Ieteikumi, kā paplašināt un pilnveidot bērna ēdienkarti

“Mans bērns neko neēd!” šo frāzi ir teikusi lielākā daļa vecāku, un ļoti bieži ar šo problēmu viņi vēršas gan pie ģimenes ārsta, gan pie uztura speciālista. Ko darīt, lai paplašinātu bērna ēdienkarti, stāsta “Rimi bērniem” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Daudziem vecākiem šķiet, ka viņu atvases neko neēd, taču bieži tas neatbilst patiesībai. Proti, kad vecākiem ir uzdevums nosaukt vai pierakstīt visu, ko bērns apēd dienas laikā, tad

gan speciālists, gan vecāki saprot, ka bērns ēd pietiekami, taču varbūt ne gluži to, ko viņiem gribētos.

Tāpat arī bieži vien vecāki nepievērš uzmanību uzkodām un našķiem, ko mazais apēd starp ēdienreizēm, līdz ar to samazinās apēstā ēdiena daudzums pamatēdienreizē un var šķist, ka bērns ir izvēlīgs ēdējs, lai gan patiesībā viņš negrib ēst, jo nav izsalcis.

Ieteikumi, kā paplašināt bērna ēdienkarti

Pacietība

Jaunus produktus un ēdienus bērnam ir jāpiedāvā vairākas reizes, ne tikai vienu. Var variēt no 8 līdz 15 reizēm. Tā ir normāla bērna reakcija, ka viņš pirmajā reizē atsakās pagaršot kaut ko jaunu un nepazīstamu. Taču, ja turpināsiet piedāvāt, ar katru nākamo reizi palielināsies varbūtība, ka mazais piekritīs to pagaršot.

Akcentējiet produkta pozitīvās īpašības

Ieteikums “Ēd brokoli, jo tas ir veselīgs” ir pārāk vispārīgs. Labāk akcentējiet uzmanību uz kādu konkrētu brokoļa īpašību, piemēram: “Klau, tu šodien aizmirsi paņemt treniņtērpu sporta nodarbībai! Nākamreiz apēd brokoli, jo tas uzlabos atmiņu!”

Daudzveidība

Centieties pagatavot vienu un to pašu produktu dažādos veidos. Iespējams, ka vārīts un tvaicēts brokolis bērnam negaršos. Tāpat jāņem vērā, ka pārvārīts brokolis ir pavisam negaršīgs. Taču cepts un grilēts garšos jau daudz labāk. Bērnam var piedāvāt pagaršot krāsnī ceptu brokoli ar cieto sieru.

Kopīga ēst gatavošana

Piedāvājiet bērnam iesaistīties ēst gatavošanas procesā. Ļaujiet izvēlēties, kādu maltīti viņš grib pagatavot, un iesaistiet viņu gatavošanā. Arī tad palielināsies varbūtība, ka bērns gribēs pagaršot to, ko pats savām rokām ir uztaisījis, iesaka “Rimi bērniem” eksperte.

Turpiniet ēdienreizēs iekļaut produktus, kurus bērns neēd

Ja mazais neēd bietes, tad pievienojiet tās kēksu mīklai un izcepiet biešu kēksiņus. Ja bērns neēd kabaci sautējumos, pagatavojiet kabaču pankūkas.

Nepiespiest

Viens no svarīgākajiem ieteikumiem ir nespiest bērnam ēst konkrēto produktu, ja viņš to negrib. Šāda piespiešana tikai vairos negatīvas emocijas, kas tiks saistītas ar konkrēto produktu, un samazināsies varbūtība, ka bērns nākamreiz gribēs to pagaršot.

Dažādojiet savu ēdienkarti

Pats svarīgākais ir iekļaut savā ēdienkartē tos produktus, ko vēlaties, lai ēd arī jūsu bērns. Jo bieži vien bērni noskatās, ko ēd vecāki, un arī vēlas to pamēģināt. Ja tētis ēd sparģeļus, arī mazajam būs lielākā interese tos pagaršot, stāsta “Rimi bērniem” eksperte.

Uzturs

06. Jūnijs, 2023


Lasi vairāk