Rimi bērniem logo

Pasaku grāmatu rakstīšana un noformēšana. Foto

Pasaku rakstīšana ir lielisks veids, kā interesanti, ar aizrautību un entuziasmu pavadīt laiku kopā, veltot bērnam tik nepieciešamo nedalīto uzmanību. Ar šo kopīgo nodarbi vecāki ļauj justies bērnam mīlētam, svarīgam un nozīmīgam. Vairāk skaidro Rimi Bērniem eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte.

Lasīšana un rakstīšana attīsta radošumu un iztēli. Ja pieaugušie ļaus bērnam brīvi fantazēt, tiks radīts ne tikai jauns mākslas darbs, bet caur tēliem un notikumiem vecāki varēs vairāk uzzināt par savu bērnu, viņa iekšējo pasauli, pārdzīvojumiem, vēlmēm un sapņiem. Katrs stāsta vai pasakas varonis ļauj caur rīcību un vārdiem nojaust, kas ir svarīgs meitas vai dēla dzīvē, kādas ir viņu vērtības, kāda veida attiecības viņi veido. Ja bērna pasakas varoņi ir, piemēram, apveltīti ar kādām maģiskām spējām, tas varētu būt signāls, ka pazudusi ticība saviem spēkiem vai kādā dzīves situācijā ir vajadzīga palīdzība. Ja pasakā “labais uzvar ļauno”, vecāki varētu nojaust par kādu iespējamu konfliktu bērna dzīvē. Ar pasakas palīdzību var uzzināt, kā bērni pieņem lēmumus, kā risina grūtas situācijas un sasniedz mērķus. Tāpēc – jo mazāk pieaugušie iejauksies sižeta rakstīšanā un mazāk virzīs bērna iztēli, jo vairāk uzzinās.

Katrs stāsta vai pasakas varonis ļauj caur rīcību un vārdiem nojaust, kas ir svarīgs meitas vai dēla dzīvē

Ja pasakā ir kāds šausmu, briesmu vai baiļu elements, no tā nevajadzētu baidīties. Bērna pasakām nav obligāti jābūt tikai gaišām, saulainām un pozitīvām. Gluži otrādi, uzdodot papildu jautājumus, mēs ļausim bērnam caur fantāziju atreaģēt negatīvas emocijas un pārdzīvojumus. Vajadzības gadījumā bērns var pasakā izrēķināties ar ļaundariem, ieslogot tos cietumā, sadedzinot vai kā citādi. Šādu pasaku rakstīšanas process var izrādīties pat ļoti terapeitisks un dziedinošs. Jo papīrs kā emociju nesējs var paciest visu un atvieglot mazā cilvēka dvēseli.

Ja bērnam interese par rakstīšanu nepazūd, var gadīties, ka viņš būs ieguvis ne tikai interesantu hobiju, bet, iespējams, arī nākotnes profesiju.

Visbeidzot, kad pasaka uzrakstīta un skaisti noformēta, var sarīkot grāmatas prezentācijas svētkus, kas būs brīnišķīgs brīdis pašvērtējuma celšanai un skaists iemesls svētku ballītes sarīkošanai ģimenes lokā.

Lai izveidotu savu pasaku grāmatu, kurā var rakstīt bērnu pašsacerētos stāstus, kā arī kādus ļoti mīļus citu autoru darbus, jāļaujas fantāzijai. Grāmatas vāka tekstu vari izveidot kā kolāžu – no avīzēm izgriez nepieciešamos burtus un salīmē pareizā secībā.

Neparastu un greznu efektu vari panākt, ja vāka fons ir melns un uz tā raksti ar sudraba, baltu vai zelta tintes pildspalvu. Ja lapas sasien ar lenti, tad pēc tam ir iespēja grāmatai pievienot vēl papildu lapas un padarīt to biezāku.

Vāku vari noformēt arī ar filca gleznu. Par pamatu ņem biezu filcu vai kartonu, uz kura uzlīmē plānāku filca audumu. Tad no cita auduma izgriez gleznas detaļas, piemēram, koka stumbru, lapotni, ābolus, mākoņus un namiņu. Visu pielīmē ar karsto līmi.

Lai skaista un radoša pasaku sacerēšana!

Foto: Agnese Gabrāne, Mammamuntetiem.lv

Izglītība

25. Februāris, 2020


Lasi vairāk