Mazulis un svētku galds – ko piedāvāt bērnam?

Svētku laiks ir klāt, un svētkus svin gan mazie, gan lielie. Ģimene sanāk kopā, un pie svinīgā galda pulcējas bērni kopā ar pieaugušajiem. Vai svētku cienasti ir piemēroti bērniem? Ja jā, tad ko no ēdieniem droši var viņiem piedāvāt un no kādiem tomēr labāk izvairīties?
 

Par to stāsta “Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Jau pavisam drīz saimnieces un saimnieki rosīsies pa virtuvi, gatavojot gardus un īpašus Ziemassvētku cienastus, drīz izsaiņosim dāvanas un baudīsim šo burvīgo laiku kopā ar ģimeni. Gatavojot ēdienus, ir vērts padomāt arī par bērniem un to, ko viņiem piedāvāt.

It kā jau liels, tomēr vēl mazs

Proti, ja bērns ir sasniedzis viena gada vecumu, teorētiski mēs varam viņam piedāvāt ēdienu no kopējā galda, tikai jāsaprot, ka tam ir jāatbilst mazuļa vajadzībām. Ēdiens nedrīkst būt pārāk sāļš, salds, ass, cepts vai kūpināts, nedrīkst būt arī ļoti trekns un “smags”. Piemēram, klasisko Ziemassvētku ēdienu – pelēkos zirņus ar speķi – mēs varētu dot bērniem labi ja pēc trīs gadu vecuma, kad gremošanas trakts ir pietiekami nobriedis, lai spētu sagremot gan trekno, bieži vien kūpināto gaļu, gan pelēkos zirņus ar augstu šķiedrvielu saturu. Jāsaprot, ka pat daudziem pieaugušajiem šis ēdiens var likties pārāk “smags”, kur nu vēl mazajam. Viennozīmīgi, jāatceras, ka treknie majonēzes salāti – rasols, krabju salāti – arī nav bērniem piemēroti sāls un tauku daudzuma dēļ.

Ja tomēr ir vēlēšanās arī šos salātus piedāvāt bērniem, gatavojiet tos ar krējumu vai jogurtu bez piedevām, rasolam desas vietā pievienojiet vārītu liesu gaļu.

Ko pagatavot ģimenēs ar maziem bērniem

Domājot par bērniem, būtu lietderīgi sagatavot augļu un dārzeņu plates. Siera platei pie pieaugušo iecienītajiem sieriem pielieciet klāt arī, piemēram, “Piknik” sieru, mazās mocarellas bumbiņas. Šāda veida uzkoda burvīgi derēs mazajiem virs gada vecuma. No siltajiem ēdieniem bērniem atbilstošs būs kāds liesāks cepeša gabaliņš, cepta vista vai tītars, zivis – lieliski, ja tiek cepts cepeškrāsnī.

Svinības, kur sēž pie galda un ēd?

Vecākiem būtu labi ņemt vērā, ka bērniem nav jāpavada viss laiks pie galda, kā to bieži vien dara pieaugušie. Ir pilnīgi normāli, ja mazais apēd silto ēdienu un pārējo laiku skraida un spēlējas pats vai ar saviem draugiem, radiem. Vērts atcerēties, ka svētku dienās bērns var vispār nebūt ieinteresēts ēdienā, jo apkārt būs tik daudz visa kā interesanta, ka ēdiens liksies pats nesaistošākais, kas vien var būt. Tāpēc nesatraucieties, ja bērns atsakās ēst vai apēd ļoti maz un paralēli spēlējas un skraida apkārt ar vienaudžiem.

Savukārt, ja bērns atsakās no siltā ēdiena, taču ik pēc 10–15 minūtēm pieskrien paķert kādu saldumu no galda, tad šo situāciju gan nevajadzētu atstāt nepamanītu.

Labākais būtu aicināt mazo apsēsties pie galda un tomēr kaut nedaudz apēst silto ēdienu, jo tad mazināsies patērēto našķu daudzums.

Atcerieties par dzērieniem

Pievērsiet uzmanību tam, ko un cik daudz bērns dzer. Ziemassvētkos un Jaunajā gadā mazajiem bieži vien piedāvā bērnu šampanieti, taču tā nav labākā izvēle, jo, pirmkārt, mēs iemācām bērnam, ka arī viņam ir savs šampanietis, otrkārt, šis dzēriens ir:

  1. gāzēts, un gāzēts dzēriens (gan bērnu šampanietis, gan citi gāzētie dzērieni) nav bērnam domāts, jo CO2 kairina kuņģa un zarnu gļotādu, veicinot atvilni, uzpūšanos, arī sāpes;
  2. cukurots, un cukura koncentrācija šādos dzērienos ir gana augsta. Vidēji tie ir 9–11 grami cukura uz 100 ml dzēriena. Ar vienu glāzi bērnu šampanieša vai arī cita saldinātā dzēriena bērns uzņems 4–5 tējkarotes cukura, taču trīs gadus vecam mazulim atļautais cukura daudzums ir 2–3 tējkarotes. Protams, svētki nav ikdiena, tomēr labāk būtu parūpēties, lai uz svētku galda būtu pieejams ūdens vai tēja ar augļiem. Ja gribas kādu saldo dzērienu, tad lai tas labāk būtu kāds omes vārīts kompots vai pašspiesta sula, tikai atcerieties to nedaudz atšķaidīt, lai dzēriens nav pārāk koncentrēts.

Sviniet dzīvi, sviniet Ziemassvētkus, Jauno gadu un baudiet draugu un radu kompāniju, baudiet garšīgus ēdienus, un lai mums visiem nākamais gads atnes daudz jauku, priecīgu momentu un atmiņu!

Lai priecīgi svētki!

Uzturs

21. Decembris, 2021


Lasi vairāk