9 idejas, kā taupīt papīru
Pēc globālo meža resursu novērtējumu datiem, tiek uzskatīts, ka katru dienu nocērt 80–160 tūkstošus koku un lielāko daļu to lieto papīra ražošanai. Šī ir aktuāla tēma, jo koki ir ļoti svarīgi cīņā pret globālo sasilšanu un gaisa piesārņojumu.
“Daba mums tomēr ir jāsargā, un, manuprāt, papīra taupīšana ir viens no visvieglākajiem veidiem, kā to darīt. Būs pietiekami, ja kaut dažas no idejām sāksi ieviest savā dzīvē,” iedvesmo “Rimi Bērniem” jauniešu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.
Lūk, idejas, kā ikkatrs var veicināt papīra taupīšanu!
1. Izmanto digitālos dokumentus
Aizvien polārāki kļūst elektroniskie dokumenti – ar e-paraksta parādīšanos ir daudz vieglāk parakstīt dokumentus, jo tas aizņem mazāk laika un nav jāpiņķerējas ar daudzajām lapām, kas tiek patērētas, sagatavojot dokumentus.
2. Šķiro un izmanto šķirotu papīru
Šķirot papīru un atkritumus nav bijis vieglāk kā tagad. Sašķirotais papīrs tiks pārstrādāts un no tā izgatavoti jauni papīra izstrādājumi – iepakojums, pierakstu bloknoti, olu bretes. Aizvien vairāk parādās šķirošanas konteineri, un viss ir atkarīgs no tavas vēlmes šķirot. Pieejams arī šķirots papīrs un burtnīcas, kas ražotas no pārstrādāta papīra, – saviem pierakstiem izvēlies šos, pārstrādā papīra piederumus.
3. Sāc lasīt e-grāmatas
Lai gan, pēc manām domām, labākais veids ir lasīt drukātas grāmatas, elektroniskie darbi arī nav slikts risinājums, kā samazināt papīra patēriņu. Piemēram, Latvijā pieejama plaša e-grāmatu krātuve – bezmaksas bibliotēka “Trešais tēva dēls” jeb www.3td.lv, kurā pieejami gan latviešu, gan ārzemju autoru daiļliteratūras darbi.
4. Dalies ar grāmatām
Domājot par drukātām grāmatām, to aizdošana vai samainīšanās ir ne tikai labs veids, kā ieekonomēt papīru, bet arī neiztērēt naudu. Vienu grāmatu var taču lasīt tik daudz cilvēku!
5. Turpini iepriekšējā gada klades
Skolās nereti sanāk nepierakstīt pilnu kladi viena mācību gada laikā, un ne velti daudzi skolotāji mudina izmantot iepriekšējā gada klades. Tā tu varēsi gan ieskatīties pagājušā gada vielā, gan ietaupīt ģimenei naudu par jaunu kladi, kā arī dabas resursus.
6. Izmanto abas papīra puses
Ne bez iemesla papīram ir divas puses, tāpēc izmanto abas no tām. Pierakstiem, skicēm, ideju ģenerēšanai lieti var noderēt papīrs, kas ir jau aprakstīts.
7. Papīrs kā dāvanu iesaiņojums
Izlasītus žurnālus vai avīzes un pat bukletus var ļoti labi pārvērst par saiņošanas papīru. Tu vari izmantot krāsainās reklāmu vai arī smieklīgās daļas, tās īpaši izceļot. Sakombinē papīru, apsien dāvanu ar skaistu lenti, un dāvanas saņēmējs noteikto novērtēs tavus labos nodomus un pūles!
8. Plānotāji telefonā
Ar katru atjauninājumu telefonā kļūst vieglāk un izdevīgāk izmantot plānotāju digitāli, nevis klades formā. Savā ziņā tas pat var būt vieglāk un efektīvāk. Tas pats attiecas arī uz piezīmēm telefonā. Protams, esam raduši ik gadu sākt ar jauna plānotāja iegādi, taču – vai klade tev atsūtīs atgādinājumu par kontroldarbu vai ārsta apmeklējumu paziņojuma veidā?
9. Izmanto auduma maisiņus papīra maisiņu vietā
Lai gan papīra maisiņi šķiet dabai draudzīgāki nekā plastmasas, no auduma taisītie ir vislabākie, ja domājam par resursu taupīšanu. Tie ir daudzreiz lietojami, pieejami ar dažādiem dizainiem un arī ļoti izturīgi. Tikai jāatceras vienmēr paņemt līdzi!
To, cik ātri aug koki un vēl citus interesantus faktus par mežiem Latvijā, lasi šajā rakstā.
Izmantotā literatūra:
https://www.wikihow.com/Reduce-Paper-Waste
https://zerowastememoirs.com/baby-step-15-paper-waste/
https://plugin-magazine.com/living/10-ways-to-reduce-paper-waste-in-your-home-or-office/
https://www.worldatlas.com/articles/how-many-trees-does-it-take-to-make-1-ton-of-paper.html
22. Novembris, 2021