Piens bērna uzturā. Kādu izvēlēties?

Par govs piena iekļaušanu bērnu un pieaugušo uzturā diskutē arvien vairāk. Pastāv dažādi viedokļi par to, vai govs piens jāiekļauj ikdienas ēdienkartē. Tāpat aktuāli ir jautājumi, vai ir kāda atšķirība starp govs, kazas un cita veida pienu? Uz jautājumiem atbild Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.

“Piena produkti ir atzīti par vieniem no visbūtiskākajiem pārtikas produktiem pasaulē. Kāpēc? Piens ir neaizvietojamo aminoskābju avots. Līdzīgi kā citiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, tiem ir augsts kalcija un fosfora saturs. Pienam ir augsta bioloģiskā vērtība un biopieejamība. Tas ir rādītājs, kas raksturo vielas daudzumu, kurš tiek uzsūkts un izmantots, nonākot organismā,” atklāj sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Ja bērnam ir diagnosticēta govs piena olbaltumvielu alerģija, tad nedrīkst dot arī kazas vai aitas pienu

Aitas piens. To visbiežāk izmanto, nevis tiešā veidā lietojot uzturā, bet gatavojot no tā sieru, piemēram, Feta, Roquefort vai Ricotta. Aitas piens siera ražošanai ir vairāk piemērots, jo tajā ir augstāka tauku koncentrācija nekā govs vai kazas pienā. Tajā arī ir augstāka kazeīna un laktozes koncentrācija, tāpēc iekļaut šo pienu mazu bērnu uzturā speciālisti neiesaka, jo tas vairāk noslogos bērna gremošanas trakta darbību.

Kazas un govs piens. Šo pienu bieži rekomendē iekļaut bērnu uzturā. Bet, ja salīdzina, tad kazas un govs piens ir teju līdzvērtīgs. Kaloriju daudzums 100 gramos piena ir līdzīgs – enerģētiskā vērtība ir 68–69 kilokalorijas. Kazas pienā, salīdzinot ar govs pienu, esošās tauku molekulas ir “smalkākas”, kas tauku uzsūkšanos organismā padara nedaudz vieglāku. Tāpat kazas piena sastāvā ir augstāka īso un vidējo ķēžu taukskābju koncentrācija, līdz ar to tauku uzsūkšanās norit caur portālo vēnu un nonāk tieši aknās.

Maziem bērniem pārmērīga kalcija uzņemšana nav ieteicama, jo liela šīs minerālvielas koncentrācija veicina sliktāku dzelzs uzsūkšanos organismā

Kalcija un fosfora saturs nedaudz augstāks ir kazas pienam, kas attiecībā uz pieaugušajiem ir vērtējams pozitīvi, bet maziem bērniem pārmērīga kalcija uzņemšana nav ieteicama, jo liela šīs minerālvielas koncentrācija veicina sliktāku dzelzs uzsūkšanos organismā. Arī kazas piena produktos, piemēram, sierā, ir augstāka kalcija koncentrācija nekā produktos, kas ražoti no govs piena. Pieaugušie vai bērni, kam trūkst kalcija, var biežāk lietot tieši kazas pienu un no tā ražotus produktus.

Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina vērš uzmanību: “Ja bērnam ir diagnosticēta govs piena olbaltumvielu alerģija, tad nedrīkst dot arī kazas vai aitas pienu, jo ķīmiskais olbaltumvielu sastāvs ir ļoti līdzīgs. Galvenā olbaltumviela kazas, govs un aitas pienā ir kazeīns, līdz ar to risks, ka bērnam būs alerģiska reakcija arī uz cita veida pienu, ir tiešām augsts. Alerģijas gadījumā lemt par kazas piena ieviešanu bērna uzturā var tikai pēc konsultācijas ar ārstējošo ārstu alergologu.”

Uzturs

01. Jūlijs, 2019


Lasi vairāk