Gadījumi, kad mazulim nepieciešams mammas piena aizstājējs
Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijas paredz, ka mazulis ekskluzīvi jāzīda (tikai ar mātes pienu) līdz sešu mēnešu vecumam un zīdīšanu vēlams turpināt līdz divu gadu vecumam un pat ilgāk. Tāpēc ārsti un zīdīšanas speciālisti iesaka bērnu likt pie krūts jau pirmajā dzīves stundā un darīt to tik bieži, cik mazulis prasa, – to sauc par zīdīšanu pēc pieprasījuma. Ja māmiņa kādu apsvērumu dēļ nespēj zīdīt – vai tas ir viņas pašas, vai bērna veselības dēļ –, tad mākslīgais piena maisījums ir labākā alternatīva mazulim salīdzinājumā ar jebkuru mājas apstākļos pagatavotu produktu.
Piens pirmās dienas pēc dzemdībām
Parasti pirmās divas dienas pēc dzemdībām bērns nav jāpiebaro, jo šajā laikā mammai ir tikai pirmpiens – biezs, dzeltens šķidrums. Tas mazulim nepieciešams nevis, lai paēstu, bet gan – lai sagatavotu viņa gremošanas sistēmu ēšanas procesam, palīdzētu tikt galā ar jaundzimušā vēdera izeju (atbrīvoties no mekonija), kā arī saņemtu imūnvielas. Trešajā dienā mammai „atnāk” piens, un tad zīdainis ir gatavs uzņemt barību, līdz ar to ceturtajā dienā mazajam jau būtu jāpieņemas svarā kaut par dažiem gramiem un vēdera izejai jānomainās no mekonija uz dzeltenu. Ja mammai piens vēl nav „atnācis” (tas var aizkavēties piecas un pat septiņas dienas), dzemdību nama bērnu ārsts var ieteikt dot mazulim piena maisījumu, taču ar nosacījumu, ka viņam joprojām tiek piedāvāta arī krūts. Kad piens sāk veidoties, no maisījuma jāatsakās.
Svara pieaugums mazulim
Zināms, ka par veselīga bērna attīstību liecina viņa svara pieaugums, kam mēnesī vajadzētu būt, sākot no 600 gramiem. Ja tas ir mazāks, būtu jāizvērtē zīdīšanas efektivitāte. Ja mātes piena patiešām pietrūkst, bērna ārsts var ieteikt zīdaini piebarot (taču ne pilnībā aizvietot mātes pienu) ar piena maisījumu. Diemžēl bieži vien ir tā – sākot piebarošanu ar piena maisījumu, krūts barošana drīz vien tiek pārtraukta, un tas nav pareizi.
Lai noteiktu, vai mazajam pietiek ar mammas pienu, zīdaiņa pirmajās dzīves nedēļās uzmanība būtu jāpievērš ne tikai viņa svaram, bet arī vēdera izejai un urinēšanai.
Lai noteiktu, vai mazajam pietiek ar mammas pienu, zīdaiņa pirmajās dzīves nedēļās uzmanība būtu jāpievērš ne tikai viņa svaram, bet arī vēdera izejai un urinēšanai. Līdz divu nedēļu vecumam mazulim būtu jāčurā vismaz tik daudz reižu, cik dienu pagājis no dzimšanas (pirmajā dienā vienu reizi, otrajā – divas utt.). Ja no divu nedēļu vecuma bērns diennaktī piepilda sešas līdz astoņas autiņbiksītes un urīns ir kā ūdens, bez krāsas un smaržas, vēdera izeja ir 2–4 un vairāk reižu dienā un ir dzeltena, graudaina, tad tas ir labs rādītājs tam, ka jaundzimušais saņem pietiekami daudz piena. Ja tā nav, jāsazinās ar bērna ārstu vai zīdīšanas konsultantu, lai izvērtētu situāciju un pēc iespējas ātrāk meklētu risinājumus.
Ja mamma slimo
Ja mamma saslimusi, parasti var un vajag turpināt zīdīšanu, ārstēšanā piemērojot tādus medikamentus, kas neietekmētu mammas pienu. Tomēr, ja tas nav iespējams, tad, kamēr nepieciešams lietot zāles un nākas zīdaini barot ar mātes piena aizstājēju, vislabāk pienu atslaukt. Kad medikamenti vairs nebūs jālieto, māmiņai joprojām būs piens un viņa savu mazuli varēs veiksmīgi turpināt zīdīt.
Ja mamma saslimusi, parasti var un vajag turpināt zīdīšanu, ārstēšanā piemērojot tādus medikamentus, kas neietekmētu mammas pienu.
Iemesli, kas vēl var būt par šķērsli zīdīšanai
Ir statistikas dati, kas rāda, ka aptuveni 5% jauno mammu nav piena vai tā nav pietiekami.
