Mazulis slingā. Izlasi, pirms izvēlies slingu!
Viegli un droši
Slings ir lielisks veids, kā zīdainim pēc piedzimšanas joprojām justies kā mammas vēderā – just viņas sirdspukstus, siltumu un tikt ieaijātam mammas soļu ritmā. Turklāt arī tētis var izmantot šādu bērna pārnēsāšanas veidu, tādējādi ar mazuli nodibinot emocionālu saikni. Jaundzimušajam ir svarīgi justies droši, un kur gan vēl var gūt šādu sajūtu, ja ne esot tik ļoti cieši klāt saviem vecākiem!
Slings ir lielisks veids, kā zīdainim pēc piedzimšanas joprojām justies kā mammas vēderā – just viņas sirdspukstus, siltumu un tikt ieaijātam mammas soļu ritmā.
Vēl viens pluss – ja mazulis pieprasa vecāku uzmanību, ir nemierīgs, taču nēsāt viņu uz rokām ir nogurdinoši, turklāt tā var būt slodze vecāku mugurai, tad bērna iesiešana slingā var būt labs risinājums. Mazais ir klēpī, taču tajā pašā laikā māmiņas vai tēta rokas ir brīvas, un pat pieliecoties mazulis joprojām atrodas stabilā un atslābinātā stāvoklī. Slingu var uzsiet tā, ka tā malas ir plati izvērstas krusteniski pāri nēsātāja mugurai. Tas nodrošina vienmērīgu mazuļa svara izlīdzināšanos uz visu nēsātāja ķermeņa augšdaļu. Ja bērns jānēsā ilgāku laiku, tā svars nebūs izteikti jūtams un neradīs spriedzi nēsātāja muguras muskulatūrai.
Drīkst vertikāli
Fizioterapeiti uzsver, ka nedrīkst zīdaini turēt un pārnēsāt vertikāli, kamēr viņa mugurkauls nav pietiekami stabils un viņš nesēž. Taču vienīgais izņēmums ir pārnēsāšana slingā. Proti, tajā bērns atrodas līdzīgi kā embrionālajā pozā, mugura, pateicoties lakata audumam, saglabā fizioloģisko izliekumu, tiek atbalstīta no visām pusēm, arī mazuļa galva tiek stabili balstīta.
Turklāt slings ir praktisks. Tas noder pastaigām, kur grūti izbraukt ar bērnu ratiņiem, piemēram, pa jūras smiltīm vai mežu, un ceļojot neaizņem daudz vietas, kā rati. Šāds pārnēsāšanas veids ir ērts arī, ja ir lielāki bērni, kuri jau staigā, taču garās pastaigās viņu kājas nogurst. Lai nav jānes uz rokām, iesien slingā. To var izmantot bērniem pat līdz trīs gadu vecumam, bet ar atbilstošu slinga sasiešanas veidu.
Slingu var izmantot bērniem pat līdz trīs gadu vecumam, bet ar atbilstošu slinga sasiešanas veidu.
Nepieciešama apmācība
Slings arī no fizioterapeitu skatījuma atzīts par ērtu zīdaiņa nēsāšanas veidu, un tas netraucē bērna attīstībai, tikai ar vienu noteikumu – ja tas ir pareizi uzsiets. Pirmkārt, mazuļa kājām jāatrodas anatomiski pareizā – izvērtā un atbalstītā – stāvoklī, tās nedrīkst nokarāties. Otrkārt, lakatam jābūt piesietam tā, lai bērns ir cieši piekļauts nēsātāja augumam. Nedrīkst pieļaut, ka nepareizi uzsieta slinga dēļ mazulis ilgstoši atrodas asimetriskā pozā, kas var deformēt viņa iegurni un mugurkaulu.
Pievērs uzmanību, lai bērna degunu nenosegtu audums un viņš var brīvi elpot. Lielākais risks, lietojot slingu, ir mazuli novietot tā sauktajā C pozā, kad viņa zods pieskaras krūškurvim, tādējādi bloķējot elpceļus un var novest līdz nosmakšanai. Tāpēc ik pa laikam pārbaudi, kā mazais jūtas slingā, it sevišķi, ja viņš ir nemierīgs, bet pēkšņi pārstāj raudāt vai izdveš jocīgas skaņas.
Kā pareizi uzsiet slingu atbilstoši mazuļa vecumam, vislabāk iemācīties klātienē pie konsultanta. Konsultantu kontaktus un par iespēju apmeklēt “slingotāju” nodarbības, kā arī visu par slinga veidiem var uzzināt šeit: www.manislingi.lv.
Kādas ir izmaksas?
Apsverot iespēju izmantot šādu mazuļa pārnēsāšanas veidu, svarīgi ņemt vērā arī tā nepraktiskās puses, un viena no tām – izmaksas. Slingu var iegādāties, sākot no 50 eiro, bet kvalitatīvs, bērnam drošs lakats, kas austs no dabiska un “elpojoša” materiāla, maksā vidēji 70–100 eiro. Turklāt būtu jāiegulda gan līdzekļi, gan arī laiks slinga siešanas apmācībai. Ar pirmo reizi tā siešana diez ko raiti neveiksies. Sākotnēji var šķist, ka tas ir sarežģīti. Gadās, ka māmiņas, izmēģinot to, satraucas, vai nenodarīs pāri savam mazulim, tāpēc šim procesam atmet ar roku. Taču jāņem talkā pacietība un prakse, līdz slinga uzlikšana nešķitīs vairs grūta.
Ar nēsāšanu slingā nevar mazuli izlutināt! Gluži pretēji - tādējādi jūs viņam sniedzat emocionālo labsajūtu un drošības izjūtu.
Nevar izlutināt
Nav nosacījumu, cik ilgi mazuli drīkst nēsāt slingā. Proti, to visdrīzāk noteiks pats bērns, kas skaļi ziņos par slapjiem autiņiem vai par izsalkumu. Tādā gadījumā mierpilna pastaiga būs beigusies. Proti, mazajam jāpiedāvā arī laiks aktīvām kustībām un pasaules iepazīšanai, esot horizontālā stāvoklī uz cietas virsmas. Tā kā mazuļa poza slingā nerada sasprindzinājumu, bērns atļaus sevi nēsāt tieši tik ilgi un tieši tik bieži, cik viņam tas būs nepieciešams. Vecāki to nekļūdīgi sajutīs. Tomēr var būt gadījumi, ka ir kāds anatomisks, psiholoģisks vai ortopēdisks iemesls, un tad vecākiem noteikti jākonsultējas ar ārstu par attiecīgo problēmu un ieteicamo mazuļa atrašanās pozu un nēsāšanas ilgumu.
Var gadīties, ka mazais pie gulēšanas slingā pieradis tā, ka ar laiku sāk protestēt pret gulēšanu ratiņos. Taču tā notiek reti. Tajā pašā laikā bērniem, kuri mēdz būt niķīgi ratiņos, tieši slings var būt labs kompromiss, kā doties pastaigā, kurā viņi beidzot jutīsies labi un mierīgi.
Ar nēsāšanu slingā nevar mazuli izlutināt! Gluži pretēji - tādējādi jūs viņam sniedzat emocionālo labsajūtu un drošības izjūtu.
Foto: Shutterstock
16. Marts, 2018