Liellopa gaļa – ikvienai garšai

 

Liellopa gaļa ir piemērota gan lētākiem ēdieniem ikdienā, gan ekstravagantākām receptēm svētkos.

Igauņi ir iecienījuši liellopa gaļas stroganovu un gulašu. Šīm receptēm ir bezgalīgas variācijas. Kamēr vieni novērtē mājās pagatavotu amerikāņu hamburgeru no liellopa maltās gaļas un citi no jaunlopa gaļas gatavo slaveno itāļu sautējumu Osso Bucco, tikmēr patiesi gardēži bauda steiku no nobriedinātas liellopa gaļas.

5 iemesli, kāpēc ēst liellopa gaļu:

  • liellopa gaļa satur daudz olbaltumvielas, dzelzi un aminoskābes;
  • liellopa gaļā ir vērtīgais cinks un B grupas vitamīni;
  • liellopa gaļa labi ietekmē gremošanas sistēmu un neitralizē kairinošus enzīmus vai skābumu;
  • zinātnieki no Kanādas ir secinājuši, ka liellopa gaļā esošais keratīns veicina izturību un pat mazina organisma tauku slāni;
  • pateicoties tās sastāvam, liellopa gaļa ir īpaši piemērota cilvēkiem, kas nodarbojas ar sportu vai veic fiziski smagu darbu.

Pasaulē liellopa gaļa tiek augstu vērtēta ne tikai tās garšas, bet arī uzturvērtības dēļ.

Kā garšo nobriedināta liellopa gaļa?


Laba liellopa gaļa ir daudz tumšāka par cūkgaļu. Tai ir raksturīga tumši sarkana krāsa. Salīdzinājumā ar cūkgaļu, liellopa tauki ir dzeltenāki. Jo ilgāk gaļa ir briedināta, jo intensīvāka ir tās krāsa.

Lai pastiprinātu liellopa gaļas garšu, parasti pirms pārdošanas tā tiek nobriedināta, un jo ilgāks ir šis process, jo dziļāku toni gaļa iegūst. Nobriedināšana pēc būtības nozīmē to, ka gaļa tiek turēta vidē ar speciāli regulētu temperatūru un šī procesa gaitā gaļā esošie enzīmi sašķeļ saistaudus, kā rezultātā gaļa kļūst maigāka un garšīgāka.

Sausi nobriedinot liellopa gaļu, tā elpo un tajā samazinās šķidruma daudzums. Gaļu ietekmē ar dažādi mikrobi, kas pastiprina gaļas garšu. Turklāt sausās nobriedināšanas rezultātā gaļa iegūst "īsto" liellopa gaļas aromātu un garšu, kas diemžēl nav raksturīga mitri nobriedinātai gaļai. Ilgi nobriedinātai gaļai piemīt umami (piektā garša), kas atgādina Parmas sieru vai nogatavinātu cūkgaļas bekonu.

Nebaidies no taukaināka gaļas gabala, jo cepšanas gaitā tauku slānītis izkusīs un gaļa kļūs sulīgāka un ļoti aromātiska. Nobriedinātu liellopa gaļu nevajag marin

Kā cept nobriedinātas liellopa gaļas steiku?


Izvēlies čuguna pannu ar biezāku pamatni vai pannu cepšanai. Kārtīgi uzkarsē to un pievieno nedaudz eļļas. Kad panna ir kārtīgi uzkarsēta, ieliec tajā nobriedināto liellopa steiku. Cep no abām pusēm 2–3 minūtes. Cepšanas laiks ir atkarīgs no gaļas gabala biezuma. Negrozi gaļu pa pannu! Aptuveni pēc divām minūtēm apgriez gaļu uz otru pusi.

Kad gaļa ir izcepta, pievieno tai jūras sāli un svaigi maltus piparus. Gaļai vari pievienot arī sviesta gabaliņu, uzliekot to uz gaļas, kas palielinās sulīgumu.

Pārklāj izcepto gaļu ar alumīnija foliju un ļauj gaļai piecas minūtes nostāvēties. Tā gaļa saglabās savu bagātīgo garšu, mīkstumu un sulīgumu. Gaļu pasniedz kopā ar ceptiem kartupeļiem, dārzeņiem, piparu mērci un citām sastāvdaļām pēc savas gaumes.

Pēc cepšanas gaļai pāris minūtes jāļauj "atpūsties" – tādā veidā tā saglabās savu bagātīgo garšu, mīkstumu un sulīgumu!

Kā uzglabāt liellopa gaļu?


