Kā runāt ar bērnu, lai viņš ieklausītos?
Kā runāt ar bērnu?
1. Mierīgi un pacietīgi. Ir situācijas, kad paceļam balsi vai kliedzam, taču tas nepatīk nedz mums, nedz bērnam. It sevišķi, ja vairumā situāciju bērns neredz iemeslu, kāpēc būtu jākliedz. Ja jūs steidzaties uz bērnudārzu, bet bērns vēl nav uzvilcis apavus, vai Tu norāj viņu par kavēšanos? Tas neliks bērnam apģērbties ātrāk. Tieši pretēji – tas tikai nodos negatīvās emocijas tālāk bērnam un radīs nepatīkamu atmosfēru, tāpēc darāmie uzdevumi aizņems vēl vairāk laika. Sakopo pacietību un mierīgi pasaki bērnam, kas viņam jāizdara, un, ja nepieciešams, atkārto to vairākas reizes.
2. Skaidri un lakoniski. Atceries, ka bērna mentālie procesi vēl nav tik labi attīstīti, kā arī mūsu un bērna laika jēdziena izpratne pilnībā atšķiras. Tāpēc nedod garus un sarežģītus norādījumus, kā: “Tagad iztīri zobus, tad sakārto rotaļlietas, pēc tam uzvelc pidžamu, lai būtu gatavs, kad nākšu lasīt vakara pasaciņu.” Šis teikums mazam bērnam šķitīs pārāk garš un komplicēts. Sadali to vairākos īsos teikumos, kas skanēs kā vienkārši norādījumi - “tagad iztīri zobus” vai “tagad uzvelc pidžamu”.
3. Precīzi. Dažreiz bērns sacīto var uztvert pilnīgi citādi, nekā tas bijis domāts. Piemēram, ja bērnam saki, lai pēc spēlēšanās sakārto rotaļu klucīšus, viņš var tos glīti salikt kaudzē un atstāt istabas malā. Vēlāk, to pamanot, radīsies dusmas, ka bērns nav izdarījis uzdoto. Taču bērna izpratnē klucīšu pārvietošana uz citu vietu nozīmē sakārtošanu. Tāpēc saki precīzi, piemēram, lai viņš saliek visus rotaļu klucīšus zilajā kastē. Tāds uzdevums mazam bērnam būs viegli un skaidri saprotams.
4. Atbilstoši bērna spējām. Tā kā bērnam ir daudz mazāks vārdu krājums, vārdi, it sevišķi abstrakti jēdzieni, kā labs, ļauns, pieklājīgs, rupjš, ir jāizvēlas uzmanīgi. Kad bērnam tiek teikts, lai uzvedas labi, viņš īsti neizprot sacīto. Ko gan nozīmē “būt labam”? Katrā situācijā šo vārdu nozīme ir mazliet atšķirīga. Tāpēc saki bērnam konkrēti, kas tieši tiek no viņa sagaidīts. Piemēram, lai viņš sēž mierīgi vai neatņem citiem bērniem rotaļlietas.
5. Konsekventi. Ja lūdz bērnam ko izdarīt, nemaini savas domas pēc pāris minūtēm. Ja saki, ka laiks izslēgt multfilmu un doties gulēt, nemaini savu viedokli tikai tādēļ, ka bērns iebilst. Ja bieži mainīsi savas domas, bērns sāks uzskatīt, ka Tavi vārdi nav jāņem vērā. Ja dod bērnam norādījumus, seko, lai tie tiktu izpildīti.
Rimi Bērniem emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte Iveta Aunīte ir pārliecināta, ka LEGO® un LEGO® DUPLO® ir vienas no rotaļlietām, ar kurām spēlējoties attīstās bērnu intelekts. “Spēlēšanās kopā ar bērnu palīdz veidot dialogu un runāt par visdažādākajām tēmām. Izmanto rotaļas kā mācību līdzekli, caur kurām bērns apgūst prasmi risināt sadzīves situācijas,” stāsta eksperte.
LEGO® DUPLO® (10847) Ciparu vilciens
LEGO® DUPLO® Ciparu vilciens ir raiba iepazīšanās ar cipariem un skaitīšanu. Mazulim ļoti patiks būvēt un pārbūvēt šo ducīgo vilcieniņu, vienlaikus mācoties pazīt ciparus! Komplektā ir arī divas bērnu DUPLO figūras un kaķēna figūra, un tas sniedz nebeidzamas iespējas ar prieku būvēt, braukt un mācīties. DUPLO klucīši ir īpaši izstrādāti, lai mazajām rociņām ar tiem būtu droši un ērti darboties.
LEGO® DUPLO® (10874) Tvaika lokomotīve
LEGO® DUPLO® Tvaika lokomotīve perfekti iederēsies visdažādākajās rotaļās. Mazuļi var viegli vadīt vilcienu ar inerces motoru: viegli pastumjot to uz priekšu vai atpakaļ, vilciens sāk braukt, bet, stingri pieturot vai paceļot to no sliedēm, vilciens apstājas. Palīdziet bērnam uzlikt 5 krāsainos aktivitātes klucīšus uz sliedēm vēlamajās vietās, lai ieslēgtos skaņas signāls, ieslēgtos un izslēgtos gaismas lukturi, vilciens apstātos, lai uzpildītu degvielu, kā arī mainītu braukšanas virzienu un apturētu vilcienu. Šajā LEGO DUPLO komplektā ir stacija, ogļu pašizgāzējs, 2 DUPLO figūras un dzīvnieka figūra, kā arī vienkāršs rotaļu sliežu ceļš, lai pirmsskolas vecuma bērni varētu izbaudīt rotaļas ar klasisku vilcienu. Papildus varat lejupielādēt lietotni, lai atklātu vēl vairāk rotaļu iespēju, tostarp tālvadības pults funkciju, un jaukus uzdevumus, ko paveikt kopā ar mazuli!
15. Novembris, 2018