Rimi bērniem logo

Apskāvieni, rituāli, praktiskas rūpes. Kā izrādīt bērnam mīlestību?

Vecāki dažkārt domā, ka bērni automātiski uzskata, ka vecāki un citi ģimenes locekļi viņus mīl. Vecāki mēdz būt pārliecināti, ka ar vārdiem “es tevi mīlu” ir pietiekami. “Patiesībā bērni mīlestību izprot caur darbību un rīcību,” stāsta Rimi bērniem eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte.

kā spēlēties ar bērnu

Līdz aptuveni divpadsmit gadu vecumam bērni vecāku mīlestību uztver caur to, cik daudz un kvalitatīvi mamma un tētis pavada laiku ar viņiem kopā. Visas rotaļas, spēles un dauzīšanās īstermiņā ir jauka un jautra izklaide, bet ilgtermiņā – attiecību veidošana un mīlestības jūtu izrādīšana. “Bērna fiziskās vajadzības (paēst, izgulēties, būt siltumā u.c.) vecākiem ir ne tikai vieglāk izprast, bet arī apmierināt, taču tās mīlestību tik ļoti nestiprina, kā emocionālās tuvības un savstarpējās sapratnes veidošana, veltot nedalītu uzmanību un patiesu ieinteresētību,” skaidro speciāliste.

Kopā ar bērnu pats mazliet kā bērns
Saturīga un kvalitatīva laika pavadīšana bērnam vēsta, ka vecākiem patīk būt kopā ar bērnu. Esot kopā, pieaugušajiem jācenšas būt bērna fiziskās un emocionālās attīstības līmenī. Tas nozīmē, ja bērns mācās rāpot, vecākiem jāapsēžas uz grīdas. Kad viņš sāk spēlēt bumbu, mammai un tētim jābūt gataviem nostāties vārtos. Kad atvases pasaule paplašinās līdz skolai, mums vēlams būt klāt. Pirmajā brīdī varbūt šķiet, ka “bērna fiziskais un emocionālais attīstības līmenis” vecākam liek “nolaisties zemāk” un kļūt bērnišķīgam, taču patiesībā šāda rīcība no mammas un tēta prasa būt enerģiskiem, zinātkāriem, azartiskiem un radošiem.

Visas rotaļas, spēles un dauzīšanās īstermiņā ir jauka un jautra izklaide, bet ilgtermiņā – attiecību veidošana un mīlestības jūtu izrādīšana.

Apskāvieni, bučas un glāsti
Kopā pavadītais laiks ir ļoti nozīmīgs veids, kā vecākiem izrādīt bērniem mīlestību, taču ne mazāk svarīgi ir pieskārieni, bučas, paņemšana klēpī, mešana gaisā, griešana riņķī, muguras vai kājiņu masāža, galvas noglāstīšana. Emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte Iveta Aunīte ierosina vairākas idejas, kā veicināt fizisku kontaktu vecāku un bērnu starpā: “Katru reizi, kad ievērojiet bērnu darām kaut ko pozitīvu, ierosiniet “dot pieci”. Laiku pa laikam veiciet “grupas apskāvienu”, sasaucot kopā visus ģimenes locekļus. Sarīkojiet kutināšanas seansu, taču raugieties, lai bērns nekļūst pārāk satraukts.” Arī brīžos, kad bērns ir sabēdājies, apskāviens ir viens no labākajiem veidiem, kā bērnam apliecināt, ka esam kopā ar viņu, mīlam un atbalstām.

Iemīļoti rituāli
“Iekļaujiet savās ikdienas gaitās gulētiešanas rituālu, vismaz vienu kopīgu ēdienreizi, kādus ikdienā kopīgi veicamus darbiņus - ēst gatavošanu, pastaigas ar suni, puķu aplaistīšanu. Atrodiet veidus, kā kopīgi atpūsties - iet uz kino vai teātri, doties paslidot vai izskrieties pa mežu. Svarīgi, lai vecāku un bērna saskarsmē par normu kļūst pieaugušo darbību pārtraukšana un pievēršanās bērnam, ja viņš grib pastāstīt ko svarīgu. Kopā veidojiet fotoalbumus, pārrunājiet atmiņas, kas saistās ar attiecīgiem notikumiem,” tā par rituālu un tikai konkrētai ģimenei raksturīgu mirkļu radīšanu stāsta I. Aunīte. Viņa uzsver, ka nav svarīga, kāda ir šī nodarbe, galvenais, lai tā ir priekpilna un tāda, ko patīk darīt vēl un vēl un tāda, kuras laikā bērni var justies pilnvērtīgi tās dalībnieki.

