Kāpēc veco apģērbu nevajag mest parastajā atkritumu tvertnē, un ko ar to iesākt?
Papildus faktam, ka nolietotās drēbes veido ievērojamu apjomu no visiem atkritumiem, apģērbu ražošana ir viens no lielākajiem CO2 izmešu radītājiem. Rakstā ir apkopoti daži padomi, kā visprecīzāk un vispareizāk šķirot apģērbu (un, jā, pat vecās saplīsušās apakšbikses).
“Daudziem cilvēkiem, runājot par klimata izmaiņām, rodas jautājums – vai tiešām es, viens cilvēks, spēju kaut ko ietekmēt? Ar apģērbu pārstrādi – pilnīgi noteikti. Drēbju mūsdienās visiem ir ļoti daudz, un katra pārstrādātā vienība ir ļoti svarīga,” stingri pārliecināts ir Klāvs Smildziņš.
Derīgo apģērbu pārdod tālāk vai ziedo
Apģērba pārstrāde ne vienmēr nozīmē tikai tā nosūtīšanu, lai to sasmalcinātu un pārvērstu par kaut ko jaunu. Pārstrāde var nozīmēt vienkārši drēbju nodošanu tālāk, lai tās izmantotu kāds cits. Ja tev ir preces lieliskā stāvoklī, bet tās vairs neder un ir vēlēšanās nedaudz nopelnīt, nogādā tās lietoto preču veikalā vai izmēģini pārdot tiešsaistē.
Ja vēlies, lai tavs apģērbs dzīvotu arī turpmāk, bet negribi to pārdot, sev vairs nevajadzīgās drēbes un arī apavus vari ziedot labdarības organizācijām. Tā ir izcila iespēja palīdzēt citiem, vienlaikus neļaujot apģērbam nokļūt izgāztuvēs. Taču, pirms dodies ar savām mantām uz kādu iestādi, pārliecinies, vai ziedošanas centrā šīs lietas ir nepieciešamas. Ziedošana nav domāta, lai sev nevajadzīgo tikai atdotu kādam, kam varbūt arī to nemaz nevajag. Organizācijas nelietojamus apģērba gabalus var vienkārši izmest, tādējādi padarot ziedošanu bezjēdzīgu.
Svarīgi!
Ziedo vienīgi tādas drēbes, kas ir labā stāvoklī! Neizmanto apģērba nodošanu tikai kā savu “miskasti”.
Ko darīt ar drēbēm, kuras nav vairs valkājamas?
Arī tādam apģērbam, kas ir novalkāts, caurs vai ar traipiem, ir iespēja turpināt dzīvi vismaz divos veidos:
- Pašpārstrāde. Veci T krekli, kleitas, atpūtas bikses utt. noder kā ļoti labas tīrīšanas drānas. Ja nevēlies visu laiku pirkt lupatas tīrīšanai, kāpēc lai tādas neuztaisītu pats? Vienkārši izgriez drēbes tādā formā, kādā vajag, un gatavs.
- Šķirošana. Ir daudz pārsteidzošu ilgtspējīgu resursu un organizāciju, kas aizvedīs nolietoto apģērbu, aksesuārus un tekstilizstrādājumus un atkārtoti izmantos citiem mērķiem. No nolietotā apģērba gatavo citus tekstilizstrādājumus – spilvenu pildījumu, automašīnu sēdekļu pildījumu un pat “jaunu” audumu, kas izgatavots no pārstrādātām šķiedrām.
Raksta tapšanā izmantotie avoti:
https://trashisfortossers.com/how-to-recycle-old-clothing
https://www.bbc.com/future/article/20200710-why-clothes-are-so-hard-to-recycle
https://www.gogreendrop.com/blog/7-important-reasons-to-recycle-your-clothes/
17. Augusts, 2021