Tētis dzemdībās. Kā viņš var palīdzēt māmiņai?
Ja topošie vecāki ir vienojušies, ka vīrietis piedalās dzemdībās, tad svarīgi zināt, ka galvenais, ko lielākā daļa sieviešu radību laikā sagaida no sava vīrieša, ir viņa klātbūtne. Ar to vien, ka vīrietis ir klātesošs, ka ir apliecinājis savu gatavību būt kopā, atbalstīt un piedzīvot šo visbiežāk nezināmo, neparedzamo, iespējams, nedaudz biedējošo notikumu, viņš savai sievietei iedod milzīgu resursu – apziņu, ka viņai līdzās ir kāds, kas pilnībā ir viņas pusē, kas ir gatavs aizsargāt viņu un dzimstošo mazuli. Šī apziņa sniedz drošības sajūtu, un tai dzemdībās ir ļoti liela nozīme. Ko var darīt vīrietis?
1. Vienkārši sargāt. No aizlaikiem nākusī sargājošā funkcija mūsdienās vēl arvien ir ļoti nozīmīga. Viens no tās aspektiem ir sargāt privātumu: gādāt par dzemdību vietas privātumu un intimitāti (turēt durvis aizvērtas, pieklusināt gaismas un skaņas, ierobežot apmeklētājus, izslēgt tālruni (lūgt to izdarīt arī citiem)).
2. Atbalstīt emocionāli. Uzslavēt, nomierināt, iedrošināt sievieti. Apliecināt viņas varēšanu un ticību pašai sev. Svarīgi pašam spēt saglabāt mieru, un daudz vieglāk to ir izdarīt, ja topošais tētis orientējas dzemdību norisē. Var gādāt par patīkamām emocijām, liekot sievietei smieties. Vienkārši joki un kopīga izsmiešanās dzemdību laikā palīdz atslābināties.
3. Veltīt nedalītu, patiesu uzmanību. Šis ne vienmēr ir viegls uzdevums. Tas nozīmē nevis vienkārši būt vienā telpā ar dzemdējošo sievieti, bet veltīt viņai savu uzmanību, būt pieejamam, reaģēt uz viņas vēlmēm un vajadzībām. Dzemdībām progresējot, sieviete vairāk koncentrēsies uz sevi, klusumu, elpu. Viņai būs arvien grūtāk atbildēt uz jautājumiem, pieņemt lēmumus, viņa atbildēs īsi vai vienkārši „jā” vai „nē”. Tā ir zīme, ka viņa ir savā „dzemdību pasaulē” – dzemdēšanas procesā smadzeņu daļas, kas atbild par domāšanu, kļūst mazsvarīgas. Tad strādā primitīvās smadzenes, kas atbild par elpošanu, sirdsdarbību, instinktiem un arī par dzemdībām. Ir jāļauj tam tā būt! Kontrakcijas laikā nepieciešams ievērot klusumu, starp kontrakcijām jārunā vienkārši, lēni un klusi. Var lietot neverbālus signālus, par kuru nozīmi iepriekš pāris ir vienojušies.
Dzemdībām progresējot, sieviete vairāk koncentrēsies uz sevi, klusumu, elpu. Viņai būs arvien grūtāk atbildēt uz jautājumiem, pieņemt lēmumus, viņa atbildēs īsi vai vienkārši „jā” vai „nē”. Tā ir zīme, ka viņa ir savā „dzemdību pasaulē”.
4. Parūpēties par transportu uz dzemdību vietu. Ja nokļūšanai radību vietā nepieciešams transports, vīrietis var parūpēties par to. Laiku, kad doties uz iecerēto dzemdību vietu, nosaka sieviete, sazinoties ar savu izvēlēto aprūpes speciālistu.
5. Sniegt fizisku atbalstu. Vīrietis var palīdzēt partnerei atslābināties starp kontrakcijām, paglāstot viņai kājas, plecu joslu, rokas, masējot muguru un gurnus sāpju laikā, var elpot līdzi, palīdzot sievietei atjaunot elpas ritmu, ja tas kādā brīdī pazudis. Var piedāvāt vēsus apliekamos uz sejas un krūtīm.
Vīrietis var būt liels palīgs, kad topošā māmiņa vēlēsies ieiet dušā/vannā un aiziet nokārtoties. Partneris tad var būt līdzās ar savu spēku, ļaujot turēties pie savām stiprajām rokām, balstīties pret savu ķermeni, palīdzēt sievietei ieņemt ērtāku pozu, ja nepieciešams, pieturēt, atbalstīt. Tajā pašā laikā jāpievērš uzmanība arī savam ķermenim, atslābinot saspringtās ķermeņa daļas.
6. Sniegt praktisku palīdzību. Piemēram, skaitīt minūtes starp kontrakcijām un novērtēt kontrakcijas ilgumu. Pasniegt nepieciešamo no dzemdību somas. Pasniegt sievietei dzērienu (vislabāk negāzētu ūdeni). Piedāvāt apēst ko stiprinošu – maizi, musli, putru, medu u.c.
7. Ļaut sievietei justies mīlētai. Dzemdības savā būtībā ir bērna radīšanas turpinājums – tikpat intīms process kā mīlēšanās. Viens no topošā tēva uzdevumiem dzemdībās ir atgādināt sievietei par viņas sievišķību, un vislabāk to var viņas vīrietis. Te noderēs viss, ko vīrietis par savu sievieti zina, – kādi pieskārieni viņai patīk, kādi vārdi, kas palīdz viņai atslābināties. Mīļi glāsti, skūpsti, iedrošinoši vārdi un ticība – tas viss veicina dzemdību norisi.
8. Būt starpniekam starp sievieti un mediķiem. Dzemdētāja var nedzirdēt vai nesaprast, ko mediķi saka. Topošais tēvs var arī palīdzēt paust sievas vēlmes mediķiem un informēt ārstus par pārmaiņām dzemdību dinamikā.
9. Rūpēties par sevi. Apēst kādu uzkodu enerģijai, padzerties, aiziet uz tualeti. Svarīgi, lai arī vīrieša pamatvajadzības būtu apmierinātas, tad viņš varēs labāk parūpēties par savu partneri un bērnu.
10. Pārgriezt nabassaiti. Mediķi pateiks, kad un kurā vietā to pārgriezt.
Lai viss minētais kalpo kā ierosme! Ja sieviete atsakās no vīrieša piedāvātajām rūpēm, nevajag uztvert to kā personīgu atraidījumu. Tā ir iespēja sniegt sievietei tieši to, ko viņa vēlas. Vīrieša atbalsts un sekošana sievietes vajadzībām palielinās viņas drošības izjūtu, spēju atslābināties un ļauties dzemdību procesam, tādējādi, iespējams, atvieglojot sāpju sajūtas, padarot kontrakcijas efektīvākas un tuvinot tikšanās brīdim ar mazuli.
Foto: Shutterstock
12. Februāris, 2018