Kā sportot bērnam, kam ir aptaukošanās

To, vai bērnam ir aptaukošanās, vislabāk var noteikt ģimenes ārsts, uztura speciālists vai endokrinologs, taču skaidrs ir viens – to nedrīkst atstāt bez ievērības.

Kādas sporta aktivitātes būtu ieteicamas bērniem, kas cieš no aptaukošanās, stāsta Rimi Bērniem kustības un stājas eksperte Jekaterina Bovtramoviča.

Lai sportošana būtu veselībai draudzīga, netrenētiem bērniem ar aptaukošanos pirms tam noteikti vajadzētu konsultēties ar jebkuru ar sportu saistītu speciālistu (vai nu ar fizioterapeitu, rehabilitologu vai ar sporta ārstu), kurš izvērtēs bērna stāvokli.

Cik lielā mērā bērns cieš no aptaukošanās
Aptaukošanās var būt dažādu līmeņu, un pašlaik esošais bērnu mazkustīgais dzīvesveids to var veicināt. Iespējams, ka attālinātās mācības un atceltie sporta treniņi ir veicinājuši pavisam nelielu svara pieaugumu, taču ne mazums bērnu Latvijā cieš no lielākas aptaukošanās. Lai precīzāk noteiktu savas atvases svara atbilstību augumam un vecumam, vislabāk konsultēties ar ārstu, pirms lemt par labu kādām fiziskajām aktivitātēm.

Kādas sporta aktivitātes ir ieteicamas bērniem ar aptaukošanos
Pie jebkuras pakāpes aptaukošanās noteikti būtu jāsāk ar elpošanas vingrojumiem. Ja ir neliela un arī vidēja aptaukošanās, būs ieteicami dažādi aerobie vingrojumi. Tie ir tie vingrojumi, kas liek mūsu ķermenim aktīvāk elpot, tādējādi palielinot skābekļa patēriņu. Piemēram, soļošana, vingrošana, distanču slēpošana, dejošana, peldēšana, orientēšanās ir labi aerobie vingrojumi, kas iesaista arī sirds un asinsvadu sistēmu un paātrina vielmaiņu. Izvēloties fiziskās aktivitātes bērniem ar aptaukošanos, visu uzmanību vajadzētu vērst uz to, lai tiktu uzlabota vielmaiņa.

Svarīgi!
Lai svara regulācija notiktu veiksmīgāk un veselīgi, vislabāk šo jautājumu risināt sporta speciālistam tandēmā ar uztura speciālistu, papildu fiziskajām aktivitātēm veicot arī uztura korekcijas.

Piemēram, soļošana, vingrošana, distanču slēpošana, dejošana, peldēšana, orientēšanās ir labi aerobie vingrojumi, kas iesaista arī sirds un asinsvadu sistēmu un paātrina vielmaiņu.

Īpaši uzmanīgi, ja ir smaga aptaukošanās
Jāņem vērā, ka visbiežāk aptaukošanās smagā pakāpē ir komplektā ar kādām citām veselības problēmām – endokrīnās sistēmas traucējumiem, sirds problēmām, aknu darbības vai citiem traucējumiem. Tāpat jāatceras, ka bērniem, kam ir liekais svars, fiziskās aktivitātes ir grūtāk veikt, jo viņiem arī bez tām ir liela slodze sirdij un asinsvadu sistēmai. Viņiem ir grūtāk elpot, ātri piekūst, trūkst enerģijas un spēka, jo liekā ķermeņa masa ir kā papildu slogs organismam.
Ja aptaukošanās pakāpe ir smaga, nepieciešams īpaši saudzējošs treniņu režīms, lai neradītu vēl papildu slodzi sirdij un nenodarītu pāri locītavām un kauliem. Tāpat jāatceras, ka bērnam vēl ir priekšā augšanas periodi, kas arī rada slodzi organismam.

Kā ieteicams uzsākt fiziskās aktivitātes
Lai sportošana būtu veselībai draudzīga, netrenētiem bērniem ar aptaukošanos pirms tam noteikti vajadzētu konsultēties ar jebkuru ar sportu saistītu speciālistu (vai nu ar fizioterapeitu, rehabilitologu vai ar sporta ārstu), kurš izvērtēs bērna stāvokli. Speciālists noteiks, kādā stāvoklī ir bērna muskuļi, noteiks tauku apjomu, izvērtēs stāju, gaitu un izrēķinās optimālo fizisko slodzi. Noteikti nedrīkst netrenētam bērnam ar lieko svaru pēkšņi uzlikt neadekvātu un intensīvu fizisko slodzi. Iespējams, ka bērniem ar lielu aptaukošanos vispirms būtu jāapmeklē individuālas nodarbības pie fizioterapeita un tikai tad varētu domāt par kādām citām fiziskajām aktivitātēm.

Ņem vērā!
Ja bērns cieš no aptaukošanās, bieži gadās, ka viņš cieš arī no locītavu deformācijas. Tas ir saistīts ar saišu vājumu. Tāpat var gadīties, ka bērniem ar aptaukošanos ir X veida kājas. Tas arī var liecināt par to, ka bērna masa ir pārāk liela.

Liekā svara profilakse
Tomēr, lai nenonāktu līdz situācijai, ka bērnam svars ir palielināts, ļoti svarīga ir profilakse, veicot dažādus aerobos vingrojumus. Ja bērnam nav noteikta kāda diagnoze, kas viņu ierobežo, ir jāļauj viņam pašam dabīgi izkustēties. 3–4 gadu vecumā bērni dabīgi ir kustīgi un vispiemērotākās būs aktivitātes laukā, svaigā gaisā – pastaigas pa mežu, dzīvošanās bērnu laukumiņos un citur, kur mazais pats var sevi fiziski nodarbināt. Ir jāļauj bērnam skraidīt un būt kustīgam – tas paātrina viņa vielmaiņu, izvingrina locītavas un muskuļus, kustoties bērns attīstās.

Ja aptaukošanās pakāpe ir smaga, nepieciešams īpaši saudzējošs treniņu režīms, lai neradītu vēl papildu slodzi sirdij un nenodarītu pāri locītavām un kauliem.


Skolas vecuma bērniem šobrīd ir novērojama liela mazkustība. Pats vieglākais būtu doties pastaigās vai izskrieties pa pagalmu, mežu vai pievienoties kādiem attālinātajiem treniņiem. Ideāli būtu, ja vingrot varētu katru dienu un kaut 15 minūtes dienā veltīt fiziskajām aktivitātēm – tas palīdzēs uzturēt ķermeni labākā stāvoklī, jo cilvēka organisms nav paredzēts mazkustīgam dzīvesveidam. Ja bērnam parādās izteiktas sāpes plecu joslā, mugurā vai citur, ieteicams apmeklēt fizioterapeitu, kas varētu ieteikt kustības programmas šo problēmu novēršanai.

Sports

15. Februāris, 2021


Lasi vairāk