Bērnu rotaļu un sporta laukumi: drošības pasākumi un aktivitātes

Šūpoles, slīdkalniņš, karuseļi – varētu šķist, ka tās ir nenozīmīgas bērnu izklaides, tomēr ir vērts zināt, ka bērna fiziskajai attīstībai rotaļu laukumi ir ļoti vērtīgi. Tajos bērns dabiski un nepiespiesti sevi gan izkustina, gan trenē.

Ko bērnam labu sniedz aktivitātes rotaļu un sporta laukumos un kas jāievēro vecākiem, tos apmeklējot ar atvasēm, stāsta “Rimi Bērniem” kustību un stājas eksperte, sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Rotaļu laukumi – vieta bērnu kustību brīvībai

Spēļu laukumi ir ļoti vēlami bērnu attīstībai, jo tajos mazais pats sevi izkustina un izvingrina dabīgā veidā. Bērnu rotaļu laukumiņi primāri domāti bērnu kustībām un sniedz fiziski aktīvas, attīstošas spēles. Turklāt tajos mazais pats izdomā un plāno, kā sevi nodarbināt. Kustību brīvība bērniem rada ļoti lielu prieku, un laukumiņš paver plašu kustību diapazonu – kāpelēšana, slīdkalniņi, šūpoles, karuseļi. Tas nāk par labu bērna attīstībai – tiek attīstītas roku, kāju kustības, veiklība, līdzsvars.

Pirms došanās uz rotaļu laukumu svarīgi bērnam izvēlēties ērtus un aktivitātēm piemērotus apavus un apģērbu – drošam jābūt ne tikai spēļu laukumam, bet arī bērna kustībai. Jāatceras, ka daudzi šādi laukumi atrodas saulainās vietās, tāpēc jāparūpējas par cepuri un jāņem līdzi pietiekams daudzums ūdens. Ir lietderīgi paņemt līdzi arī kādas uzkodas.

Kustību brīvība bērniem rada ļoti lielu prieku, un laukumiņš paver plašu kustību diapazonu – kāpelēšana, slīdkalniņi, šūpoles, karuseļi.

Drošība rotaļu laukumos – vecāku atbildība

Laukumiņus, kas ir specializēti, var uzskatīt par drošiem un pārbaudītiem, tomēr jāatceras, ka arī tādi, kas uzcelti pēc visiem kvalitātes standartiem, negarantē, ka bērns nekad tajos nesasitīsies vai negūs traumu. Specializēts spēļu laukums vecākiem dod pārliecību, ka konstrukcijas ir drošas un pārdomātas, tomēr bērnu drošība šādā laukumā vienmēr ir vecāku atbildība.

  • Izmanto vecumam atbilstošu rotaļu laukumu. Labākajos laukumiņos konstrukcijas parasti tiek izkārtotas pa bērnu vecumiem – katram vecumam būs piemērotas aktivitātes, noteikta izmēra un augstuma konstrukcijas. Tas ļaus arī vecākiem mierīgāk sekot līdzi savas atvases drošībai.
  • Izmantojot konstrukcijas, noteikti jāievēro drošības noteikumi, kas uz tām ir noradīti, – ja to vienlaikus ir atļauts lietot vienam bērnam, tad tas ir jāievēro.
  • Izvēloties kādu neierastu atrakciju, pirms tam ar bērnu vajag pārrunāt, kā šī konstrukcija ir jālieto – kur jāturas, cik augstu var kāpt utt.
  • Pirms konstrukcijas izmantošanas vēlams to pārbaudīt un konstatēt, vai tā ir droša – vai materiāls nav mitrs un slidens, vai netrūkst kāda posma vai dēlīša. Gadās, ka nolietojuma rezultātā konstrukcija tomēr ir bojāta.
  • Labi, ja laukumiņa pamats ir amortizējošs materiāls (gumija, paklājiņš, smiltis) – kritiena gadījumā piezemēšanās būs mazāk traumatiska.
  • Uzmanība jāpievērš batutiem, jo tā ir vieta, kur bieži tiek gūtas traumas (sasitumi, lūzumi, galvas traumas). Drošāki ir tie batuti, kas ir izvietoti uz zemē ieraktas bedres un kuriem ir drošības siets. Tāpat jāatceras, ka drošāk ir lēkāt pa vienam un noteikti jāizvairās no lielas pulcēšanās uz batutiem.
  • Bērns ir jāuzmana, lai nepieciešamības gadījumā varētu palīdzēt. Mazais laukumiņā var sasisties, saskrāpēties, var aiziet pārāk tālu. Ja rotaļu laukumā ir daudz bērnu, tad jāmāca pagaidīt un izmantot tās konstrukcijas, kur nav drūzmas.

Vecāku uzvedība laukumiņos

Labākā vecāku uzvedība bērnu laukumos ir – vērot un redzēt savu atvasi, bet pārlieku viņu nekontrolēt. Ir labi, ja pieaugušais uzticas bērnam un ļauj pašam izvēlēties, ar ko nodarboties, taču mazu bērnu bez uzraudzības atstāt nedrīkst. Vecākiem jāvairās no pārāk ilgas telefona lietošanas rotaļu laukumiņos, kas novērš viņu uzmanību. Ja situācija kļūst bīstama, vecākam, protams, ir jāiejaucas un jāpalīdz bērnam. Jāatceras, ka rotaļu laukums – tā ir vieta bērniem, tāpēc jāļauj mazajiem tajos brīvi darboties. Pārāk trauksmains vecāks, kas neļauj pilnvērtīgi izmantot laukumiņu un neļauj kāpt vai rāpties, var radīt bērnam stresu.

  • Vecākiem nevajag kāpt konstrukcijās kopā ar bērniem. Tās nav domātas pieaugušo svaram.
  • Nevajag pārdzīvot par mazām un nenozīmīgām traumām, sasitumiem – bērns mācās un attīstās arī no šīm situācijām.
  • Vecākiem jāvairās no pārāk ilgas telefona lietošanas rotaļu laukumiņos, kas novērš viņu uzmanību.

Sporta laukumi – treniņiem

Jāņem vērā, ka katram laukumam ir nozīme. Tādi, kas iekārtoti ar skrejceliņiem, trenažieriem, sporta stieņiem un treniņu konstrukcijām, tomēr būtu jāatstāj sporta nodarbībām, un tie noteikti nav vieta rotaļām. Šie laukumi ir domāti sportam un ir arī tā iekārtoti, tāpēc labākais, ja darbošanos tajos nosaka un vada treneris. Sporta laukumos nevajadzētu iet spēlēties ar maziem bērniem – jau minēts, ka katram vecumam ir atbilstošas konstrukcijas un aktivitātes. Sporta laukumos bieži notiek aktīvas nodarbības un treniņi, līdz ar to ar savu spēlēšanos tajos varam traucēt tiem, kas tur sporto, vada organizētu treniņu vai nodarbības. Bērnam pieaugot, protams, viņš var izmēģināt spēkus kādu konstrukciju izmantošanā, bet pamata doma šiem laukumiem ir, ka treneris dod uzdevumus sportistiem un arī uzņemas atbildību par to, kas notiek sporta treniņa laikā. Un treneris ir tas, kas plāno aktivitātes.

Sports

21. Maijs, 2021


Lasi vairāk