Viens no iemesliem var būt hormonālās sistēmas problēmas, jo par piena veidošanos atbild hormoni prolaktīns un oksitocīns, kas stimulē un uztur laktāciju. Ja kāds no hormoniem kāda iemesla dēļ „streiko”, laktācija var būt sarežģīta. Daudz biežāk problēmas ar laktāciju rodas psiholoģisku un emocionālu iemeslu dēļ, kad jaunajai māmiņai ir bailes, neziņa, satraukums vai arī nepietiekamas zināšanas – nav skaidrs, kā turēt mazuli zīdīšanas laikā, lai viņš pareizi satvertu krūtsgalu, vai arī netiek ievērots tāds zīdīšanas režīms, kāds mazajam būtu piemērots.
Ja bērns pie krūts raud un arī pēc ēšanas joprojām ir nemierīgs, tas vecākiem liek domāt, ka viņš nav pietiekami paēdis un mammai laikam nepietiek piena. Taču mazais var būt nemierīgs citu iemeslu dēļ (sāp vēders, galva, kaut kas traucē zīst u.tml.). Diemžēl mammas nereti padodas, zaudē pacietību, un, atmetot ar roku krūts zīdīšanai, mazajam tiek iemācīts ēst no pudelītes mākslīgo piena maisījumu. Rīcība nav nosodāma, jo svarīga taču ir gan mazuļa, gan mātes labsajūta. Taču, pirms mamma nonāk pie lēmuma dot bērnam mātes piena aizstājēju, vajadzētu uzdot sev jautājumus: vai darīju visu iespējamo, lai varētu turpināt mazuļa zīdīšanu ar krūti; vai vērsos pēc palīdzības pie sava partnera, bērna ārsta vai zīdīšanas konsultanta? Ja atbildes ir pārliecinošs „jā”, tomēr nav izdevies mazo zīdīt tā, lai viņš un arī pati justos labi, tad, iespējams, piena maisījuma piedāvāšana tiešām ir labākais risinājums.
Kā piena maisījumu pareizi sagatavot un lietot?
- Lai izvēlētos piena maisījumu, noteikti jākonsultējas ar pediatru vai ģimenes ārstu, jo veikalā pieejams ļoti plašs klāsts. Tikai ārsts var izlemt, kurš no tiem bērnam būs vispiemērotākais. Veikalos nopērkami piena maisījumi uz govs piena bāzes. Ja ir gremošanas traucējumi, alerģija vai atgrūšana – pieejami daļēji hidrolizēti maisījumi, kā arī maisījumi, kas satur mazāk laktozi. Priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem nopērkami speciāli adaptētie maisījumi.
- Maisījums jāsagatavo tieši pirms ēdienreizes. Pārpalikums nākamajā reizē vairs nav izmantojams. Ūdens maisījuma pagatavošanai obligāti jāuzvāra. Pulveri iemaisa tikai tad, kad ūdens atdzesēts līdz 50 grādiem pēc Celsija. Uz iepakojuma līdz ar informāciju par zīdaiņa vecumam atbilstošo aptuveno maisījuma daudzumu jūs atradīsiet arī maisījuma pagatavošanas pamācību. Sajaucot maisījumu, nevajadzētu spēcīgi kratīt pudelīti, jo tad rodas gaisa pūslīši, kas bērnam var izraisīt vēdersāpes. Porcijas sagatavošanai neņemiet vairāk pulvera, kā norādījis ražotājs. Nedodiet bērnam maisījumu pārāk karstu! Piemērotākā temperatūra ir aptuveni 37 grādi pēc Celsija. Temperatūru var pārbaudīt, uzpilinot vienu pilienu maisījuma pie plaukstas locītavas vietā, kur sev taustāt pulsu. Ja sajūta ir patīkama, maisījums ir īstajā temperatūrā.
- Barojot ar pudelīti, paņemiet bērnu sev klēpī, atbalstot uz sava elkoņa, un ar roku turiet viņu pusguļus stāvoklī. Pudelīte jātur tā, lai knupītis pastāvīgi būtu pilns, citādi bērns ierīs gaisu. Arī tad, ja mazuli barojat no pudelītes, starp jums un bērnu veidojas dziļa iekšējā saikne.
Līdz kādam vecumam barot ar mākslīgo piena maisījumu?
Mammas pārtrauc bērna zīdīšanu no viņa gada līdz trīs gadu vecumam. Sabalansēts uzturs ir svarīgs mazuļa imūnsistēmas attīstībā, kas veidojas līdz trīs gadu vecumam. Piens un piena produkti bērnam nodrošina mikroelementu, olbaltumvielu, vitamīnu daudzumu, kas nepieciešams stipriem zobiem un kauliem. Piena dzērieni (maisījumi), kas paredzēti mazuļiem pēc gada līdz trīs gadu vecumam, ir speciāli piemēroti bērnu vajadzībām. Tie ir bagāti ar dzelzi, cinku, jodu, vitamīniem un nepiesātinātām taukskābēm, kurus bērns ar uzturu ne vienmēr saņem pietiekamā daudzumā.
22. Maijs, 2018