4 izplatītākās kļūdas atkritumu šķirošanā. Video
Kļūda Nr. 1 – stikla pudelēs sabāzti sadzīves atkritumi
Papīri, košļājamā gumija, zirņu miziņas – tas viss nereti tiek sabāzts stikla pudelēs vai burkās. Šķirojot izkrati pudeli, citādi stikls var kļūt nederīgs otrreizējai pārstrādei. Taču stiklu, ja tas tiek pareizi sašķirots, var pārstrādāt bezgalīgi daudz reižu!
Ja pie sašķirotā stikla tomēr ir liels apjoms dažādu sadzīves atkritumu piemaisījumu, ko poligonā nav iespējams nodalīt, tad šādu sajaukumu jeb “mix” sastāvu var izmantot, piemēram, ceļu būvē kā piejaukumu celtniecības materiāliem un citur.
Kļūda Nr. 2 – apmaldījies pudeles korķītis
Visbiežāk stikla burkām ir metāla vai plastmasas vāciņi vai korķīši. Tos var izmest vieglajam iepakojumam paredzētajā jeb dzeltenajā konteinerā.
Kļūda Nr. 3 – vai plastmasas rotaļlieta ir plastmasa?
Saplīsušas plastmasas rotaļlietas ir jāmet sadzīves atkritumos – tās ražo no dažādiem materiāliem un nav pārstrādājamas. Ja rotaļlieta ir ar baterijām, tā jāšķiro pie elektrotehnikas. Tikai pirms tam baterijas jāizņem un jāliek atbilstīgā atkritumu konteinerā. Savukārt, ja rotaļlieta ir pavisam maziņa, to izmet bateriju konteineros, piemēram, Rimi veikalos.
Kļūda Nr. 4 – neziņa, kur likt apģērbu
Ja apģērbs ir labs, atdod to savam mazajam brālim vai māsai. Ja nezini, kam atdot apģērbu, vai tas ir pārāk nolietots, meklē sarkanu konteineru! Tādi ir arī pie lielajiem Rimi veikaliem. Bet atceries – tajos nedrīkst likt grīdas lupatas, kā arī ar ķīmiju, piemēram, motoreļļu, nosmērētu tekstilu. Citādi tas vairs nebūs derīgs pārstrādei un var sabojāt arī citus konteinerā ievietotos apģērbus. Netīrais tekstils un grīdas lupatas jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā.
Rimi Bērniem eksperts Klāvs Smildziņš aicina nebaidīties no kļūdām, jo galvenais noteikums atkritumu šķirošanā ir šķirot atkritumus.
01. Jūlijs, 2020