Praktiski padomi ugunskura iekuršanai - lai izdotos jau pirmajā reizē!
Lai iekurtu ugunskuru, pirmais, kas ir jāievēro – ugunsdrošība! Kad esi ieplānojis kurt ugunskuru, vispirms vietējā pašvaldībā jānoskaidro, vai tas vispār ir atļauts. Izrādās, Latvijā ir dažas pašvaldības, kur ugunskuru kurināšana ir aizliegta. Kad tas izdarīts, tad ugunskura vietu plāno drošā attālumā (7 līdz 10 metri) no kokiem, ēkām, sētām un citām ugunsnedrošām vietām un nekādā gadījumā mežā. Ap ugunskura vietu pa apli vari salikt akmeņus vai aprakt apkārt zemes valni.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) rekomendē pie ugunskura vietas nolikt spaini ar ūdeni, lai pēc vajadzības nevietā esošai uguns dzirkstelei varētu uzliet ūdeni un to laikus nodzēst. Ja tomēr liesma ir nekontrolējama un to pašu spēkiem nav iespējams lokalizēt, tad bez vilcināšanās jāzvana 112, jāinformē par negadījumu un jāgaida palīdzība.
Kā sakārtot kurināmo tā, lai ugunskurs aizdegtos ar pirmo reizi?
Sagatavo materiālus:
* Sausu bērza tāsi – tā degs vienmēr;
* Koku sveķus – tie degs kā sausi, tā slapji;
* Skalus;
* Pagales;
* Čiekurus;
* Sērkociņus.
Lai veiksmīgi aizkurtu ugunskuru, nepieciešami sausi izejmateriāli, slapji skali prasīs ilgākas pūles un atkārtotu skalu kārtošanu un iedegšanu.
Pa vidu kārto saplucinātu bērza tāsi, čiekurus vai koku sveķus, tad vertikālā virzienā liec skalus. Vigvama veidā kā pirmos liec pavisam mazos un tievos skaliņus, tad tiem apkārt lielākus ar atskabargām. Ja skali būs salikti horizontāli, tad gaiss ar liesmu nevarēs plūst uz augšu un uguns neiedegsies.
Izmantojot cirvi, skalus vari saskaldīt no lielākas pagales. Mazajiem skaliem ar asu nazi veido nelielus iegriezumus (atskabargas), tās labāk palīdzēs ugunij “pieķerties”.
Kad viss sakārtots vigvama veidā, tad aizdedzini vidu - tāsi un čiekurus. Parādoties lielākai liesmai, riņķī liec resnākus skalus, pamazām pārejot pie pagalēm.
Ievēro! Bērni var palīdzēt ar materiālu sagādi, bet ugunskura iekuršana jāatstāj pieaugušo rokās.
Foto: Artūrs Martinovs
19. Jūnijs, 2017