Rimi bērniem logo

Visa ģimene – uz skrituļiem!

Arī skrituļošana var kļūt par visas ģimenes iecienītu sporta veidu. Kā iemācīties skrituļot arī tiem, kas to vēl neprot, un kur sportot, stāsta “Rimi Bērniem” eksperts, fitnesa treneris Kārlis Birmanis.

Skrituļošana ir lielisks fiziskās aktivitātes veids, kas arī attīsta izturību. Tiem bērniem, kas prot slidot, nenākas grūti iemācīties arī skrituļot. Taču arī tiem, kas slidot neprot, skrituļošanas apgūšana parasti neprasa ilgu laiku.

Kā izvēlēties skrituļslidas
Pērkot bērniem pirmās skrituļslidas, labāk izraudzīties nevis divrindu, bet gan skrituļus, kas uz sliedes izkārtoti vienā rindā. Ar tām bērns labāk iemācīsies noturēt līdzsvaru, turklāt, tiklīdz to būs uzķēris, skrituļojot varēs attīstīt lielāku ātrumu. Skrituļslidas ar divrindu ritenīšiem ne tikai neļauj kustēties ātri, tās ir arī pietiekami nestabilas. Slidas stabilitāte ir atkarīga no sliedes, pie kuras turas ritenīši, – jo tā garāka, jo slidošana ir stabilāka taisnvirzienā.
Arī iesācējiem ieteicams izvēlēties labu inventāru – tas, ka bērns sāk mācīties skrituļot, nenozīmē, ka viņam labas būs pašas lētākās skrituļslidas. Pirmais, kam pievērst uzmanību, – vai zābaks ir stingrs un stabils. Ja zābaks būs nestabils, pēda var liekties uz iekšu. Tāpēc zābakam jābūt tādam, kas stingri nofiksē apakšstilbu un arī potīti.
Iegādājoties skrituļslidas, tās jāuzlaiko – nekur nedrīkst spiest vai berzēt. Vislabāk pirkt pusizmēru vai izmēru lielākas skrituļslidas, jo jāņem vērā, ka pie slodzes, īpaši, ja skrituļo gada siltajos mēnešos, kājas mēdz siltumā mazliet pietūkt. Iegādājoties skrituļslidas, svarīgi arī pievērst uzmanību gultņu numuram – labas skrituļslidas ir, sākot no 5. Ja gadās, ka skrituļošanas laikā sāk līt, gultņi ir jānosusina, pretējā gadījumā tie sāks rūsēt.

Iegādājoties skrituļslidas, svarīgi arī pievērst uzmanību gultņu numuram – labas skrituļslidas ir, sākot no 5.

Kā apgūt skrituļošanu
Mācot bērnam skrituļot, vecākiem labi būt blakus un ļaut bērnam pieturēties pie rokas, bet ne turēt viņu aiz rokas. Jo jau no pirmā brīža bērnam jārada izjūta, ka situāciju kontrolē tas, kurš stāv uz slidām. Šādi bērns arī daudz ātrāk apgūs skrituļošanu.
Skrituļojot ļoti svarīga ir pareiza kustību tehnika. Nereti ir bail atraut vienu un tad otru kāju no zemes. No malas šāda skrituļošana izskatās kā mazi atspērieniņi no pēdu iekšmalas. Tas nav labi, jo šādi ceļa locītava tiek virzīta uz iekšpusi. Tiklīdz bērns ar vienu kāju ir atspēries, celim jāatrodas virs slidas.
Ja bērnam ir bail skrituļot, jo viņš vēl neprot īsti nobremzēt, labi slidot tuvu zālienam: tiklīdz bērns jūt, ka nekontrolē situāciju, viņš var iebraukt zālē. Ir vēl viens ieteikums: kritienos parasti visvairāk tiek apskādētas rokas, tāpēc noteikti jāpadomā par roku aizsargiem. Vajadzētu arī iemācīties krist izplestiem pirkstiem – šādi sevi var savainot mazāk. Taču, pirms kāpt uz skrituļslidām, ir svarīgi iegādāties visu drošībai paredzēto inventāru – ceļu, elkoņu, roku sargus, kā arī ķiveri.
Apmācības laikā vēlams ļaut bērnam pašam saprast, kā viņam ir labāk nobremzēt – vienam ērtāk šķitīs izmantot pie skrituļslidas piestiprināto bremzi, kamēr cits daudz veiklāk jutīsies, vienu kāju liekot aiz muguras perpendikulāri braukšanas virzienam. Pēdējais gan vairāk deldē riteņus, bet uzskatāms par drošāku bremzēšanas veidu.

Pirms kāpt uz skrituļslidām, ir svarīgi iegādāties visu drošībai paredzēto inventāru – ceļu, elkoņu, roku sargus, kā arī ķiveri.

Kur braukt
Jāatceras, jo gludāks ir ceļa segums, jo patīkamāka braukšana. Šobrīd, īpaši Rīgā, ir vairākas vietas, kur skrituļot ir sevišķi jauki: Uzvaras parkā, Mežaparkā, Biķerniekos, Ķengaragā gar Daugavmalu. Arī Dzintaru mežaparkā Jūrmalā ir paredzēts speciāls celiņš skrituļotājiem.

Var noderēt!
Vislabāk, protams, skrituļošanu apgūt pie trenera! Šobrīd šādu pakalpojumu piedāvā divi sporta klubi: klubs Asi un Laimīte.

Sports

12. Jūnijs, 2018


Lasi vairāk