Kā izvēlēties vīnu svētku maltītei?
Parastie trīs pamatprincipi ir: galvenās garšas saderības princips, ar to saprotot skābumu, saldumu, sāļumu un rūgtumu; ēdiena struktūras principi – piesātinātas garšas ēdienā ir jāpielīdzina vīna pilnmiesīgumam, bet viegli ēdieni jākombinē ar viegliem, gaisīgiem vīniem; kā arī aromātu saskanība. Tie ir parastie saderības principi jeb teorija, kas jāievēro vīnziņiem un viesmīļiem, cenšoties pēc iespējas veiksmīgāk piemeklēt vīnus viesu izvēlētajiem ēdieniem.
Runājot par savu svētku galdu, kas tiek klāts vistuvākajiem, ne vienmēr teorija ir visveiksmīgākā pieeja. Mājās pastāv unikāla iespēja maltīti un vēlamo saderību sākt veidot no otra gala – no vīna.
Esmu pārliecināts, ka mājas svētku maltītes pirmais priekšnoteikums ir garšīgs vīns, un tikai pēc tam jādomā par ēdieniem, kurus spēsi pagatavot mājās un kuri nenonāks pilnīgā konfliktā ar saderības teoriju.
Tātad ir laiks doties uz savu vīna pagrabu un izvēlēties nobriedušākos un iespējami optimālā baudīšanas kondīcijā esošos vīnus. Vai varbūt kādu vecu izcila gada ražas vīnu, kura atvēršanas svētkus gaidījāt jau nez cik ilgi? Nepārdzīvo, ja šāda vīna tavā vīna pagrabā nav vai arī nav paša pagraba, – tad būs vien jāpošas uz veikalu. Rimi, protams!
Atkarībā no veikala izmēra, kuru plāno apmeklēt, kā parasti saskarsies ar situāciju, ka izvēle ir liela vai pat ļoti liela, tāpēc es nāku pretī un piedāvāju četras izvēles iespējas. Šie vīni, ļoti iespējams, varētu būt no tava pagraba vai vīna skapja kolekcijas. Tie ir kārtīgi izturēti, nobrieduši sarkanvīni, uz kuriem attiecināms teiciens – jo vecāks vīns, jo labāks.
Savu piedāvājumu sākšu ar klasisku mucās un pudelēs izturētu Toskānas sarkanvīnu Chianti Riserva, kurš Rimi Vīna Dārzs plauktos šobrīd pieejams no 2020. vai varbūt vēl 2019. ražas gada. Sangiovese vīnogu vīni atšķiras no citiem ar savu spilgto, sulīgo, skābo ķiršu garšu, bet, tos nogatavinot mucās un pēc tam vēl pudelē, šim sulīgumam pievienojas suģestējošas ķiršu sveķu, dūmu, ciedru riekstu smaržas nianses. Garša mazliet tuvinās sarkano ogu ievārījuma niansēm, bet tai pašā laikā saglabā eleganci ar vaniļas un muskatrieksta noti, kā arī samtainu pēcgaršu, kurā integrētas miecvielas. Lielisks vīns kombinācijai ar trekniem cepešiem, dārzeņu un tomātu sacepumiem un medījumu.
Otrs manā piedāvājumā ir vēl samtainākais un elegantākais Spätburgunder jeb Pinot Noir no Bādenes. Šobrīd Rimi plauktos pieejams trīs vai vairāk gadus vecas ražas vīns. Ja tev garšo pastēte, jēra gaļa, putna gaļa, ja svētku maltītē galdā celsi pīles vai zoss cepeti, labāku izvēli par šo vīnu es nevaru iedomāties.
Trešais manā sarakstā ir meditatīvais vīns no Veronas pievārtes – Amarone. Radīts no vietējām vīnogām, kuru raža novākta, ogām esot ideāli gatavām. Daļa šo ogu devusies uz žāvētavu, kur lēnām, vairāku nedēļu garumā, ūdens no vīnogām daļēji izžūst, padarot atlikumu izteikti koncentrētu. Šis žāvēto vīnogu sulas eliksīrs tiek samaisīts ar svaigo ogu sulu, un tiek darināts īpaši koncentrēts un pilnmiesīgs sarkanvīns. Ja ne pati rūgšana, tad vīna nogatavināšana vienmēr notiek ozolkoka mucās, nogludinot miecvielas, padarot vīnu sabalansētāku, dodot tam papildu smaržas un garšas dziļumu un ilgstošu noturību. Amarone, kā Ziemassvētku galvenais vīns, visvairāk cieņā ir Eiropas ziemeļu daļā, iespējams, šķietamā papildu salduma dēļ un tāpēc, ka šis ir tāds dzēriens, ko var malkot aukstā ziemas vakarā pie kamīna arī pēc maltītes. Šobrīd Rimi plauktos atradīsiet četrus vai sešu gadus izturētu Amarone.
Ceturtais manā sarakstā ir vīns, kurš varētu būt pavadījis tavā pagrabā jau desmit gadus – 2012. ražas gada sarkanvīns no Bordo. Ir pats īstākais brīdis tā baudīšanai! Bordo vīndari dzīvo “citā pasaulē”, skatoties no vienkāršā vīna patērētāja skatupunkta. Viņi domā, ka viņu vīnus pērk tikai tie, kuri precīzi zina konkrētā ražas gada novērtējumu, ražotāja sasniegumus un seko līdzi šī vīna optimālajam izturēšanas laikam, lai sagaidītu brīdi, kad vīns ir vislabākajā kondīcijā jeb, skaidri sakot, – visgaršīgākais.
Pāris gadus ilga izturēšana Bordo sarkanvīnam ne tuvu nenozīmē, ka vīns ir pilnībā nobriedis un piemērots baudīšanai. Ja veikalā redzi jaunas ražas Bordo sarkanvīnu, zini, ka to derētu noglabāt pagrabā vai vīna skapī uz vēl dažiem gadiem, lai izvairītos no pārmērīga zaļoksnējuma un sīvuma garšā.
Protams, arī jaunajos Bordo vīnos ir savs kaifs – kazeņu, melleņu, upeņu, brūkleņu bagātīgās smaržas sader ar dažādiem ēdieniem, lai cik jauneklīgs arī būtu vīns.
Bet svētku galdam es piedāvāju Bordo sarkanvīnu, ko iesaku pamēģināt visiem, kuri gaida sajūtu par ideālās gatavības pakāpes vīnu. Svaigās tumšās ogas un ogu mētru zaļoksnējā smaržas ir pāraugušas mājās taisītas zaptes niansēs ar papildu žāvētu dzērveņu un tumšo plūmju notīm, ozollapu kaudzes un garšvielu skapīša smaržas atblāzmu. Uzbrūkošās miecvielas ir pilnībā integrējušās, laikam ritot, un vīns ir kļuvis absolūti samtains vārda vistiešākajā nozīmē. Augstākā labuma teļa gaļa, jērs, pīle, vista, stirna, alnis, dārzeņu sautējums, cepts kamambērs ar brūkleņu mērci, siera fondī, zosu aknu pastēte ar ogu mērci un pat sulīgs burgers ar karamelizētiem sīpoliem – ar šo lielisko vīnu saskanīgā harmonijā vienosies ļoti daudz dažādu ēdienu. Iespējams, pietiks arī ar labu kompāniju, lai baudītu šo vīnu svētku noskaņā.
Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.
Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.