Rimi bērniem logo

Bīstamie atkritumi, kurus nedrīkst mest kopējā tvertnē

“Pat ja jūsu ģimene vēl nav kļuvusi par rūpīgu atkritumu šķirotāju, ir vairāki atkritumi, kurus nedrīkst mest kopējā miskastē. Kuri tie ir un kāpēc tie obligāti ir jāšķiro, ir jāzina ikvienam ģimenes loceklim,” skaidro Klāvs Smildziņš, Rimi Bērniem jauniešu lietu eksperts.

“Ļoti iespējams, ka jūsu ģimene jau sen ir ieviesusi paradumu baterijas izmest atsevišķā, šim nolūkam paredzētā konteinerā. Tie mūsdienās ir pieejami teju katrā veikalā, tāpēc šķirošana grūtības nesagādā. Atceries, ka šajos konteineros jāmet arī mobilo tālruņu u. c. ierīču akumulatori,” stāsta Klāvs Smildziņš. Tā kā Latvijā nav pilnīga bīstamo atkritumu nodošanas sistēma, tad, iespējams, par dažiem bīstamajiem atkritumiem, kurus nedrīkst sajaukt ar sadzīves atkritumiem, esi piemirsis vai nezini. Taču tie ir jānodod speciāli tam paredzētās vietās.

Kas ir bīstamie atkritumi
Vidējā Latvijas mājsaimniecība uzglabā daudzas bīstamas vielas vai produktus, kas satur kaitīgus elementus. Bīstamie sadzīves atkritumi:
• izlietotās baterijas un akumulatori (sadzīves baterijas, mobilo tālruņu akumulatori u. c.);
• elektriskās un elektroniskās iekārtas (arī ar pulti vadāmās rotaļlietas, vecā datortehnika!);
• medikamenti u. c. medicīnas atkritumi (arī termometri, barometri u. c.);
• sadzīves ķīmija un citas ķimikālijas;
• apgaismes iekārtas un luminiscentās spuldzes (tātad veco dienas gaismas spuldzīti miskastē izmest nedrīkst!);
• motoreļļas (piemēram, no automašīnām vai pļāvējiem), arī benzīns, petroleja;
• būvniecības atkritumi;
• nolietotas riepas un automašīnas.

Pat ja jūsu ģimene vēl nav kļuvusi par rūpīgu atkritumu šķirotāju, ir vairāki atkritumi, kurus nedrīkst mest kopējā miskastē

Lai varētu droši rīkoties ar bīstamajiem atkritumiem mājās
• Ļoti ieteicams bīstamas vielas uzglabāt preces oriģinālajā iepakojumā, konteinerā. Ja konteineri vairs nav lietojami, glabā tos jaunos konteineros, bet nekad neizmanto pārtikas traukus, piemēram, bezalkoholisko dzērienu pudeles!
• Pārliecinies, ka visas etiķetes, ieskaitot brīdinājuma etiķetes un ražotāja instrukcijas, uz iepakojuma ir salasāmas.
• Glabā šīs preces vertikāli ar cieši nostiprinātiem vākiem un maziem bērniem nepieejamā vietā.
• Vielas, kas klasificējamas kā bīstamie atkritumi, iegādājies savām vajadzībām pēc iespējas retāk.

Par atkritumu šķirošanu vari jautāt savā pašvaldībā, jo savā teritorijā par šādām lietām ir atbildīga tieši pašvaldība.

Kur nodot bīstamos atkritumus
Ieskaties vortālos atkritumi.lv vai zalais.lv! Tajos vari uzzināt gan par dažādu atkritumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, gan atkritumu dalītās vākšanas punktu adreses Rīgā, kā arī citās Latvijas pilsētās un reģionos, šķiroto atkritumu savākšanas laukumu adreses Latvijas pilsētās un reģionos un daudz citas vērtīgas informācijas. Par atkritumu šķirošanu vari jautāt savā pašvaldībā, jo savā teritorijā par šādām lietām ir atbildīga tieši pašvaldība.


Nevajadzīgos medikamentus un citas medicīnas preces ir iespējams nodot aptiekā. Tiesa, ne visas aptiekas ir gatavas pieņemt vecos preparātus (aptiekas, kurās var nodot nederīgās medicīnas preces, meklē www.atkritumi.lv). Tomēr tas nav iemesls, lai vecās zāles noskalotu kanalizācijā! Atceries: izmesti medikamenti piesārņo gaisu un ūdeni un var būt bīstami dzīvajai radībai. Lai nodotu medicīnas preces, rīkojies šādi: 1) medikamentus izņem no kastītēm; 2) ja medikamenti ir pudelē vai tūbiņā, vāciņus cieši aizskrūvē; 3) tablešu plāksnītes, pudelītes, ampulas u. c. saliec maisiņā, turpretim dzīvsudraba termometrus – neplīstošā traukā.


Būtisks fakts par elektropreču nodošanu: ja iegādājies, piemēram, jaunu cepeškrāsni, komersantam, no kura to iegādājies, ir jānodrošina vecās cepeškrāsns savākšana bez maksas. To nosaka Atkritumu apsaimniekošanas likuma 26.(4) pants. Elektropreces noteikti ir jānodod pārstrādei, jo tajās ir daudz dzīvajiem organismiem kaitīgu vielu un smago metālu, kas dabā sadalās un piesārņo vidi, savukārt ledusskapju saldētavās esošais freons noārda ozona slāni.

Raksta sagatavošanā izmantota informācija no: www.atkritumi.lv; www.zalais.lv; https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/hazardous-waste

Izglītība

01. Marts, 2021


Lasi vairāk