Rimi bērniem logo

Sportošana pirmsskolas vecuma bērniem

Nereti vecāki ļoti laikus vēlas bērnu ievirzīt kādā no sporta veidiem, taču pirmsskolas vecumā vairums vēl nav gatavi organizētām sporta nodarbībām. Kā rīkoties vecākiem, stāsta fitnesa treneris, “Rimi bērniem” eksperts Kārlis Birmanis.

Bērna gatavība piedalīties organizētās sporta nodarbībās un treniņos ir atkarīga no vairākiem faktoriem:
* kustību iemaņu attīstības līmeņa;
* bērna sabiedriskajām iemaņām (sadarbība ar treneriem un citiem nodarbību biedriem);
* izziņas spēju attīstības līmeņa (spēja saprast norādījumus).

Izvēloties sporta aktivitātes, vecākiem būtu jāņem vērā bērna individuālā attīstība, kas diemžēl bieži tā nenotiek. Attiecīgi bērni var nonākt situācijās, kurās tiek gaidīts, ka viņu uzvedība atbildīs pieaugušo rīcībai. Ja bērna iemaņas vēl nav attīstījušās, pārmērīgi augstās prasības rada nevēlamu treniņu pieredzi – bērns piedzīvo neveiksmes, vienlaikus arī izjūtot, ka viņš nespēj attaisnot pieaugušo gaidas. Jāatceras arī, ka sporta nodarbībās, kur trenējas liela bērnu grupa, treneri nevar garantēt elastīgu un individuālu pieeju katram.

Kas bērnam jāspēj, lai piedalītos organizētās grupu nodarbībās?
Lai bērns būtu gatavs sporta nodarbībām, papildus izziņas un sabiedriskajām iemaņām viņam jābūt attīstītām arī motorajām spējām – tās nepieciešamas gan ikdienas dzīvē, gan arī sportojot. Pamata kustības ir rāpošana, soļošana, skriešana, lēkšana, rāpšanās. Tāpat bērnam jāspēj pārvietot priekšmetus telpā – grūst, mest, ķert, spert. Pirmsskolas vecumā vairākums bērnu vēl nespēj visas šīs iemaņas veikli likt lietā. Vēl vairāk – viņiem ir grūti momentā pārslēgties no vienas nodarbes uz citu.
Vidēji seši gadi ir vecums, kad bērni var uzsākt sportošanu organizētās grupu nodarbībās, kurās nepieciešams izmantot dažādu kustību iemaņas, apvienojot tās dažādās kombinācijās. Dažkārt vecākiem šķiet – jo agrīnāk bērns sāks nodarboties ar konkrēto sporta veidu, jo labāki panākumi gaidāmi nākotnē. Taču tā nav tiesa – sporta nodarbības nepieciešams uzsākt vecumā, kad bērns tām ir gatavs.

Dažkārt vecākiem šķiet – jo agrīnāk bērns sāks nodarboties ar konkrēto sporta veidu, jo labāki panākumi gaidāmi nākotnē. Taču tā nav tiesa.


Kas jāzina par bērnu fizisko attīstību vecumā no divu līdz piecu gadu vecumam?
Divus līdz piecus gadus veci bērni vēl tikai apgūst pamatkustību iemaņas (rāpot, soļot, skriet, lēkt, rāpties), tāpēc šajā vecumā svarīgi izvēlēties grupu nodarbības, kuru mērķis ir šīs kustības nostiprināt. Šajā laikā bērniem vēl ir vāja līdzsvara izjūta, tāpat viņi vēl tikai apgūst spēju vienlaikus izmantot gan redzi, gan līdzsvara un kustību sistēmu. Redze vēl nav nobriedusi, bērni šajā vecumā ir tālredzīgi, tāpēc viņiem grūti noteikt kustīgu objektu pārvietošanās trajektoriju un ātrumu. Piemēram, futbolā pieaugušie bērnam var teikt: kāpēc neiespēri bumbai, vai tad neredzēji, ka tā ripo uz tavu pusi? Bet bērns vēl nespēj ātri noreaģēt – gan ieraudzīt lidojošo bumbu, gan arī tūlīt tai iespert. Viņš to visu patiesi grib izdarīt, bet vēl nav tik nobriedis, lai to varētu.

Pirmskolas vecumā bērniem vēl ir vāja līdzsvara izjūta, tāpat viņi vēl tikai apgūst spēju vienlaikus izmantot gan redzi, gan līdzsvara un kustību sistēmu.



Tāpēc šajā vecumā atbilstošas sporta aktivitātes ir tās, kurās uzsvars tiek likts uz pamata kustību iemaņu apgūšanu, kur var daudz mēģināt un arī kļūdīties. Ļoti svarīgi, lai nodarbības ir jautras, lai tajās ir rotaļas un eksperimentēšana. Tāpat nodarbību vadītājam jāspēj bērnam gan saprotamā valodā īsi izskaidrot, kas nodarbībā tiks darīts, gan arī aktivitātes nodemonstrēt, lai mazajam būtu vieglāk uztvert, ko no viņa gaida. Šajā vecumā sacensību princips starp bērniem ir lieks, jo kustību iemaņu apgūšanu tas var ietekmēt tikai negatīvi!

Sporta nodarbības, kas paredzētas pirmsskolas vecuma bērniem, var meklēt veselības un fitnesa studijā “Vingro sev” un “Elektrum” olimpiskajā centrā.

Sports

11. Septembris, 2018


Lasi vairāk