Rimi bērniem logo

Bērns – profesionāls sportists. Kas jāņem vērā vecākiem?

Profesionāls sports no ikdienas sportiskām aktivitātēm atšķiras ar to, ka tie ir uz sasniegumiem virzīti sistemātiski treniņi. Kas jāņem vērā vecākiem, ja bērns trenējas teju visas nedēļas garumā? Stāsta fiziskās sagatavotības treneris un Rimi bērniem eksperts Kārlis Birmanis.

profesionāls sports bērnam

Emocionālais atbalsts
Ieteikums bērnu vecākiem, kuru atvase vēl nav sasniegusi 14 gadu vecumu, ir neuzskatīt, ka bērns trenējas sasniegumu sportam, lai bērns nejustu spiedienu. Visi vecāki vēlas, lai viņu bērns būtu veiksmīgākais, stiprākais, bet jaunieša ķermenim, kurš vēl nav sasniedzis tīņa gadus, ir jāiziet cauri daudziem cilvēka ķermeņa augšanas posmiem, lai būtu attīstījies līdz labam atlētam.

Ja bērns vēlēsies trenēties un saņems emocionālu atbalstu no ģimenes gan treniņos, gan sacensībās, tad sasniegumi vainagosies ar lielākiem panākumiem karjerā.

Veiksmīgākā un veselīgākā pieeja, kas dod labus rezultātus, ir labvēlīgums, un līdzi jušana. Ļoti būtiski vecākiem būt brīviem un neuzstādīt augstus mērķus pašiem sev, piemēram, ka mans bērns būs olimpietis. Ja bērns vēlēsies trenēties un saņems emocionālu atbalstu no ģimenes gan treniņos, gan sacensībās, tad sasniegumi vainagosies ar lielākiem panākumiem karjerā.

profesionāls sports bērnam

Kombinētais sports
„Labu treniņu pamatā ir augsts fiziskās sagatavotības līmenis, jo universālāks sportists ir pusaudža gados, jo augstāki būs viņa sasniegumi. Mērķis kombinētajiem treniņiem ir uzlabot veselību, kā arī pilnveidot sportistu, lai sasniegtu labākus rezultātus. Šobrīd atlētiem jābūt vispusīgiem, jo līmenis ļoti strauji aug,” stāsta Rimi bērniem eksperts Kārlis Birmanis.

Kombinētais sports ir divu vai pat trīs dažādu treniņu apvienojums, kuru mērķis ir uzlabot fiziskās sagatavotības līmeni. Tiem bērniem, kuri trenējas kādā no asimetriskajiem sporta veidiem (florbols, hokejs, teniss, paukošanās), papildus būtu jānodarbojas ar vingrošanu vai peldēšanu, lai veidotu stabilu un spēcīgu ķermeni. Peldētāji daudz uzturas ūdenī, viņiem ir stipri pleci, kājas un mugura, bet ikdienā viņa ķermenim tomēr pietrūkst stabilitāte, tāpēc papildus ieteicams apmeklēt dejošanas treniņus vai sporta vingrošanu. Sporta spēļu (basketbols, volejbols, futbols) spēlētājiem jābūt attīstītai ritma izjūtai un koordinācijai, kuru var trenēt ar dejošanas treniņiem. Vēl futbolistiem noderīgi būtu apmeklēt, piemēram, peldēšanas treniņus, lai stiprinātu ķermeņa augšdaļu un vairotu izturību. Ļoti vispusīgi treniņi ir kalnu slēpošanā, vieglatlētikā, kā arī cīņu sportā.

hokejs bērniem

Sportista ēdienkarte
Bērnam līdz 14 gadu vecumam ēdienkarte nav jāpielāgo, svarīgākais nosacījums ir pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs katru dienu. Maltītēm jābūt daudzveidīgām - jo biežāk ir fiziski grūti treniņi, jo vairāk ķermenim ir nepieciešams pietiekams daudzums vitamīnu un minerālvielu. To visu bērns var uzņemt ar produktiem, kas atrodami dabā – dārzeņi, dažādi pākšaugi, ogas, augļi, daudzveidīgi graudaugi. Papildu vitamīnu lietošana ir rūpīgi jāizsver, konsultējoties ar ārstu, labāk vitamīnus uzņemt ar pārtiku, jo tad arī sportiskie rezultāti būs labāki. Ūdens patēriņš ikdienā ir jāpalielina pie nosacījuma, ja bērna sporta nodarbība ir tik aktīva, ka notiek pastiprināta svīšana. Aktīvam 12 gadus vecam sportistam ikdienā ir jāuzņem 2 litri ūdens, kas ir par pus litru vairāk nekā nesportojošam jaunietim.

Vērtīga info bērnam! Rimi bērniem eksperts Klāvs Smildziņš stāsta par skolēnu uztura kļūdām ikdienā

Sports

22. Februāris, 2017


Lasi vairāk