Rimi bērniem logo

Kā attīstīt bērna humora izjūtu?

Veselīgāk spējam dzīvot tad, ja protam visu neuztvert pārāk nopietni un reizi pa reizei pasmieties. Humora izjūtu lielā mērā nosaka vide, kurā bērns aug. Tātad mazais to mācās, skatoties uz saviem vecākiem, stāsta psiholoģe, “Rimi bērniem” eksperte Iveta Aunīte.


Esi priecīgs vecāks
Smejoties bērniem daudz vieglāk tikt galā ar saviem niķiem, bailēm un aizvainojumiem. Smiekli padara cilvēku spēcīgāku un mazāk ievainojamu. Bet no kā mazais iemācās smieties? Protams, no vecākiem! Tāpēc ir tik svarīgi, lai bērniem būtu apmierināti vecāki, kas prot priecāties un radīt prieku citiem. Ar spēļu un rotaļu elementiem, ar jautru dauzīšanos un bezrūpību var panākt daudz vairāk bērnu audzināšanā nekā ar nopietnību un rūpju rievu pierē. Vecāku dzīvesprieks pielīp arī mazulim, tāpat arī otrādi – nomākts un slikts garastāvoklis tiešā veidā ietekmē bērnu un kopējo atmosfēru ģimenē.


Ar spēļu un rotaļu elementiem, ar jautru dauzīšanos un bezrūpību var panākt daudz vairāk bērnu audzināšanā nekā ar nopietnību.



Pasmieties par sevi
Atceries, ka bērniem līdz aptuveni astoņu līdz desmit gadu vecumam ir tā sauktā konkrētā domāšana, kad visu dzirdēto viņi uztver tieši. Tāpēc ar jokiem pieaugušo gaumē jābūt uzmanīgiem. Humora izprašana prasa abstrakto domāšanu, kas veidojas tikai ar laiku. Tāpēc daudzi pieaugušo joki bērnam var būt ne tikai nesaprotami, bet arī aizvainojoši. Vēl vairāk – tie var atstāt dziļas psiholoģiskas un emocionālas traumas. Nesmejieties par bērnu, bet priekam un jautrībai atrodiet kādu citu iemeslu. Kad bērns psiholoģiski nobriedīs un pieaugs, viņš pats iemācīsies veselīgi pasmieties par sevi.



Smīdina negaidītas situācijas
Humora izjūta attīstās pakāpeniski, un nebrīnieties – kas pieaugušajam nešķiet smieklīgs, tas bērnu uzjautrina. Piemēram, viņi bieži smejas par situācijām animācijas filmās, kurās kāds iekrīt peļķē vai paklūp.

Joki var būt lielisks iemesls, lai stāstītu bērniem par iejūtību un robežām, kuras nedrīkst pārkāpt.

Vecāki uztraucas, vai tikai mazie neaug par cietsirdīgiem ļaundariem. Nesatraucieties, mazu bērnu vienkārši smīdina negaidītas, pēkšņas situācijas. Viņš vēl nespēj uz šādu atgadījumu paraudzīties no sāpīgās puses. Taču vecāku pienākums – pakāpeniski un pacietīgi tomēr mācīt, ka šāda situācija dzīvē nebūtu smieklīga. Joki var būt lielisks iemesls, lai stāstītu bērniem par iejūtību un robežām, kuras nedrīkst pārkāpt.

Izglītība

22. Augusts, 2018


Lasi vairāk