rotaļas

Svarīgi arī sarunāties
Labs veids, kā paust mīlestību, ir vārdos apliecināt, ka bērns ir mums svarīgs. Šādi vārdi baro bērna iekšējo vērtības un drošības izjūtu, īpaši svarīgi tas kļūst pusaudžu vecumā. “Iedibiniet paradumu pieminēt faktus, kas uzsver bērna dotības vai spējas, piemēram, “es patiešām biju patīkami pārsteigta, redzot, kā tev izdevās pārvarēt zaudējumu spēlē”. Laiku pa laikam nosūtiet bērnam īsziņu vai uzraksiet kartiņu, apliecinot, cik daudz viņš jums nozīmē. Ierāmējiet kādu bērna zīmējumu un turiet to redzamā vietā. Izdomājiet kādu īpašu mīļvārdiņu, kādā dēlu vai meitu saucat tikai jūs. Kad redzat savu bērnu nomāktu vai padevušos, nosauciet vairākus iemeslus, kāpēc ar viņu lepojaties,” iesaka speciāliste.

Laiku pa laikam nosūtiet bērnam īsziņu vai uzraksiet kartiņu, apliecinot, cik daudz viņš jums nozīmē. Ierāmējiet kādu bērna zīmējumu un turiet to redzamā vietā.

Jā, arī praktiskas rūpes...
Arī praktiskas rūpes par bērnu var būt veids, kā paust savas mīlestības jūtas pret bērniem. Pieaugušajiem bērnu labā būtu jādara tās lietas, ko mazie paši vēl nespēj izdarīt. Bērns jutīsies mīlēts, ja piešūsi iztrūkušu pogu vai izgludināsi gultas veļu, sapīsi bizes, iemācīsi pagatavot ēdienu vai palīdzēsi izgatavot masku tērpu skolas pasākumam. Protams, ikvienā šādā nodarbē var iesaistīt bērnu, tādējādi kopā pavadīto laiku piepildot ar jēgu, sagatavojot bērnus pieaugušo dzīves prasībām, iemācot iemaņas, kas noderēs turpmākajā dzīvē. Pieaugušie mīlestību var izrādīt, palīdzot praktizēties izvēlētajā sporta veidā, mājas darbu izpildē, dažādu grūtu situāciju atrisināšanā.

... un dāvanas
Visbeidzot – veids, kā apliecināt vecāku mīlestību, ir dāvanas. “Šo lelli man uzdāvināja bērnudārza izlaidumā,” meita ar lepnumu stāstīs draudzenēm. Speciāliste norāda, ka dāvanām nav jābūt dārgām un tiešu materiālu nozīmi: “Uzdāvini bērnam dziesmu vai pasaku par viņu pašu. Iegādājies vai pasūti dāvanas ar bērna vārdu. Ir vērts izvēlēties dāvanas ar ilglaicīgu nozīmi, piemēram, bērna dzimšanas dienā iestādiet kociņu, par kuru kopā rūpēties. Tāpat bērns priecāsies, ja pagatavosiet bērnam viņa iemīļoto ēdienu reizē, kad pārējie ģimenes locekļi ēd kaut ko citu.” Ikvienas dāvanas lielākā vērtība ir nevis pati lieta, bet tas, ko mēs caur to vēstam savam bērnam – es par tevi esmu domājis, izvēlējies labāko un tieši tev piemērotāko.

Nobeiguma vietā
Pavadot laiku kopā ar bērnu, noteikti iemācīsies saprast, kas tieši padara tavu meitu vai dēlu priecīgāku, kas ļauj justies mīlētiem un nozīmīgiem un, kas padara šos mirkļus par tik neaizmirstamiem, ka rada vēlmi nodot šo pieredzi tālāk jau saviem bērniem.

Izglītība

06. Marts, 2017


Lasi vairāk