Vai bērniem ir pieļaujamas svaru samazinošas diētas?
Kādas ir iespējas koriģēt bērna svaru un vai tas vispār ir jādara, stāsta Rimi Bērniem eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
Vai bērnam ir liekais svars?
Lai saprastu, vai bērnam ir jāsamazina svars, vispirms ir jānovērtē bērna svara, auguma un vecuma rādītāji. Svarīga ir arī bērna ķermeņa kompozīcijas atbilstību normām, ko ietekmē svara un auguma attiecība pret vecumu. Lieko svaru bērniem aprēķina pēc īpašas ārstu rīcībā esošas tabulas, pēc kuras var saprast, vai bērnam patiešām ir liekais svars, un cik nopietnas ir svara problēmas. Šīs augšanas līknes ir gan ģimenes ārstu, endokrinologu, gan uztura speciālistu lietošanā. Izvērtējot svaru, noteikti ir jāņem vērā, vai bērnam priekšā ir aktīvās augšanas posms, piemēram pubertāte.
Piemēram, 3 gadus vecumam bērnam nav jāatbrīvojas no liekā svara, bet gan jāsakārto uzturs tā, lai apstādinātu svara pieaugumu, sasniedzot normālu augšanas tempu.
Piemēram, 10 gadus vecs zēnam, kas ir 140 cm garš un sver 55 kg, visticamāk, tiks konstatēta aptaukošanā. Ar esošajiem datiem ir skaidrs, ka bērnam nevajag likt tievēt, bet gan nepieļaut tālāku svara pieaugumu. Tas nozīmē, to ka zēns stiepsies garumā, bet, saglabājoties esošajam svaram, ķermeņa kompozīcija mainīsies un ķermeņa masas indekss samazināsies.
Līdzīgi ir ar bērniem mazākā vecumā. Piemēram, 3 gadus vecumam bērnam nav jāatbrīvojas no liekā svara, bet gan jāsakārto uzturs tā, lai apstādinātu svara pieaugumu, sasniedzot normālu augšanas tempu.
Savukārt, ja aktīvas augšanas posms ir jau pagājis, piemēram, meitenei ir 16 gadi un svars ir 90 kilogrami, tad šajā gadījumā jau ir jārunā par nepieciešamību samazināt svaru.
Cik strauji drīkst samazināt svaru
Koriģējot svaru, jāatceras, ka rekomendēts samazināt svaru par 10 % no sākotnēja svara. Piemēram, ja meitene sver 90 kilogramus, tad vēlams samazināt svaru pa 9 kilogramiem. Kad pirmais izvirzītais mērķis ir sasniegts, tad svaru vajadzētu stabilizēt dažus mēnešus. Tas nozīmē, kas dažus mēnešus svars jānotur 81 kilograma robežās, un un tad atkal var ķerties klāt pie svara samazināšanas.
Diētām nē!
Svara korekcija bērniem nav pieļaujama ar striktu diētu palīdzību. Ja pieaugušajiem, kas vēlas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, iesaka apēst ne vairāk kā 1000 kilokalorijas dienā, tad bērniem šāda diēta nav pieļaujama. Pirmkārt, bērna vielmaiņa pat vēl pusaudžu vecumā ir krietni vien aktīvāka nekā pieaugušajiem. Turklāt bērnam vēl ir jāaug, bet kaloriju ierobežojums var traucēt organisma augšanas tempu un atstāt negatīvas sekas uz bērna veselību. Striktu un drastisku diētu ilgstoša ievērošana var novest pie ļoti strauja svara krituma, vairāku uzturvielu deficīta un, nākotnē var provocēt ēšanas traucējumu attīstību (anoreksiju jeb anorexia nervosa).
Savukārt, ja šādu diētu ievēro īslaicīgi – pāris nedēļas, tas bērns nevar izturēt tik striktu uztura ierobežojumu, visu laiku jūt izsalkumu, kam var sekot pārēšanās. Rezultātā bērnam rodas negatīvā pieredze par svara korekciju un viņš zaudē ticību un motivāciju mainīt savu ikdienas uzturu, jo tas liekas sarežģīti un grūti.
Pat tik vienkāršas dzēriena kā sulas vai limonādes izslēgšana no uztura var būtiski uzlabot bērna pašsajūtu un samazināt bērna svaru vai apstādināt nekontrolēto svara pieaugumu nākotnē.
Kā veidot veselīgu ēdienkarti
Lai nodrošināt optimālu bērna augšanu un attīstību, bērnam ir jāsaņem pilnvērtīgs uzturs. Vispirms jāsāk ar esošās ēdienkartes izpētīšanu. Jāizslēdz no uztura produkti ar augstu enerģētisko un zemu bioloģisko vērtību, piemēram, saldināti dzērieni, limonādes, sulas, kompoti, saldināti piena produkti, jogurti ar piedevām, biezpiena sieriņi, sāļās treknās uzkodas – čipsi, krekeri, cepumi, produkti ar augstu pievienotā cukura saturu. Pat tik vienkāršas dzēriena kā sulas vai limonādes izslēgšana no uztura var būtiski uzlabot bērna pašsajūtu un samazināt bērna svaru vai apstādināt nekontrolēto svara pieaugumu nākotnē.
27. Janvāris, 2021