Zaļumi uz palodzes ziemas periodā – kā izaudzēt un ko
Kāpēc audzēt zaļumus? Zaļumos ir liels vitamīnu daudzums – C, B –, kā arī dažādas minerālvielas. Atsevišķos dīgstos savukārt ir augsts olbaltumvielu saturs. Tomēr tas nav vienīgais iemesls – tas ir process, kad varam bērnam parādīt, kā no mazas sēkliņas ar rūpēm par to var izaugt kaut kas ēdams! Bērnam patiks vērot, kā parādās zaļums virs zemes, un, protams, arī to visu nogaršot būs īsts piedzīvojums.
Lociņi bērna priekam un vecāku vēderiem
Vienkāršākais un ātrākais veids, kā varēs redzēt koši zaļu rezultātu, ir audzēt lociņus. Tam var izmantot vai nu parastos sīpolus, vai iegādāties mazos, īpašos lociņu sīpolus un sadēstīt cieši citu pie cita atsevišķā podā ar melnzemi. Šim mērķim var izmantot arī izlietotās olu kastītes. Loki izaugs arī, ja parastā sīpola saknes iemērksiet traukā ar nelielu ūdens daudzumu, piemēram: ņem krūzi, ielej tajā nedaudz ūdens un ieliec sīpolu – tas izaugs arī bez zemes!
Lai sīpols ātrāk izdzītu lokus, var nogriezt nedaudz no tā galotnes, lai asniem būtu vieglāk izlauzties cauri mizām.
Kad lociņi būs paaugušies, varat piedāvāt bērnam tos nogaršot – visticamāk, vieni paši lociņi bērnam šķitīs par asiem, bet tos var pievienot zupai vai kefīram, biezpienam.
Tomāti un gurķi uz palodzes
Jā, arī šādus zaļumus var sākt audzēt jau februārī. “Ir speciāli balkona gurķi un tomātiņi, kurus iespējams audzēt uz palodzes. Reizēm tos sasēju pat līdz 15. februārim, taču, protams, to var darīt arī vēlāk. Parasti sēju augošā mēnesī, un jau maijā tos varam baudīt. Citkārt tomāti ražo līdz pat oktobrim,” pieredzē dalās Sanita Mitenberga. Sēklas var iegādāties gan dārzkopības, gan arī “Rimi” veikalos. Ja balkona tomāti jau ir ierastāka lieta, tad, iespējams, šis ir tas gads, kad izmēģināt audzēt arī balkona gurķus! Šādi audzēti dārzeņi nesaturēs pesticīdus.
Sēklas dēsti kastītēs, kas pildītas ar melnzemi. Kad stādi ir paaugušies, tos pārpiķē podiņos, kuros tie augs. Piemēroti būs apmēram 5 litrus lieli podi.
Asni un dīgsti
Īpaši vitamīniem bagāti un ātri augoši ir dažādi asni. “Zirņu asni parasti garšo visiem bērniem – tie ir saldi un nav asi. Bet var audzēt un ēst dažnedažādu augu asnus – saulespuķu, sinepju, brokoļu. Jārēķinās, ka šie asni būs asāki nekā zirņu,” teic Sanita Mitenberga. Lai audzētu asnus, būs nepieciešama neliela kastīte, melnzeme un sēklas. Zaļumi jālaista regulāri, un bieži vien no vienām sēklām var izaudzēt vairākas ražas – vienreiz nogriezti, asni, vismaz zirņiem, ataug.
Taču var diedzēt arī, piemēram, lēcas, pupiņas, kressalātus un ēst ar visiem dīgstiem.
Noteikti diedzēšanai jālieto speciāli tam paredzētas sēklas, lai tās nebūtu apstrādātas ar vielām, kuras cilvēka uzturā nav piemērotas.
Diedzēšanai izmanto lēzenu trauku, kas regulāri jāmitrina. Noteikti jāraugās, lai asni nesāk pelēt – ja tiem ir pārāk liels mitruma līmenis, tā var gadīties. Un tad asni diemžēl nav ēdami.
Kā audzēt un uzturēt mini dārziņu uz palodzes
- Izvēlies labāko vietu – dārziņam patiks, ja tas būs saules pusē.
- Ja mājoklī ir tumšs, tas ir apēnots, lieti var noderēt īpaša lampa augu audzēšanai, kas nodrošinās nepieciešamo gaismu.
- Atceries par laistīšanu. Ja dārziņš atrodas tālu no izlietnes, sagatavo mazu lejkannu vai pudeli, ar kuru ērti apliet dārziņu. Centrālapkures gaiss var ātri izžāvēt zemi un stādus.
- Ja noņemties ar kastītēm un melnzemi šķiet par grūtu, veikalos var iegādāties sagataves asnu audzēšanai – atliks vien tās novietot piemērotā vietā un uzraudzīt.
03. Janvāris, 2023