Kā pareizi celt un turēt jaundzimušo. Fotopamācība
Kā pareizi celt un turēt zīdaini, stāsta sertificēta bērnu fizioterapeite, Rimi Bērniem eksperte Jekaterina Bovtramoviča.
Hendlinga pieeja, saskaņā ar kuru notiek veselīga jaundzimušā aprūpe, ir principi, kas tulkojumā nozīmē "roku darbs". Hendlings ir ierastas roku kustības, ar kurām tiek veikta bērna ikdienas aprūpe. Lai jau no pirmajām dienām bērna celšana un nešana būtu pareiza, ir vērts ieklausīties speciālistu ieteikumos. Foto padomos minētās pozas ir piemērotas līdz mazuļa 4–6 nedēļu vecumam (bērniņiem, kas ir veseli un dzimuši laikā). Bērnam augot, mainās arī tā turēšanas pozas.
Celšana
Jaundzimušā celšanas kustība notiek, veļot viņu caur sānu. Izšķir divus veidus, kā celt pašus jaunākos bērnus, – atkarībā no tā, kā jūtas mazulis un kurš vecākiem šķiet ērtākais veids. Galvenais ir ievērot velšanas kustību.
Celšana, balstot bērna pakausi
Jaundzimušā celšanu veic, balstot galvu ar roku. Šis variants varētu būt noderīgs pašās pirmajās dzīves nedēļās.
Ar lēnām un plūstošām kustībām, veļot mazuli, ceļ viņu. Piekļauj bērnu sev klāt un paceļ.
Celšana, turot bērnu pie pleciem
Mazuli ceļ, turot pie pleciem un ļaujot viņam savu galvu turēt pašam. Šo var izmatot bērniem, kas ir stabilāki, vai vecāki, kuri jūtas droši par sevi.
Nēsāšana
Pati piemērotākā poza jaundzimušā nēsāšanai ir šūpuļa tvēriens. Tajā tiek ievērota bērnam raksturīgā fleksijas poza (poza, kuru auglis ieņēmis mātes vēderā). Šādi turot mazuli, ir svarīgi atbalstīt viņa galvu, rokām ir jābūt centrētām, kājām paceltām. Šī ir laba poza, jo starp aprūpētāju un bērnu veidojas acu kontakts.
Mierināšanai
Lai veidotu kontaktu ar mazuli vai viņu nomierinātu, jaundzimušajam būs ērti gulēt uz muguras, balstoties uz pieaugušā augšstilbiem. Lai arī šī ir vertikāla pozīcija, tomēr bērns nesēž, līdz ar to neveidojas spiediens uz viņa dibenu. Vecākiem ir jāseko, lai bērns tiktu pareizi pozicionēts. Šī poza ir piemērota arī mazuļa barošanai ar pudelīti – veidojas acu kontakts un ir iespējams sekot līdzi viņa pašsajūtai.
Svarīgi!
- Visas bērna celšanas kustības notiek, veļot caur sānu.
- Kustībām, ar kurām tiek aprūpēts bērns, jābūt lēnām un plūstošām.
- Jaundzimušajam neviena poza nebūs ērta ilgstoši – tās ir paredzētas īslaicīgai turēšanai, pacelšanai, nomierināšanai vai kontakta veidošanai.
- Bērnam augot, mainās pozas, kas tiek izmantotas kontaktā ar viņu.
- Nekādā gadījumā nedrīkst kratīt vai pārāk aktīvi šūpot bērnu.
- Vecāku iemīļotā poza, kad bērnu ar vēderu uzliek uz vienas rokas, ar plaukstu balstot galvu, ne vienmēr pašam mazulim būs ērta, jo ir risks pārāk nospiest viņa kaklu.
Ņem vērā!
- Arī atpakaļ bērnu ceļ, izmantojot velšana kustību.
- Ceļot bērnu, viņu nedrīkst balstīt pie kakla. Tas jādara pie cietām ķermeņa daļām – pie pakauša vai pleciem.
- Nekad necel bērnu taisni no virsmas pie sevis!
Foto: Artūrs Ķipsts, Mammamuntetiem.lv
19. Februāris, 2020