Mazuļa ēdināšanas ceļvedis - pāreja uz cieto pārtiku

Brīdis, kad bērnam izaug pirmie piena zobiņi, nozīmē, ka viņam jāattīsta jaunas iemaņas – kost un košļāt ēdienu. Tas arī nozīmē, ka jāmaina ēdiena konsistence.

Uzsākot bērna piebarošanu, ēdiena konsistencei jābūt absolūti viendabīgai un mīkstai, bet pakāpeniski ēdienam jākļūst mazāk homogēnam un bērnam jāiemācās ēst gabaliņēdienus.

Homogenizēts uzturs ir viendabīgs produkts, kas sastāv no ļoti smalkiem gabaliņiem, kuru izmērs nepārsniedz 0,3 mm izmēru. Mājas apstākļos šādu ēdienu var pagatavot, sākumā blenderējot ēdienu, tad vēlreiz to izlaižot caur ļoti smalku sietu un kārtīgi samaisot, lai biezenī nepaliktu mazi nesablenderēti gabaliņi.

Homogenizēts ēdiens jāpiedāvā tad, kad tiek uzsākta zīdaiņa piebarošana. Pēc ESPGHAN vadlīnijām, piebarošana jāsāk ne ātrāk kā 17 nedēļas un ne vēlāk par 26 nedēļām kopš bērna piedzimšanas brīža, tas nozīmē, ka homogenizētu ēdienu var pievienot, sākot no četru mēnešu vecuma. Homogenizēts biezenis no dārzeņiem ir ideāls produkts, ko ieviest bērnu uzturā kā pirmo piebarojuma ēdienu, piemēram, I love eco biezeņu tekstūra atbilst zīdaiņa oromotorām spējām, un tos drīkst piedāvāt, sākot no četru mēnešu vecuma.

Pēc homogenizētā ēdiena pakāpeniski jāpāriet uz parastajiem biezeņiem, ko pagatavojam ar blendera palīdzību. Šeit jau izsijāt biezeni vairs nav nepieciešams, bērnam jau jāmāk tikt galā ar nedaudz lielākiem ēdiena gabaliņiem, tas varētu būt ap septiņu mēnešu vecumu. Blenderī var pagatavot praktiski visu veidu dārzeņu, augļu biezeņus, izņēmums būtu kartupeļi. Atgādinām, ka kartupeļu biezenis jāpagatavo, sastampājot kartupeli līdz smalkai viendabīgai konsistencei, savukārt blenderēt to nedrīkst, jo tad biezenis pārvērtīsies par klīsteri. Biezenī var būt gabaliņi 1,3 mm lielumā.

Ap deviņiem mēnešiem jau būtu jāpāriet uz vēl biezāku, neviendabīgāku ēdiena konsistenci, daļiņu lielums biezenī var jau sasniegt 3 mm, šādas konsistences ēdienu var pagatavot, vārot produktu un sastampājot to ar dakšu. Šajā periodā mēs jau varam dot bērnam vairākas putras un biezpienu, ko esam samaisījuši un sastampājuši ar dakšiņu.

Jāvērš vecāku uzmanība, ka ēdiena konsistencei jāatbilst bērna fiziskai attīstībai, dažreiz bērns var nedaudz ātrāk vai vēlāk pāriet uz noteiktās konsistences ēdienu. Nav nepieciešams sasteidzināt pāreju uz pārāk cietu ēdienu, jo tas var palielināt aizrīšanās risku un apgrūtināt bērna piebarošanu, pārāk vēlīna pāreja no blenderēta ēdiena uz gabaliņēdieniem aizkavēs bērna oro-motoro spēju attīstību, jo iemaņas kost un košļāt cietāku pārtiku veicina zīdaiņa sejas muskuļu attīstību, uzlabojot arī bērna valodas prasmju attīstību.

Lejupielādē ceļvedi ŠEIT

Uzturs

04. Februāris, 2021


Lasi vairāk