plašas pagrabtelpas vīna uzglabāšanai un nobriešanai. Mazām ģimenes vīndarītavām parasti pa spēkam ir pagatavot ļoti ierobežotu skaitu dažādu vīnu, bet Grimaldi, veiksmīgi attīstoties, spēj radīt 16 dažādus lieliskus vīnus – gan pašus prestižākos Barolo un Barbaresko no cēliem vīna dārziem, gan citus reģionālos autentiskos produktus.
Visi kopējie ieguldījumi un kvalitātes un ražošanas prasības vīna radīšanā nenovēršami ietekmē vīna cenu, un Grimaldi nav lēts. Bet tam arī tādam nav jābūt, citādi tas nebūtu īsts!
Nobeigumā vēl tikai atkāpe par komūnas galvaspilsētu Albu – bez tās lielās nozīmes pasaules vīna kartē šī pilsēta ir arī starptautiski atzīta balto trifeļu citadele. Baltās trifeles jeb baltais zelts, kā to dēvē, tiek meklētas un atrastas Pjemontas mežos un tad visbiežāk nonāk Albas trifeļu tirgū. Katru rudeni, no oktobra vidus līdz decembra sākumam, tiek organizēta gan atvērta tirdzniecība, gan izsoles, kuru laikā lepnākie restorāni no visas pasaules savā īpašumā cenšas iegūt lielāko balto trifeli. Turklāt tieši Albā atrodas slavenā saldumu fabrika Ferrero, tāpēc gandrīz vienmēr, izkāpjot no mašīnas, pirmais, ko jutīsi, būs izteikta šokolādes un lazdu riekstu smarža.
Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.
Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.