Māci drošību uz slidām: kā bērnam izvairīties no muskuļu un locītavu traumām
Pirms došanās uz slidotavu
Pirms došanās slidot, ar bērnu vajadzētu pārrunāt dažādus iespējamos scenārijus, piemēram, ka var gadīties nokrist un tas nav nekas ārkārtējas, ka pirmajā reizē ātri paslidot var nesanākt, bet jūs kopā mācīsieties un tā būs ļoti jauka pieredze.
- Slidu izvēle. Veikalā konsultējies ar speciālistu, lai atrastu bērnam piemērotas slidas. Tām jābūt ērtām un stingri jāfiksē potīte, lai samazinātu traumu risku. Ja slidas izvēlas slidu nomā, tad pirms bērna palaišanas uz ledus jāpārliecinās, ka mazais tajās jūtas ērti un stabili.
- Apģērbs. Apģērbam jābūt siltam, bet vienlaikus elastīgam, lai netraucētu kustības.
- Aizsargaprīkojums. Noteikti jāizmanto aizsargi elkoņiem, ceļgaliem, plaukstu locītavām un galvai. Ķivere ir īpaši svarīga iesācējiem!
Uzvedības noteikumi slidotavā
Tāpat kā ikvienā vietā, kur norisinās sporta aktivitātes, ir savi noteikumi, kas jāievēro – savai un citu drošībai.
- Uz ledus lēnām. Māci bērnam turēties pie malām un pārliecinies, ka apkārt ir pietiekami daudz vietas, lai uzsāktu slidošanu. Ja nepieciešams, slidotavā vaicā pēc speciālā aprīkojuma, pie kā pieturēties iesācējiem.
- Kustības virziens. Parasti slidotavā kustība notiek pret pulksteņrādītāju virzienu. Nedrīkst slidot pretējā virzienā – tas var izraisīt sadursmes!
- Atbilstošs slidošanas ātrums. Jāslido mērenā ātrumā. Iesācējiem ieteicams slidot tuvāk malām, kur ir mazāk cilvēku.
- Uzmanīgi no citiem slidotājiem. Māci bērnam skatienu turēt tādā augstumā, lai labi pārskatītu situāciju apkārt.
Pareiza krišanas tehnika
“Kritieni uz ledus ir neizbēgami, taču pareiza tehnika var samazināt traumu risku!” pamāca Jekaterina Bovtramoviča.
- Taisna mugura. Bērnam jāiemāca turēt muguru taisni, samazinot jostas daļas izliekumu. Svarīgs ir līdzsvars!
- Sagrupēšanās. Māci bērnam, ka krītot nepieciešams sagrupēt ķermeni un censties piezemēties uz sāna. Jāpaskaidro, ka kritieni uz muguras ir visbīstamākie.
- Netvert citus cilvēkus. Lai gan tas varētu būt instinktīvi, satverot citus, var izraisīt lielākas traumas.
- Pareiza piecelšanās. Ir būtiski bērnu pamācīt un viņam ierādīt, kā pareizi un droši piecelties pēc kritiena. Pēc kritiena vispirms jānotupjas uz viena ceļgala, tad ar otras kājas purngalu jāatbalstās pret ledu un lēnām jāiztaisno otra kāja.
Ko nedrīkst darīt slidotavā
- Nedrīkst ienest ēdienu un dzērienus. Tie var nokrist un radīt slīdēšanas bīstamību. Tāpat, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, nedrīkst ēst vai, piemēram, košļāt košļājamo gumiju.
- Nedrīkst atstāt priekšmetus uz ledus. Tie var traucēt citu kustībai un izraisīt kritienus.
- Nedrīkst izpildīt sarežģītus elementus, ja apkārt ir daudz cilvēku. Izpildīt īpašus trikus vai, piemēram, slidot ļoti ātri drīkst, ja slidotavā ir maz apmeklētāju.
Papildu ieteikumi
- Treniņi ar treneri. Ja bērns tikai sāk apgūt slidošanu, vēlams uz dažām nodarbībām nolīgt treneri.
- Piesardzība. Palaižot bērnu laukumā slidot, ir jāpievērš uzmanība iespējamajiem šķēršļiem uz ledus, kā arī jānovērtē apkārtējā situācija.
- Slidošana – prieks ar piesardzību. “Slidošana sniedz daudz pozitīvu emociju, taču ir ļoti svarīgi ievērot drošības noteikumus. Rūpīga sagatavošanās un atbildīga uzvedība uz ledus palīdzēs izvairīties no traumām un baudīt šo skaisto aktivitāti droši,” iesaka Rimi Bērniem eksperte.
21. Janvāris, 2025