Rimi bērniem logo

Radošas idejas burtu un ciparu apguvei mājās

Bieži bērniem nav vēlmes sēdēt pie burtiem un cipariem un tos mācītos. Bet, ja mācīšanās procesu padara radošāku, tad ir prieks, degsme un arī uzmanības noturības laiks, ko bērns ir gatavs veltīt procesam, ir daudz ilgāks. Rimi Bērniem eksperte Sāra Smildziņa dalās idejās!

Burtu šķirošana
Nepieciešami nelieli papīra aplīši, rakstāmais un mazi trauciņi, kuros sašķirot burtus pēc to piederības. Uz papīra aplīšiem bērns saraksta burtus, kurus jau pazīst.

Mazākie bērni var rakstīt drukātos burtus, bet lielākie – gan drukātos, gan rakstītos. Pēc burtu sarakstīšanas no burtu aplīšiem salasa vienādos burtiņus, piemēram, burtu E.

Kad vienādie burti atlasīti no burtu aplīšiem, tad atrod pareizo trauku, kurā attiecīgie burti jāievieto.

Šāds uzdevums veicinās gan rakstīšanas prasmes, gan uzmanības noturību, gan arī spēju veidot lietu kārtību.

Cipari un saskaitīšana līdz 10
Nepieciešami kociņi, uz kuriem uzrakstīt ciparus, rakstāmais, papīra lapa un līme. Iesākumā uz kociņiem saraksta ciparus.

Pēc tam kociņus var sajaukt, un tie jāsaliek pēc kārtas, piemēram, no mazākā uz lielāko.

Bērni, kuri jau gatavi sākt saskaitīt, kociņus var izmantot arī saskaitīšanas apguvei. Lai būtu interesantāk, no papīra lapas var uztaisīt saskaitīšanas kabatiņas. Pārloka papīra lapu un salīmē, lai veidotos trīs kabatiņas, kurās var ielikt kociņus ar cipariem.

Uz lapas uzraksta saskaitīšanas un vienādības zīmi. Bērns, kurš mācās saskaitīšanu, var savu darba lapu pats izkrāsot, apzīmēt, kā viņam patīk. Tas arī veicinās patiku ar šo lapu darboties.

Kad lapa sagatavota, mazajam rēķinātājam var iedot divus ciparu kociņus, kurus viņš saliek kabatiņās, lai pēc tam izdomātu rezultātu.

Šādi sākt mēģināt saskaitīt ciparus kopā noteikti būs aizraujošāk, interesantāk un neierastāk, nekā vienkārši uzrakstīt uz lapas.

Košie plastilīna burti
Bērniem patīk darboties ar plastilīnu – veidot no tā formiņas, rullēt vai vienkārši maziem gabaliņiem plucināt. To var arī izmantot burtu apguvē.

Uz lapas bērns uzraksta burtu, kuru pēc tam izveido no plastilīna. Burtiņu var gatavot no maziem, krāsainiem plastilīna gabaliņiem.

Var arī plastilīnu izvirpināt garenā veidā un tad burtiņu izlocīt uz lapas. Plastilīna izrullēšana kalpos arī kā sīkās motorikas attīstīšana un masāža rokai.

Šādi krāsainie plastilīna burti noteikti atmiņā paliks vieglāk gan tāpēc, ka tiek iesaistīta redzes atmiņa, gan arī pirkstu darbošanās mehānisma dēļ. Šādi var izveidot savu košo plastilīna burtu alfabētu no visiem burtiem.

Foto: Artūrs Ķipsts, Mammamuntetiem.lv

Izglītība

27. Novembris, 2020


Lasi vairāk