Rimi bērniem logo

Braucam uz laukiem un kopā ar bērniem pētām dabu! 10 idejas

Viena lieta ir braukt sēņot, pavisam cita - doties turp ar mērķi pētīt dabu. Nesteidzoties un sekot tam, kas interesē bērnu. Nevis skriet meklēt sēnes, bet lēnām aprunāties par bērna atradumiem vai palīdzēt ieraudzīt līdz šim viņa acīm mežā, dabā neredzēto.



“Kādā nedēļas nogalē kopā ar vecākiem un draugiem devāmies ekspedīcijā uz mežu. Tik sen nebijām ēduši zaķkāpostus! Mazajai māsai parādījām, kā tie izskatās – arī viņai iegaršojās,” stāsta Rimi Bērniem bērnu lietu eksperte Lība Smildziņa.



Ko ņemt līdzi
Draugi un pieaugušie. “Svarīgs meža likums, ko vecāki mums no mazotnes ir iemācījuši - uz mežu nedrīkst iet viens, vienmēr ir jāiet ar kādu kopā un mājinieki par ieplānoto galamērķi ir jāinformē, kā arī drošībai ir jāņem līdzi uzlādēts mobilais telefons. Bērni uz mežu drīkst iet tikai kopā ar pieaugušajiem,” uzsver Lība.


Mežam piemērots apģērbs. “Lai sevi pasargātu, jāiemācās, kāds ir mežam piemērots apģērbs – gumijas zābaki, lai neuzkāptu nekam bīstamam, cepure, lai galvā nelien briežutis. Jāuzpūš arī odu līdzeklis – tas aizbaida arī ērces,” skaidro Rimi Bērniem bērnu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.



Grāmata par dabu. “Mūsu grāmatu plauktā ir vairākas grāmatas par dabu, piemēram, par kukaiņu dzīvi un indīgajām un ēdamajām sēnēm. Tās ņēmām līdzi. Ne vienmēr mežā ir internets, lai par atradumiem uzzinātu ko vairāk,” iesaka Lība.



Kaut kas garšīgs un spēcinošs. “Pastaigas svaigā gaisā man rosina apetīti, tāpēc vienmēr uz mežu paņemam līdzi ko ēdamu. Esmu lasījis speciālistu ieteikumu, ka ēdiens ir jāņem līdzi pat teju obligāti – ja gadās apmaldīties, tad noderēs enerģijas uzņemšanai. Ja negribas ņemt līdzi pusdienu maizes, tad labs enerģijas avots ir šokolāde,” iesaka Klāvs. Viņu piknika grozā bija pitas maizes, kas pildītas ar dārzeņu salātiem – salātlapas, svaigs gurķis, mocarellas siers un avokado. Salāti, kas sajaukti ar eļļu un šķipsniņu sāls.



Aplikācija dabas pētīšanai. “Mēs ar draugiem secinājām, ka daudzas koku lapas mums izskatās vienādas,” smaida Rimi Bērniem eksperti. “Tad vecāki paskaidroja, ka pamata kokaudzi Latvijā veido tikai astoņas koku sugas (apse, bērzs, ozols, melnalksnis, baltalksnis, osis, egle, priede), taču mūsu valstī mežos sastopamas vairāk nekā 50 koku un krūmu sugas! Protams, mēs nespējam visus atpazīt, taču jautri bija izmantot mobilās lietotnes, kas paredzētas dabas pētīšanai.” Eiropā izstrādāta un Latvijas mežu iepazīšanai piemērota lietotne ir „Plantnet”. Tā darbojas šādi: nofotografē koka lapu un bildi nosūta lietotnē. Tad tā palīdz atpazīt, kura koka lapa tā ir.

Ko mežā ieraudzīt
Meža veltes. “Izrādās, ka mežā var atrast tik daudz kā garšīga! Mamma parādīja, ka šogad lazdas pilnas riekstu. Salasījām pāris saujas aveņu – meža avenes ir ļoti, ļoti smaržīgas. Saēdāmies arī zaķkāpostus,” uzskaita Rimi Bērniem eksperti.

Pūpēži! “Tie mums sagādāja lielu prieku – kāpām virsū un no tiem nāca dzeltenzaļi mākoņi!” smejas Lība.



Kukaiņi. “Mazajai māsai ļoti patīk dažādi kukaiņi un cita sīkā, mazā dzīvā radība. Viņa var ilgstoši sēdēt un pētīt to. Pamanījām skudru pūzni un māsas grāmatā izlasījām, kā skudras pūznī organizē savu dzīvi,” teic Klāvs Smildziņš.

Indīgie augi. “Vecāki vienmēr piekodina, ka nedrīkst lasīt sēnes, ko nepazīstam. Tāpat arī kolīdz viņi pamana kādu indīgu augu, tā mums parāda, lai zinām, kā tas izskatās. Šajā reizē uzzinājām, kā izskatās parastais krūklis,” stāsta Klāvs. Smejot viņš piebilst, ka šādu nosaukumu visticamāk drīz aizmirsīs, taču melnās ogas, kuras nedrīkst ēst, atcerēsies (skat. foto). Ogas esot negaršīgas, vairāk par vienu diezin kāds bērns iedomāsies apēst. Nav arī nāvējošas, tomēr pie caurejas gan ar tām var tikt.

Dažādi citi objekti. “Tie, kuri grib saskatīt, mežā var ieraudzīt ļoti daudz. Piemēram, atradām kāda dzīvnieka galvaskausu. Ieraudzījām mednieku laktu dzīvnieku vērošanai, un nopriecājāmies, ka līdzi esam paņēmuši arī binokli!” priecājas Lība Smildziņa.



Foto: Artūrs Ķipsts, Mammamuntetiem.lv

Izglītība

29. Augusts, 2019


Lasi vairāk