Vislabāk liellopa gaļu uzglabāt ledusskapja apakšējos plauktos, tālāk no gataviem ēdieniem. Ja gaļu iegādājies slēgtā iepakojumā, tā jāuzglabā tajā. Gaļa, kas iegādāta bez iepakojuma, jāizņem no plastmasas maisiņa un jāieliek ledusskapī slēgtā traukā. Parasti vaļēji nopirkta maltā gaļa būtu jāpagatavo tajā pašā dienā, pārējos gabalus var uzglabāt divas līdz trīs dienas. Ja gaļas pagatavošana tiek atlikta, to var ielikt saldētavā, kur liellopa gaļu var uzglabāt līdz sešiem mēnešiem. Atkausētu gaļu nedrīkst likt atpakaļ saldētavā.

Liellopa antrekota steiks Selection by Rimi

Pērc e-veikalā

Antrekots tiek iegūst no priekšējo ribu muguras gabala. Šim gaļas gabalam ar marmoram līdzīgo dzīslojumu ir viena no bagātīgākajām garšām.

Liellopa rumpsteiks Selection by Rimi

Pērc e-veikalā

Rumpsteiks - to iegūst no gurna pakaļējās daļas mīkstuma, kas satur mazāk tauku dzīslojuma, tāpēc gaļa ir diezgan liesa. Šādam steika gabalam piemīt izteiksmīga, spēcīga liellopa gaļas garša.

Liellopa antrekota steiks Rimi

Pērc e-veikalā

Saki “jā!” mājās bez piepūles pagatavotam lieliskam liellopa steikam! Rimi sagādā tev sulīgus un gardus liellopa gaļas gabalus, kas jau ir nogatavināti 14 dienas. Šādi tie iegūst neatkārtojamuo gaļas garšu, aiztaupot tev marinēšanas procesu un vairāku garšvielu pievienošanu gatavošanas laikā. Atliek vien pievienot sāli un piparus un cept 2–3 minūtes – un lielisks steiks ir gatavs!

Liellopa lāpstiņa bez kaula

Pērc e-veikalā

Rimi Īru liellopa gaļa ir ļoti vērtīga ar to, ka lopi ganās brīvā dabā un barojās tikai ar augiem, tāpēc gaļa ir īpaši maigāka, sulīgāka un satur daudz vitamīnu, minerālvielas un olbaltumvielas. Īru liellopu gaļa ir barojoša un bagāta ar garšām, ko var atklāt gan izmantojot jaunas un inovatīvas, gan tradicionālas gatavošanas metodes. No kaula atdalītie kakla un plecu gaļas gabali ir liesi un īpaši gardi. Lai maksimāli varētu izbaudīt to bagātīgo un spēcīgo garšu, kā arī mīksto tekstūru, tie ir atbilstoši jāapstrādā un jāpagatavo lēnām zemā temperatūrā. Šie gabali ir vieni no labākajiem maltās gaļas pagatavošanai, šmorēšanai un sautēšanai. 

Muguras daļas fileja

Šim steikam tiek izmantota muguras daļas fileja, kas tiek iegūta no liellopa liemeņa vidukļa daļas līdz ciskas augšdaļai.
Muguras fileja nav tik mīksta, bet tai piemīt izteiktāka garša, nekā dažiem citiem gaļas gabaliem.

Rimi Liellopa burgera gaļa Americano

Pērc e-veikalā

Ietaupi laiku, jo mēs par visu esam parūpējušies. Ar Rimi liellopa burgeru gaļu Americano pagatavot sulīgus Rietumu stila burgerus ir kļuvis pavisam vienkārši.

Rimi Liellopa burgera gaļa ar siera garšu

Pērc e-veikalā

Siera faniem noteikti jāizmēģina  krēmīgo Rimi liellopa burgera gaļu ar čedara garšu. 

Liellopa gaļas sadalīšanas shēma

1. Vaigs 2. Kakla/skausta gabals 3. Skausts 4. Antrekots
5. Muguras fileja 6. Muguras karbonāde 7. T-kauls/T-bone 8. Astes gabals
9. Aste 10. Ciskas ārējā daļa

11. Ciskas iekšējā daļa

12. Ciskas sānu daļa
13. Šķiņķis 14. Sānu gabals 15. Pakaļējā kāja 16. Ribas
17.–18. Krūts 19.–21. Priekšējais stilbs 22. Priekškājas apakšstilbs/Osso bucco           

 

Ar kādu iekšējo temperatūru gaļa ir gatava?

Antrekots, muguras karbonāde un fileja
55-70 °C
Šķiņķis
70-75 °C