Grūtniece nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Par un pret

Ja topošā māmiņa jūtas labi un saņemta atļauja no ginekologa vai grūtniecību uzraugošās vecmātes, tad sportošanai šķēršļu nav, saka “Rimi bērniem” kustības un stājas eksperte Jekaterina Bovtramoviča. “Protams, aktivitātēm jābūt grūtniecei piemērotām,” viņa uzsver.

Par fizisko aktivitāšu nepieciešamību grūtniecības laikā aizdomājas teju katra topošā mamma. Īpaši otrā trimestra laikā, kad lielākoties beigušies visi nelabumi un nav arī vairs lielā satraukuma par iespējamību zaudēt grūtniecību, kas daudzām liek būt īpaši uzmanīgām pirmā trimestra laikā. Nu sieviete jūtas labi, enerģijas pilna un gatava rosīties, jo vēl nav arī lielā vēdera, kas apgrūtinātu kustības.

Ja topošā māmiņa bijusi fiziski aktīva vēl pirms grūtniecības, vien ļoti retos gadījumos viņa nevar turpināt savas aktivitātes – ja ārsts to aizliedzis kādu sievietes veselību vai grūtniecību apdraudošu problēmu dēļ.

Citādi ir tad, ja grūtniece iepriekš bijusi fiziski pavisam neaktīva – tad gan, ja vien saņemta grūtniecību uzraugošā speciālista atļauja, topošā mamma var sākt vingrot tikai un vienīgi speciālista uzraudzībā, kurš arī novērtēs viņas spējas un ieteiks piemērotākās nodarbes.

Kāpēc vajadzētu vingrot?

Ir izstrādāti speciāli vingrojumi grūtniecēm, kuri palīdz sievietei sagatavoties dzemdībām un labāk justies gan mazulim puncī, gan pašai māmiņai:

  • stiepšanās vingrojumi uzlabo asins plūsmu, palielina iegurņa locītavu mobilitāti;
  • stiprinošie vingrojumi nostiprina iegurņa muskuļus, kas piedalās dzemdībās, kā arī palīdz novērst muguras sāpes, varikozas vēnas, nepatīkamas sajūtas iegurnī;
  • elpošanas vingrinājumi uzlabo asins plūsmu, nomierina.

Visi šie vingrojumi, tāpat kā vienkārša pastaiga svaigā gaisā, uzlabo vielmaiņu, sirds, asinsvadu un elpošanas sistēmas darbību. Tie arī palīdz topošajai māmiņai vienkārši justies labāk un būt laimīgākai. “Kā zināms, pozitīvas emocijas ir viens no stūrakmeņiem veiksmīgai bērna attīstībai,” atgādina “Rimi bērniem” eksperte.

Speciālista atļauja – obligāti!

Jekaterina Bovtramoviča vēlreiz uzsver – lai gan grūtniecība nenozīmē, ka sieviete ir, teiksim, slima, tomēr tas ir īpašs stāvoklis, kad jābūt saudzīgākai pret sevi un gaidāmo mazuli. “Tāpēc arī sportiskām dāmām, pirms turpināt ierastās fiziskās aktivitātes, svarīgi aiziet pie sava ginekologa vai vecmātes, kas uzrauga grūtniecību, un pajautāt, vai tiešām drīkst turpināt, piemēram, dejot,” norāda speciāliste un piebilst, ka slodze katrai grūtniecei tiek pielāgota individuāli. Ja vingrošana notiek fizioterapeita vadībā, speciālists nodarbības laikā var pienākt un izmērīt pulsu, elpošanas ritmu, izmērīt asinsspiedienu.

Kādi treniņi piemēroti grūtniecības laikā?

Noteikti pieļaujama un pat vēlama ir vingrošana pie fizioterapeita, kurš strādā ar grūtniecēm.

Jebkurā fizioterapijas kabinetā pieejams daudzveidīgs inventārs, piemēram, lielās bumbas, kas īpaši patīk topošajām mammām jau ar lielākiem punčiem, arī mazās hantelītes un citi rīki.

“Daudzas māmiņas izvēlas grūtnieču jogu, taču tad uzmanīgi jāizvēlas treneris. Viņam jābūt zinošam šajā jomā. Jābūt sertifikātam par apmācību un vēl labāk – ar pieredzi,” saka Jekaterina Bovtramoviča.

Kas vēl ir piemērots?

  • Pilates.
  • Nūjošana.
  • Peldēšana.

Uzmanīgi!

Grūtniecības laikā nevajadzētu izvēlēties parastos grupu treniņus, kas nav paredzēti speciāli grūtniecēm, vai aktīvi sportot bez speciālista – fizioterapeita vai trenera – uzraudzības.

Itin bieža grūtniecības “blakne” ir aizdusa, un sieviete pati var nemanīt, ka pulss paaugstinājies jau pār mēru.

Piemēram, kardiotreniņu laikā tas nedrīkst pārsniegt 135–138.

Kas nav piemērots?

Sporta veidi, kas organismam rada triecienus, piemēram, skriešana, aerobika, lēkšana.

Atceries!

Ja sajūti nepatīkamu reiboni, sāpes krūtīs, elpas trūkumu, sametas slikta dūša vai uzrodas kādas citas sūdzības, uzreiz pārtrauc fiziskās aktivitātes.

Ieteikumi, lai būtu ērtāk kustēties

  1. Nevelc ciešas, apspīlētas drēbes!
  2. Apavus izvēlies ar neslīdošu zoli, lai pasargātu sevi un mazuli no nejauša kritiena.
  3. Vingrojot atceries par vienmērīgu, diafragmālu elpu un pietiekamu ūdens uzņemšanu.
  4. Izvairies no saraustītām kustībām un ik pa laikam atpūties!
Sports

30. Septembris, 2022


Lasi vairāk