Sastāvdaļas
Pīle
-
Pīle (iztīrīta)4 kg
-
Rupjais sālsierīvēšanai
Pildījums
-
Āboli (var papildināt ar bumbieriem vai sakņaugiem)pēc izvēles
-
Medus3 ēdamk.
Piedevas
-
Āboli4.5 gab.
-
Medus4.5 ēdamk.
-
Ķirbjis (gabals bez sēklām)175 g
-
Sviestsglazēšanai un cepšanai
-
Sarkanais kāposts0.5 gab.
-
Ūdensbrokoļu vārīšanai
-
Sālspēc garšas
-
Brokolis1 gab.
-
Štovēti kāposti500 g
-
Lāceņu ievārījums200 g
-
Loki1 bunte (-s)
Kā gatavot
Noderīgi
Šī recepte ir pielāgota 4 porcijām. Mainot porciju skaitu, arī sastāvdaļu daudzums mainās. Dažkārt mainīsies arī gatavošanas laiks.
Svētku sezona rit pilnā sparā!
Atceries un ņem vērā!
Cik kilogramu sver pīle, tik ilgi tā būs jācep. Šis nosacījums attiecas uz lauku pīlēm, kas augušas brīvā dabā. Lielveikalos pirkto pīļu gatavošanas laiks būs īsāks.
Lai pīles cepetis iegūtu skaisti zeltainu un kraukšķīgu ādu, cepeša gaļa pirms cepšanas ir jāierīvē ar sāli un jāatstāj savilkties 12 stundas. Pekinas pīles pagatavošanai sāls vietā cepeti vari iesmērēt ar sojas mērci vai mērci uz sojas mērces bāzes un tad atstāt ievilkties.
Lauku pīle pēc cepšanās būs zeltaināka, jo ir treknāka. Turklāt brīvā dabā augušu pīli jau sākumā labāk cept zemākā temperatūrā, tad pēc apmēram 45 minūtēm temperatūru samazināt vēl mazliet un cept, līdz gatava.
Pīles pildījumā ļoti var variēt ar sastāvu – te derēs āboli, bumbieri, medus, mazi kartupelīši, saknes, dārzeņi. Tomēr nav nepieciešams aizrauties ar pildījumu, jo, cepot pareizā temperatūrā un ievērojot cepšanas laiku, pīles cepetis daudz nesulos. Šī iemesla dēļ vērtīgi būtu pīlē likt garšaugus, piemēram, mārsilu, timiānu, jo tie ļoti labi sasūksies ar pīles taukiem un atraisīs savus aromātus. Klāt var likt arī dzērvenes vai lācenes. Gatavojot Pekinas pīli, vislabāk to pildīt ar mandarīniem.
No taukiem, kas paliek pēc cepeša izcepšanas, var gatavot lieliskas mērces, piemēram, novārot kopā ar upeņu vai ābolu sulu vai sarkanvīnu.
Ierīvē pīli ar sāli un liec ledusskapī uz 12 h.
Sakarsē krāsni 225 grādus karstu.
Pīlē sapildi iztīrītus, sagrieztus kubiņos ābolus un medu un liec krāsnī cepties uz apmēram 40-45 minūtēm.
Kad pīle jau izskatās gandrīz gatava, samazini krāsns temperatūru līdz 160-180 grādiem un turpini cept vēl vismaz 2,5-3 h, līdz cepetis ir gatavs.
Izņem no krāsns un liec uz pasniegšanas šķīvja.
Paralēli sagatavo piedevas. Cepamajā traukā liec veselus ābolus, katram virsū liec ēdamkaroti medus, blakus liec ķirbi, ko iezied ar medu, un liec krāsnī, kad cepetim krāsns temperatūra tiek samazināta līdz 160-180 grādiem, un cep apmēram 15-20 minūtes.
Tikmēr sāc karamelizēt sarkano kāpostu. Pannā liec medu un sviestu un karsē uz vidējas uguns.
Kad medus un sviests izkusuši, liec pannā sarkano kāpostu ar griezuma vietu uz leju. Sutini apmēram 30 minūtes, līdz kāposts sāk sadalīties un ir skaisti sakaramelizējies.
Tikmēr katlā ielej ūdeni, pieber sāli, pievieno brokoļus (salauztus četrās daļās) un vāri, līdz ūdens vārās. Tad uzmanīgi izņem karstos brokoļus un uzreiz pārliec aukstā ūdenī. Liec brokoļus un sarkano kāpostu uz pasniegšanas šķīvja.
Katliņā vai uz pannas uzsildi štovētos kāpostus. Kārto pasniegšanas šķīvī, blakus liec lāceņu ievārījumu un bunti ar veseliem lokiem. Apkārt liec veselos ābolus un ķirbi. Pasniedz.