Ēšanas paradumi, kurus vajag ievērot visai ģimenei
“Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina, kas konsultē vecākus šādos jautājumos, stāsta, ka ir pieredzējusi vecāku neizpratni un pat dusmas. Kā tad tā! Problēma ir taču bērnam? Es, mamma vai tētis, taču varu ēst visu! Tomēr, ja vēlamies mainīt bērna ēšanas paradumus, vecākiem ir jāsāk ar sevi.
Lai mainītu bērna ieradumus, jāsāk ar sevi un ģimenē jāievieš labie ēšanas paradumi.
Piemēram, vecākiem pašiem ļoti garšo saldumi vai sāļās uzkodas, viņi nespēj no tām atteikties un pērk šo neveselīgo pārtiku. To ēd arī bērns, bet bērnu vaino par to, ka viņš nav spējis atturēties un apēdis mājās pieejamos našķus. Vēl viens piemērs – vecāki vakaros ēd ceptus pelmeņus un piedāvā arī bērnam, kas jau cieš no aptaukošanās. Tādās situācijās ārstu un uztura speciālistu apmeklēšana nelīdzēs atbrīvoties no liekā svara. Lai mainītu bērna ieradumus, jāsāk ar sevi un ģimenē jāievieš labie ēšanas paradumi.
Lūk, ieteikumi, kurus varat ieviest savā ģimenē!
Našķu dienas
Ģimene vienojas par našķu un bez našķu dienām. Tas nozīmē ievērot likumu, ka našķi nav ikdiena, tie nav jāēd katru dienu. Var izveidot našķu kalendāru, piemēram, atzīmēt, ka našķus ēdam vienu reizi nedēļā – piektdienas vakaros vai sestdienās –, bet pārējās dienās uzkodās izvēlamies augļus vai sauju riekstu.
Vismaz viena kopīga ēdienreize
Ieviest vismaz vienu kopīgu ēdienreizi dienā, kad maltīti visa ģimenes ēd kopā, sēžot pie viena galda, turklāt iztiek bez dažādām ierīcēm, piemēram, telefona vai planšetes. Kopīgas maltītes ieturēšana ne tikai ļaus labāk saprast, kas notiek bērnu un vecāku dzīvē, bet arī uzlabos komunikāciju ģimenē. Visi ēdēji pievērsīs uzmanību, kas ir viņu šķīvjos un ko viņi ēd, tādējādi iemācoties ēst apzināti.
Dārzeņi ikdienas uzturā
Vēl viens punkts, pie kura der piedomāt, ir apzināta un regulāra dārzeņu iekļaušana ikdienas uzturā. Der gan termiski apstrādāti dārzeņi, gan svaigu dārzeņu salāti, gan cepeškrāsnī cepti vai sautēti dārzeņi. Ja bērniem nepatīk, ka dārzeņi ir samaisīti kopā, tad vienkārši nolieciet viņiem uz šķīvja vienu vai divu veidu sagrieztus dārzeņus.
Gatavošana kopā
Kopīga ēst gatavošanas tradīcija, piemēram, sestdienas brokastis vai vakariņas, iedvesmos bērnus gan pašiem sameklēt recepti, gan piedalīties tās pagatavošanā. Paša taisīts vienmēr ir garšīgāks! Tas ir veids, kā iemācīt bērnam gatavot, un veicina jaunu produktu ieviešanu bērna uzturā un ikdienas ēdienkartes dažādošanā.
26. Marts, 2021