Rimi bērniem logo

Kā iemācīt bērnam izrādīt savas emocijas un sajūtas konstruktīvi?

Pozitīvo emociju izrādīšana parasti nesagādā grūtības ne bērniem, ne pieaugušajiem. Bet, kā tikt galā ar negatīvajām emocijām?

Tas var nebūt tik vienkārši, it īpaši bērnam, kurš vēl pilnībā nespēj izprast un definēt savas izjūtas.

Dusmas, skumjas, vilšanās sajūta vai spīts ir emocijas, gluži tāpat kā prieks vai gandarījums, tomēr tikt galā ar tām ir daudz grūtāk. Un, lai cik ļoti mēs to nevēlētos, nav iespējams tās pilnībā izslēgt no savas vai bērna dzīves. Bet mēs varam iemācīt bērnam, kā izpaust savas izjūtas un emocijas konstruktīvā veidā.

Kā tikt galā ar savām emocijām?

1. Runā ar bērnu. Pirmais solis, lai konstruktīvi spētu izteikt savas emocijas, ir saprast, ko mēs patiesībā jūtam. Tas mazam bērnam var būt liels izaicinājums, jo bieži bērns pat nezina īstos vārdus, kā aprakstīt savas izjūtas. Tāpēc runā ar bērnu par viņa iekšējo pieredzi un iedrošini viņu runāt par savām emocijām, izmantojot pazīstamus vārdus. Ja redzi, ka bērnam rodas grūtības nosaukt kādu emociju, vari viņam palīdzēt, apjautājoties, kad bija pēdējā reize, kad viņš šādi juties. Ja bērns aprakstīs situāciju, kad viņš juta līdzīgas emocijas, Tu varēsi izpalīdzēt ar atbilstošo vārdu.

2. Neslēp savas emocijas. Runā par savām izjūtām arī bērna klātbūtnē un sauc šīs emocijas īstajos vārdos. Piemēram, pastāsti bērnam, kad jūti prieku vai dusmas un izskaidro radušos emociju iemeslu. Tas iemācīs bērnam, ka par emocijām ir jārunā un tas nav kas tāds, par ko būtu jāmulst.

3. Atļauj bērnam brīvi paust savas emocijas. Negaidi, ka bērns vienmēr būs pieklājīgs, laipns un smaidīgs. Bērns ir personība un arī viņam, tāpat kā visiem citiem, ir tiesības just dažādas emocijas. Nav nekā slikta, ja reizēm arī bērns ir noskumis, dusmīgs vai vīlies. Tāpēc nekad nesaki - “meitenēm nepiestāv dusmas” vai “zēni neraud”. Šādi teksti var likt bērnam slēpt, apslāpēt savas emocijas, un krāt tās sevī, kas nav labvēlīgi garīgajai veselībai.

Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte ierosina izmantot spēlēšanos ar LEGO® DUPLO® kā emociju izpaušanas veidu: “Spēlējoties ar LEGO DUPLO, bērns var identificēties ar kādu no figūriņām. Tas bērnam dod iespēju atbrīvot visdažādākās emocijas, bet vecākiem sniedz informāciju par bērna izjūtām.”

4. Paskaidro, ka mūsu uzvedība var citus sāpināt. Izskaidro bērnam, ka viņam ir tiesības just visdažādākās emocijas, tomēr tās ir jāpauž veidā, kas nesāpina apkārtējos cilvēkus. Pat, kad dusmojamies uz kādu, mēs nedrīkstam viņam sist vai apvainot, jo tas šo cilvēku sāpinās. Turklāt tas neliecina neko labu par audzināšanu. Kopā ar bērnu varat izdomāt veidus, kā atbrīvoties no negatīvajām emocijām, piemēram, sperot pa bumbu vai uzzīmējot situāciju, kas radīja šīs emocijas. Kopā mēģiniet izveidot sarakstu, kurā būs minēta aizliegtā uzvedība, piemēram, sišana vai speršana, kliegšana vai apvainošana.

5. Rādi labu piemēru. Atceries, ka savam bērnam Tu esi pirmais un pats svarīgākais pareizās uzvedības modelis. Tāpēc pievērs uzmanību tam, kā Tu izrādi savas emocijas. Ja Tu kliedz, metā dažādus priekšmetus, mēdz fiziski aizskart vai apvainot bērnu, kad dusmojies uz viņu, tad visticamāk arī bērns līdzīgas emocijas izpaudīs līdzīgā veidā.

Spēlējies ar bērnu, izmantojot LEGO DUPLO, un vēro, kā bērns rīkojas. “Ja bērns pārlieku aizraujas ar agresīviem situāciju risināšanas paņēmieniem, Tev ir iespēja ne tikai uzzināt par viņa jūtu pasauli, bet arī iemācīt konstruktīvi rīkoties grūtās situācijās. Caur spēli māci bērnam palīdzēt kādam, kurš nonācis grūtībās, atrisināt konfliktu vai parūpēties,” skaidro Iveta Aunīte.

LEGO® DUPLO® Kravas vilciens (10875)

LEGO® DUPLO® Kravas vilcienu mazulis varēs gan viegli vadīt, gan izmantot to rotaļās dažādos veidos. Mazi bērni var viegli vadīt vilcienu ar inerces motoru: viegli pastumjot uz priekšu vai atpakaļ, vilciens sāk braukt, bet, stingri pieturot vai paceļot to no sliedēm, vilciens apstājas. Palīdziet bērnam uzlikt 5 krāsainos aktivitātes klucīšus vēlamajās vietās, kas iedarbina skaņas signālu, ieslēdz un izslēdz gaismas lukturus, aptur vilcienu un uzpilda tam degvielu, maina braukšanas virzienu un aptur vilcienu. Šajā LEGO DUPLO komplektā ir osta, kuģis, kafejnīca, kravu pārkraušanas centrs, 2 celtņi, 3 DUPLO figūras un dzīvnieka figūra, kā arī daudz lielisku sliežu ceļu, lai pirmsskolas vecuma bērni varētu izbaudīt rotaļas ar klasisku vilcienu. Papildus varat lejupielādēt lietotni, lai atklātu vēl vairāk rotaļu iespēju, tostarp tālvadības pults funkciju, un jaukus uzdevumus, ko paveikt kopā ar mazuli!

LEGO® DUPLO® Poniju stallis (10868)

Izspēlējiet reālās dzīves notikumus ar LEGO® DUPLO® Pilsēta: tā ir atpazīstama pasaule ar modernām DUPLO figūrām! Pirmsskolas vecuma bērniem patiks stallī aprūpēt ponijus, ķemmēt to krēpes un aizvest līdz siena barotavai. Stalli ir viegli uzbūvēt un pārveidot, iesaistoties nebeidzamās lomu spēlēs ar tiem, kam patīk poniji. Iekļautas divas DUPLO figūras, kā arī divas poniju figūras.

Izglītība

15. Novembris, 2018


Lasi vairāk