Bērnam jāļauj dusmoties
Uz bērna dusmām pieaugušie visbiežāk reaģē nepareizi. Mēs mēdzam aizrādīt par šādu emociju paušanu, sakot, ka dusmoties ir slikti vai – nu beidz pukoties, tā nedrīkst, vecākiem nepatīk. Taču neviens no šiem aizrādījumiem bērnam nepalīdzēs. Kā norāda psiholoģe, vajadzētu rīkoties pretēji un bērna dusmu brīdī izrādīt sapratni: “Jā, es saprotu, ka tu tagad dusmojies.” Prasme apzināties, ka esi dusmīgs, un spēja pateikt, par ko ir šīs dusmas, ļaus tās kontrolēt un vadīt. “Ja bērnam iemācām izstāstīt, par ko viņš ir sadusmojies, tad ar laiku būs vieglāk,” teic Iveta Aunīte. “Var teikt ko līdzīgu: “Es redzu, ka kaut kas nav īsti labi. Kas noticis? Vai tu esi bēdīgs, ka mamma vai tētis aizgāja uz veikalu bez tevis? Vai tu dusmojies par to, ka es izslēdzu televizoru?” Pakāpeniski bērns iemācīsies sevi saprast un izskaidrot, par ko ir saskumis vai sadusmojies.”
Kļūda ir teikt: “Ej dusmoties savā istabā!”
Ir bērni, īpaši paši mazākie, kuri vēl neprot runāt, kas savas negatīvās emocijas izrāda ar verbālu vai fizisku agresivitāti – sit, kniebj, skaļi kliedz. Te gan vecākiem būtu jāaizrāda, ka šāda uzvedība nav vēlama: “Tu drīksti dusmoties, bet nav ļauts apsaukāt citus un sist.” Par dusmām nevajag sodīt, jo šo emociju dēļ, ko nespēj kontrolēt, mazais jau tā jūtas slikti. Kļūda ir teikt: “Ej dusmoties savā istabā!” Taču, ja bērns emociju brīdī ir uzvedies slikti, tad arī norādām: “Tev jādodas uz savu istabu nevis tāpēc, ka dusmojies, bet tāpēc, ka iesiti brālim vai māsai.”
Vecāku galvenais uzdevums – bērnu dusmu brīdī dziļi ieelpot, aizskaitīt līdz desmit un būt pacietīgam, saglabāt mieru un nepacelt balsi
Bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem, būs vēl grūti mācēt izskaidrot sava aizkaitinājuma iemeslu, tad emociju “izlādēšanai” var palīdzēt fiziskas aktivitātes, dejas, spilvenu kaujas. Lūdziet, lai bērns uzzīmē savas dusmas vai izveido tās no plastilīna. Kopā darbošanās gan palīdzēs bērnam izskaidrot savas emocijas, gan nomierinās. “Vecāku galvenais uzdevums – bērnu dusmu brīdī dziļi ieelpot, aizskaitīt līdz desmit un būt pacietīgam, saglabāt mieru un nepacelt balsi,” piebilst Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte.
12. Februāris, 2020