Saldvielas bērna uzturā. Medus, stēvija, cukurs – kas labāks?
Salds – tātad labs
Pirmais, ko bērns savā dzīvē pagaršo, parasti ir mātes piens. Tas ir salds, silts un tik garšīgs! Tāpēc patika pret saldo garšu ir ierakstīta cilvēku zemapziņā, skaidro uztura speciāliste.
Bērns, vēl būdams pavisam maziņš, secina – ja ir salds, tad tas ir kaut kas labs, savukārt, ja garša ir rūgta, visticamāk, tā ir inde.
Kad tiek uzsākta piebarošana, vecāki bieži vien pamana, ka labāk par dārzeņiem mazulim garšo putra ar augļu biezeni. Tā patika pret saldo garšu pieaug. Vēlāk, pārejot jau pie kopējā ģimenes galda, pieaugušajiem nereti liekas – tā kā bērns ēd sautējumus un zupas, viņam var dot arī saldumus. Taču patiesībā tā nav!
Vien dažas karotītes dienā
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem cukuru bērna ēdienkartē nav vēlams iekļaut līdz pat 1,5–2 gadu vecumam. Vēlāk ēdienam pievienotā cukura daudzumam dienā nevajadzētu pārsniegt 5 % no kopējā uzņemtā enerģijas apjoma.
Pēc vidējiem aprēķiniem, pieaugušam cilvēkam tie ir 25 grami jeb 5 tējkarotes dienā. Bērniem pieļaujamais cukura daudzums ir mazāks. Piemēram, pirmklasnieki drīkst patērēt tikai 2–3 tējkarotes cukura dienā.
“Tomēr nav atšķirības, vai cukuru uzņemam ar saharozi jeb galda cukuru vai ar medu,” norāda Olga Ļubina.
Vai medus ir labāks par cukuru?
Galda cukurs jeb saharoze ir disaharīds, kas sastāv no glikozes un fruktozes. Pusglāzē kolas jau ir pusotra tējkarote cukura, bet 50 gramu smagā šokolādes batoniņā – 5 tējkarotes.
Lai arī dabīga saldviela, arī medus ir cukurs. Tā sastāvā tāpat ir glikoze un fruktoze. Vienīgā atšķirība no galda cukura – medū ir vairāk fruktozes jeb augļu cukura.
Agrāk uzskatīja, ka tas ir veselīgāks, taču mūsdienās viedoklis ir mainījies. Arī medu uzturā vajadzētu lietot ar mēru – nepārsniedzot 25 gramus dienā, lai tas nekaitētu.
Atceries!
Bērnam līdz viena gada vecumam medu nedrīkst dot. Tas var saturēt botulīna toksīna sporas, kas zīdainim izraisa nāvējošu infekciju.
Kas labs stēvijā?
Vēl viena saldviela ir stēvija. Tā kļuvusi ļoti populāra, jo nesatur glikozi un fruktozi un to var lietot cukura vietā, neuzņemot šos savienojumus.
Stēvija neietekmē cukura līmeni organismā un nesatur kalorijas, norāda uztura speciāliste.
Šā iemesla dēļ to var lietot cilvēki, kuriem ir liekais svars, cukura diabēts vai kas vēlas lietot mazāk cukura.
Stēviju var izmantot arī bērna ēdienkartē, ja ir tāda nepieciešamība, piemēram, pievienojot pankūkām vai desertiem. Ar to var saldināt arī dzērienus, kā tēju.
“Taču, šādi rīkojoties, jāsaprot – bērnam saglabāsies ilūzija par patīkamo saldo garšu,” brīdina Olga Ļubina. “Tāpēc pārāk aizrauties ar stēvijas pievienošanu bērna ēdieniem un dzērieniem tomēr nevajadzētu.”
Svarīgi!
Jebkura cukura veida pārmērīga lietošana uzturā veicina:
- liekā svara pieaugumu;
- zobu kariesa attīstību;
- ādas stāvokļa pasliktināšanos – var veidoties dermatīts vai akne;
- glikozes tolerances traucējumus;
- gremošanas trakta darbības traucējumus, piemēram, meteorismu;
- cukura diabēta, sirds un asinsvadu slimību attīstību.
06. Aprīlis, 2023