Govs piena olbaltuma alerģija. Kas jauns?

Maziem bērniem var būt dažādas alerģijas, un viena no visizplatītākajām ir govs piena olbaltuma alerģija. Vairāk par to stāsta “Rimi bērniem” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Govs piena olbaltuma alerģija ir viena no visizplatītākajām pārtikas alerģijām bērnu vidū. Neraugoties uz diagnostikas iespēju paplašināšanu, joprojām šai slimībai ir raksturīga pārmērīga diagnostika. Šīs alerģijas izplatība var svārstīties no 2 % līdz 6 % dažādās populācijās.

Govs piena alerģijas veidi

Govs piena olbaltuma alerģija mēdz būt divu veidu atkarībā no imunoloģiskās atbildes mehānisma:

  • imūnglobulīna E (IgE) mediēta;
  • ne-IgE mediēta.

IgE mediēta reakcija – akūta reakcija, kad klīniskie simptomi var parādīties ļoti strauji – tūlīt un līdz pat vairākām stundām (IgE radīta alerģiska reakcija) pēc govs piena olbaltuma uzņemšanas.

Ne-IgE mediēta reakcija – velīna reakcija, kad klīniskie simptomi parādās vairākas stundas un pat līdz 72 stundām pēc govs piena uzņemšanas.

Simptomi, kas asociējas ar govs piena olbaltuma alerģiju:

  • ādas simptomi: sausi, niezoši, apsārtuši izsitumi u. c.;
  • elpceļu simptomi: iesnas, klepus u. c.;
  • gremošanas simptomi: vemšana, atgrūšana, sāpes vēderā, šķidra vēdera izeja, aizcietējumi, slikta dūša, samazināts svars u. c.;
  • dzīvībai bīstami simptomi: smakšana, sēkšana, samaņas zudums, spiediena krišanās u. c.

Alerģija bērniem līdz 1 gada vecumam

Lielbritānijas Alerģijas un klīniskās imunoloģijas biedrība (BSACI) publicēja datus, kur tika ziņots, ka govs piena olbaltuma alerģija mēdz būt 2–3 % bērnu pirmajā dzīves gadā.

Ja bērns tiek eksluzīvi zīdīts

Ļoti reti govs piena olbaltuma alerģiju diagnosticē bērniem, kas tiek ekskluzīvi zīdīti (saņem tikai mātes pienu) – <1 %. Krūts barošana darbojas protektīvi un mazina šīs alerģijas attīstības risku. Gadījumos, kad ekskluzīvi zīdītiem bērniem ir konstatēta alerģija pret govs pienu, pastāv liela varbūtība, ka mammām nevajadzēs izslēgt no savas ēdienkartes govs pienu un to saturošus produktus, jo ir pētījumi, kas pierāda, ka mātes piens nesatur tik lielu alergēna daudzumu, lai provocētu alerģisku reakciju. Taču obligāti ir jākonsultējas ar ārstējošo ārstu, lai saprastu, vai mammai ir nepieciešama eliminācijas diēta jeb uzturs, no kā tiek izslēgts govs piens.

Jāatceras, ka govs piena olbaltuma alerģija noteikti nav iemesls, lai pārtrauktu krūts barošanu!

Gadījumos, kad ārsts rekomendē šo diētu, māmiņai papildus būtu jālieto kalcijs un D vitamīns. Tāpat jāseko līdzi, lai pietiekamā daudzumā tiktu uzņemts B12 vitamīns un jods, nepieciešamības gadījumā arī tas jālieto papildus. Kā arī vēlams konsultēties ar uztura speciālistu, lai novērstu iespējamus uztura deficītus eliminācijas diētas rezultātā.

Ja bērns saņem arī piena maisījumu

Ja zīdainis tiek barots jaukti (saņem gan mātes pienu, gan mākslīgo piena maisījumu) vai mākslīgi (saņem tikai mākslīgo piena maisījumu), būtu jākonsultējas ar ārstu par nepieciešamību mainīt piena maisījuma veidu uz hipoalerģisko piena maisījumu. Šie maisījumi neizraisa nekādus klīniskus simptomus 90–95 % bērnu.

Alerģija bērniem pēc 1 gada vecuma

Visbiežāk bērniem alerģija pret govs pienu pāriet pēc viena gada vecuma. Augstāks risks, ka slimība nepāries, saglabājas bērniem, kuriem ir:

  • govs piena specifiskie IgE ļoti augstā koncentrācijā;
  • diagnosticētas vairākas pārtikas alerģijas;
  • astma un alerģiskais rinīts.

Kā tiek ārstēta govs piena olbaltuma alerģija?

Galvenā ārstēšanas metode, ja ir govs piena olbaltuma alerģija, ir eliminācijas diēta jeb uzturs, no kā tiek izslēgts alergēns jeb govs piens.

Jāatceras, ka 92–95 % gadījumos bērni, kuriem ir šī alerģija, nedrīkst lietot arī citu dzīvnieku pienu, piemēram, kazas vai aitas.

Zīdaiņiem eliminācijas diētas ilgumu nosaka alergologs, vidēji tā var būt no 3 līdz 6 mēnešiem vai arī līdz brīdim, kad bērns sasniedz 9–12 mēnešu vecumu. Vecākiem bērniem piena produktu ieviešana uzturā tiek rekomendēta pēc “piena kāpņu” principa. Šis princips balstās uz piena olbaltumvielu īpašību maiņu termiskās apstrādes laikā, kad mainās piena alergenitāte. No sākuma rekomendē uzturā iekļaut produktus, kur gatavošanā piens tiek visilgāk termiski apstrādāts, piemēram, cepumus. Vēlāk uzturā var ieviest kēksiņus, tad pankūkas, tā mazinot termiskās apstrādes ilgumu līdz brīdim, kad bērna ēdienkartē tiek ieviests piens, skaidro “Rimi bērniem” eksperte.

Kas vēl būtu jāzina par piena eliminācijas diētu?

  • Tiem bērniem, kas ievēro piena eliminācijas diēnu, konsultējoties ar ārstējošo ārstu un uztura speciālistu, papildus jālieto D vitamīns un kalcijs, lai nodrošinātu normālu augšanu un attīstību. Tas attiecas uz visiem bērniem, sākot jau no 6 mēnešu vecuma.
  • Nepārdomāta govs piena izslēgšana no bērna ēdienkartes var atstāt negatīvas sekas uz bērna veselību, jo pastāv kalcija, D vitamīna, olbaltumvielu un piesātināto tauku deficīta attīstības risks.
  • Protams, šī eliminācijas diēta var rādīt papildu finansiālu slogu ģimenei, jo dažādi govs piena aizvietotāji, piemēram, augu dzērieni vai augu jogurti, ir krietni dārgāki.
  • Eliminācijas diēta var arī pasliktināt bērna dzīves kvalitāti. Bērns redz, ka citi bērni drīkst lietot uzturā to, ko viņš nedrīkst, un saprot, ka ir citādāks. Tāpēc ar ārstējošo ārstu ļoti rūpīgi ir jāizvērtē esošā simptomātika, lai saprastu, cik ilgai un stingrai jābūt diētai.

Uzturs

20. Oktobris, 2023


Lasi vairāk