Bērna svētku uzturs. Ieteikumos dalās uztura speciāliste
Vai lielāki bērni var ēst visu?
Bērni, kas vecāki par vienu gadu, var ieturēt maltīti no svētku galda kopā ar pieaugušajiem. Vienīgi jāievēro nosacījums, ka ēdienam jābūt bērnu gremošanas sistēmai atbilstošam. Tas nedrīkst būt pārāk trekns, ass, pikants, sāļš, rūgts vai salds, uzskaita “Rimi bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
Piemēram, pelēkos zirņus ar speķi varētu dot bērniem, kas nav jaunāki par trim gadiem. Tad gremošanas trakts ir pietiekami nobriedis, lai spētu sagremot gan trekno, bieži vien kūpināto gaļu, gan pelēkos zirņus, kuros ir augsts šķiedrvielu saturs.
Obligāti jāpadomā arī par ēdiena konsistenci kontekstā ar bērna košļāšanas un rīšanas iemaņām.
No kopējā galda bērnam droši var piedāvāt, piemēram, cepeškrāsnī ceptu gaļu, kartupeļus, dārzeņus. Savukārt no salātiem ar majonēzi, sāļām uzkodām, trekniem sieriem vai desām labāk izvairīties.
Ko sarūpēt bērnu galdam?
Lai bērniem būtu, ar ko pacienāties svinību laikā, ieteicams sagatavot gana daudz svaigu dārzeņu un augļu uzkodu platēm. Gatavojot siera vai gaļas plates, tās vajadzētu bagātināt ar produktiem, kas piemēroti mazajiem, – ar mocarellas bumbiņām vai plānām cepeša šķēlēm.
Noteikti nedrīkst aizmirst par nepieciešamību pietiekamā daudzumā uzņemt šķidrumu!
“Uz svētku galda noteikti jābūt karafei arī ūdeni, jo – nav labāka dzēriena par šo!” uzsver Olga Ļubina. Ja bērniem garšo, ūdenim var pievienot kādu citrona, laima vai apelsīna šķēli.
Bet kā ar saldumu paciņām?
Neatņemama Ziemassvētku sastāvdaļa ir saldumi. “Rimi bērniem” eksperte skaidro, ka tos drīkst ēst un pavisam atteikties nevajag, tomēr vienmēr jāatceras par mērenību.
“Vienas dienas laikā nav jāizēd visa konfekšu kaste vai jāizdzer visa sulas paka!
Kas nav atļauts ikdienā, tas ir spēkā arī svētku reizēs,” norāda Olga Ļubina.
Protams, vecāki neskraidīs bērnam pakaļ, skaitot, cik konfekšu viņš apēdis. Tāpēc jau pirms sēšanās pie svētku galda vajadzētu sarunāt, ko un cik daudz drīkst apēst.
Atceries!
Par mērenu un apzinātu saldumu lietošanu ar bērnu vajadzētu runāt ne tikai svētkos, bet arī ikdienā.
Ja ēdat gardumus, tad – izbaudiet!
Taču svarīgākas par fiziskām lietām vienmēr ir piedzīvotās emocijas! Pēc diviem, pieciem vai desmit gadiem bērns diez vai atcerēsies, kas bija uzlikts uz svētku galda, kas tika ēsts un dzerts, bet noteikti atminēsies piedzīvotās izjūtas.
“Tāpēc svētkos esiet kopā ar bērniem: izklaidējieties, spēlējiet spēles, dejojiet, dziediet! Bet, ja ēdat gardumus, tad izbaudiet šo procesu!” uzsver Olga Ļubina. “Lai atmiņas bērniem par Ziemassvētkiem ir gaišas un prieka pilnas!”
23. Decembris, 2022